Győri Ítélőtábla - nyereségvágyból elkövetett emberölés kísérlete
Beküldés dátuma
2016.05.10. - 11:48
Szervezeti egység
Győri Ítélőtábla
A vádlott (1936) 2014. június 5-én délelőtt Győrzámolyon elindult Gy. I. sértetthez, akitől már korábban is vásárolt húst hitelre. A szatyrában egy 28 cm nyélhosszúságú kalapácsot vitt magával. A sértett lakóházához érve bement az előtérbe, a sértettől húst kért, aki a hűtőládából egy becsomagolt hájdarabot adott neki. Ezt követően a vádlott a kutyáinak is kért húsos csontot. A sértett a hűtőládába visszahajolt, és ott keresgélt, ekkor a vádlott a kalapácsot kivette a táskájából, majd a sértett mögé lépett és a kalapáccsal ütni kezdte a fejét. A sértett erősen vérző fejjel védekezett, miközben kijutott a teraszra, ahol kiabálni kezdett.
A vádlott eközben a hájat visszatette a hűtőládába, onnan egy nagyobb darab húst vett ki, a kalapácsot ledobta az előtérben egy kanapéra, majd a teraszon ököllel ütlegelte a sértettet. A sértett azonban visszamenekült a lakásba, és bezárta az ajtót. A vádlott bejutni nem tudott, de az ajtót kintről rugdalta, majd hazament, a 3.000.- forint értékű, 3 kg súlyú sertéshúst az udvari fatárolóban rejtette el. A sértett sérülései külön-külön és együttesen is 8 napon túli gyógytartamúak voltak. A sérülésekkel okozati összefüggésben maradandó fogyatékosság alakult ki: a bal kéz mutatóujjának funkcionális károsodása, valamint lelki vonatkozásban poszttraumás stressz zavar. A koponyaalapi törés, az agyzúzódás, a lágy agyburkok közötti vérzés közvetetten életveszélyes állapotot jelentett, műtéti beavatkozás szükségessége azonban nem merült fel. Az elkövetés módjára, jellegére, eszközére figyelemmel reális lehetőség volt az elszenvedettnél súlyosabb állapot kialakulására is.
A fenti tényállás alapján az elsőfokon eljárt Győri Törvényszék a vádlottat nyereségvágyból elkövetett emberölés bűntettének kísérlete miatt 9 év börtönbüntetésre, és 9 év közügyektől eltiltásra ítélte. A vádlott a börtönbüntetés kétharmad részének kitöltését követően bocsátható feltételes szabadságra. Az ítélet ellen az ügyész a vádlott terhére, hosszabb tartamú szabadságvesztés és közügyektől eltiltás kiszabása végett jelentett be fellebbezést.
A Győri Ítélőtábla a mai nap meghozott végzésével az elsőfokú ítéletet helybenhagyta. A másodfokú bíróság egyetértett az ügyészi fellebbezéssel annyiban, hogy a bíróságnak tettarányos büntetést kell kiszabnia, figyelemmel kell azonban lennie az elkövetés egyedi körülményeire és arra is, hogy a vádlott esetében milyen tartamú szabadságvesztéssel érhetőek el a büntetési célok. A konkrét esetben a vádlott a harmadik életellenes cselekményét követte el, hiszen 1960-ban már halálra ítélték gyilkosság és rablás miatt, amely büntetést kegyelemből életfogytig tartó szabadságvesztésre változtattak. Az 1978-ban történt szabadulása után röviddel ismét emberölés kísérlete miatt állt bíróság előtt, és nyolc év fegyházbüntetésre ítélték. Az 1986. évi újabb szabadulása után azonban hétköznapi, átlagos életet élt, amely csak élettársa 2014. márciusi halála után változott meg, melyet nehezen dolgozott fel. A vádlott jelenleg nyolcvan éves, megromlott egészségi állapotú ember. Ezen személyi körülményeken túl az ítélőtábla a büntetés kiszabása értékelése során kiemelkedő jelentőséget tulajdonított annak, hogy az elkövetett cselekmény kísérleti szakaszban maradt.
Győr, 2016.05.10.
A Győri Ítélőtábla sajtóosztálya