Győri Ítélőtábla – Rablás bűntette és más bűncselekmények

Szervezeti egység
Győri Ítélőtábla

A vádlott és a nyomozás során felderítetlenül maradt négy társa 2017. március 27-én hajnali 2 óra körül a sértettek lakóingatlanához mentek, hogy a közismerten jómódú sértett házában fellelhető készpénzt, ékszereket megszerezzék. Az ingatlanba behatolást követően a sötét ruhát, símaszkot viselő elkövetők az alvó négytagú család tagjait, a két szülőt és a 8 és 11 éves gyerekeket megkötözték. Az élettársat ujjai levágásával, majd kisfia megcsonkításával, az apát pedig gyermeke megölésével fenyegették, ily módon kizsarolták egy bútorszéf kódját, de abban csak kevés pénzt találtak. Ezután a családot egy alagsori helyiségbe zárták, majd módszeresen átkutatták a lakást, ahonnan készpénzt, ékszereket, értékes órákat vittek el több mint 7 millió forint értékben. A támadás mintegy másfél óráig tartott. Amikor a sértettek észlelték, hogy a rablók elhagyták a házat – szabadulásuk után – értesítették a rendőrséget.

Az eljárás során a bíróság megállapította, hogy a vádlott ebben az időszakban az ország számos pontján követett el betörést. Bizonyítást nyert, hogy 2017. június 20-án betört egy családi házba, ahonnan aranyórát, készpénzt lopott. Egy másik házba ajtóbefeszítéssel hatolt be mintegy 500.000 forint kárt okozva, ahonnan ellopott egy autó indítókártyát és 2.000 forintot. Ugyancsak jelentős rongálási kárt okozva egy műanyagablak kiégetésével behatolt egy házba, ahonnan ezüst gyűrűt és 45.000 forint készpénzt vitt el. Augusztus 10-én egy ház udvarából ellopott egy 1,3 millió forint értékű motorkerékpárt.

Mindezen cselekményeket egy eljárásban elbírálva a fenti tényállás alapján az elsőfokú bíróság a vádlottat rablás bűntettében, többrendbeli személyi szabadság megsértésének bűntettében, többrendbeli lopás bűntettében ítélte bűnösnek, ezért őt - mint különös visszaesőt – halmazati büntetésül 12 év fegyházbüntetésre, 2 év közúti járművezetéstől eltiltásra, és 10 év közügyektől eltiltás mellékbüntetésre ítélte azzal, hogy a kiszabott szabadságvesztésből legkorábban a büntetés háromnegyed részének kitöltését követő napon bocsátható feltételes szabadságra. A bíróság kötelezte a vádlottat a sértettek részére összesen közel 9 millió forint kártérítés, valamint az állam javára több, mint 13 millió forint bűnügyi költség megfizetésére.

Az ítélet ellen az ügyész a vádlott terhére, a büntetés súlyosítása, hosszabb tartamú szabadságvesztés büntetés kiszabása végett; a vádlott meg nem jelölt okból és céllal, védője elsősorban felmentésért, másodsorban enyhítésért jelentett be fellebbezést. A védői fellebbezésben vitatta az elsőfokú bíróság bizonyíték értékelését, megítélése szerint a sértettek családi házában a DNS mintáját azonosító genetikai szakvélemény helytelen, a védett tanú pedig nem szavahihető.

A Győri Ítélőtábla a 2022. január 26-án megtartott nyilvános ülésen meghozott ítéletével az elsőfokú bíróság ítéletét helybenhagyta. A másodfokú bíróság határozata indokolásában kiemelte, hogy a védői és vádlotti fellebbezésben felhozott valószínűségi, életszerűségi körülmények ítéleti tényállást nem alapozhatnak meg, csak a bizonyosan megállapítható tények. Az ítélőtábla egyetértett az elsőfokú bíróság bizonyíték-értékelésével, így azzal, hogy elfogadta a genetikai szakértő véleményét. A kiszabott büntetés mértékét a nagyszámú súlyosító körülmény miatt nem tartotta enyhíthetőnek. Így a vádlott előre kitervelten, sorozatosan, életvitelszerűen követett el rablásokat. Az elkövetési módja gátlástalan volt, éjjel, a biztonságot adó otthonukban támadt a sértettekre, a cselekmény során hivatalos eljárást színlelt. Az elkövetés során kiskorú gyermekek sérelmére is erőszakos cselekményt követett el, illetve a sértettet gyermekei súlyos bántalmazásával fenyegette. Ezért a vádlott társadalomra veszélyessége az átlagot lényegesen meghaladó. A büntetés súlyosítása pedig a viszonylagos időmúlás miatt nem volt lehetséges.

Győr, 2022. január 26.

Győri Ítélőtábla Sajtóosztály