Győri Ítélőtábla - ítélet emberölés bűntettének kísérlete
Beküldés dátuma
2016.05.18. - 15:43
Szervezeti egység
Győri Ítélőtábla
A vádlott (1961) 2014. szeptember 14-én délelőtt nagyobb mennyiségű alkoholt fogyasztott, majd délután elment a győri Puskás Betérőbe, ahol folytatta az italozást. A láthatóan ittas vádlott rendelését a felszolgáló a továbbiakban nem teljesítette, ebből vita alakult ki, zaklatta a vendégeket, egy vendég italába bele is ivott. Ez utóbbiból dulakodás alakult ki, majd a vádlott eltávozott. Indulatos állapotban pár órát otthon töltött, majd egy 12,5 cm pengehosszúságú filéző kést, illetve egy 7,3 cm pengehosszúságú konyhakést vett magához, ezzel tért vissza a vendéglőbe. A teraszon egyenesen ahhoz az asztalhoz lépett, ahol korábban zaklatta a vendégeket, és a dzsekijéből mindkét kést elővette, és azt kiabálta, hogy „megöllek benneteket!”, majd a jobb kezében lévő késsel az asztal mellől felugró R.L. sértettet figyelmeztetés nélkül a hasán, a jobb karján és a fején megszúrta. A felszolgáló a teraszra indult, aki nem tudta, hogy mi történt, de rászólt a vádlottra, aki erre megfordult, és figyelmeztetés nélkül a gége környékén nyakon szúrta. A felszolgáló, H.V. élettársa, Cz.N. a hátsó részből előrement, majd a vádlott után lépett, megszólította, mire a vádlott azonnal felé fordult és vívó mozdulattal a jobb kezében lévő késsel mellkason szúrta. A sértett vérzett, hátrált, a vádlott azonban támadta, mire Cz.N. sértett egy székkel ütötte ki a késeket a kezéből. A vádlottat a vendégek tartották vissza. R.L. sértett 8 napon belül gyógyuló sérüléseket szenvedett, azonban a bántalmazás módja az elszenvedettnél súlyosabb sérülés okozására is alkalmas lett volna. H.V. sértett sérülése 8 napon túl, ténylegesen 30 nap alatt gyógyuló sérülést szenvedett el. Cz.N. sértett sérülése 8 napon belül gyógyult, azonban a bántalmazás módja az esetében is alkalmas lehetett volna az elszenvedettnél súlyosabb sérülés okozására.
A fenti tényállás alapján a Győri Törvényszék a vádlottat több ember sérelmére elkövetett emberölés bűntettének kísérlete miatt 7 év 6 hónapi fegyházbüntetésre, és 8 év közügyektől eltiltásra ítélte. A vádlott a fegyházbüntetés kétharmad részének kitöltése után bocsátható feltételes szabadságra.
Az ítélet ellen a vádlott és védője téves minősítés miatt és enyhítésért jelentett be fellebbezést.
A Győri Ítélőtábla a mai napon megtartott fellebbezési tárgyalásán az elsőfokú ítéletet megváltoztatta, a vádlott terhére rótt bűncselekményt 1 rb. emberölés bűntette kísérletének, és 2 rb. életveszélyt okozó testi sértés bűntette kísérletének minősítette. Ezért halmazati büntetésül az elsőfokú bíróság által kiszabott büntetést tekintette kiszabottnak azzal, hogy a szabadságvesztést börtönben rendelte végrehajtani. Egyebekben az elsőfokú bíróság ítéletét helybenhagyta.
Az ítélőtábla az elsőfokú bíróság által megállapított tényállást kis részben pontosította, illetve kiegészítette. Az ítélőtábla a másodfokú eljárásban bizonyítást rendelt el, melynek eredményeképpen a szakértő kiegészített szakvéleményében az elsőfokú eljárásban elkészített szakvéleményét fenntartotta. A vádlott elkövetéskori súlyos fokú ittas állapotára figyelemmel az ítélőtábla a cselekmény tárgyi körülményeit, valamint a szakértő ténymegállapításait értékelve arra a következtetésre jutott, hogy a vádlott eshetőleges emberölési szándékának fennállása kizárólag H.V., a felszolgáló esetében állapítható meg azzal, hogy a súlyosabb eredmény a sértett hátráló mozdulatának is köszönhetően maradt el. Ugyanakkor R.L. és Cz.N. sértettek esetében a tárgyi tényezők, valamint a szakértői vélemény alapján nem lehet élet elleni bűncselekményre irányuló szándék fennállására következtetni. Hangsúlyozta az ítélőtábla, hogy önmagában az, hogy a vádlott késeket vett magához, és azzal a felkiáltással érkezett a helyszínre, hogy „megöllek benneteket!”, nem azonosítható az ölési szándékkal. A megváltozott minősítésre tekintettel szükséges volt új büntetés kiszabása. Az ítélőtábla az enyhítő és súlyosító körülmények számbavételét megalapozottnak ítélte. A büntetési tételek középmértékére is figyelemmel a 7 év 6 hónap börtönbüntetést tekintette mind az egyedi, mind az általános prevenció szempontjából indokoltnak.
Győr, 2016. május 18.
A Győri Ítélőtábla Sajtóosztálya