Győri Törvényszék - első fokú ítélet a közel 700 millió forintos adóhiányt okozó áfacsalási ügyben

Szervezeti egység
Győri Törvényszék
A Győri Törvényszék elsőfokú ítéletet hirdetett a sajtóban „Cukros-ügy” néven ismertté vált adócsalási ügyben. A bíróság az ügyben 39 tárgyalási napot tartott, mintegy 200 tanúvallomást szerzett be. A nyomozati iratok között 320 kötet lefoglalt könyvelési anyag szerepelt. Az ügy bonyolultságára tekintettel a bíróság két hivatásos bíróból és három ülnökből álló 5 fős tanácsban járt el.
 
A bíróság adóbevételt különösen nagy mértékben csökkentő adócsalás bűntette és számvitel rendje megsértésének bűntette miatt K. Z. I. rendű vádlottat 1 év 3 hónap, míg K. T. II. rendű vádlottat 1 év 6 hónap szabadságvesztésre ítélte. A bíróság J. G. III. rendű és L. P. IV. rendű vádlottat 2-2 év szabadságvesztésre, míg N. A. VIII. rendű vádlottat 1 év 6 hónap szabadságvesztésre ítélte különösen nagy vagyoni hátrányt okozó, üzletszerűen, folytatólagosan elkövetett költségvetési csalás bűntette miatt.
A bíróság L. B. V. rendű vádlottat 2 rendbeli folytatólagosan elkövetett, adóbevételt különösen nagy mértékben csökkentő adócsalás bűntette miatt 3 év szabadságvesztésre ítélte. A bíróság D. I. VI. rendű vádlottat 1 év, és T. G. J. VII. rendű vádlottat 1 év 3 hónap szabadságvesztésre ítélte folytatólagosan elkövetett, adóbevételt különösen nagy mértékben csökkentő adócsalás bűntette miatt. A bíróság S. P. P. IX. rendű vádlottat folytatólagosan elkövetett, adóbevételt jelentős mértékben csökkentő adócsalás bűntette miatt 1 év szabadságvesztésre ítélte. A szabadságvesztés büntetések végrehajtását a bíróság L. B. V. rendű vádlott kivételével valamennyi vádlott esetében felfüggesztette. A bíróság rendelkezett a bűnjelekről, illetve kötelezte a vádlottakat több, mint 3 millió forint bűnügyi költség megfizetésére. A megállapított tényállás szerint az egyik esetben az I. és a II. rendű vádlottak érdekeltségi körébe tartozó gazdasági társaságok 2006. április-június között 1,2 milliárd forint értékben vásároltak és értékesítettek cukrot, amely után adóbevallást nem készítettek, áfafizetési kötelezettségüknek nem tettek eleget. Ezzel közel 150 millió forinttal károsították a költségvetést.
 
Három vádpont esetében a III. rendű vádlott ügyvezetése alatt álló győri cukorkereskedő cég három szlovák honosságú társaságnak értékesített összesen közel 1,9 milliárd forint értékben több, mint 11.500 tonna cukrot. A III. rendű vádlott úgy tudta, hogy a szlovák vevők Szlovákiába szállítják ki a felvásárolt cukrot, ezért nulla százalékos adókulccsal értékesítette azt feléjük. Ugyanakkor a szlovák cégek a cukrot nem szállították ki Szlovákiába, hanem több magyarországi végfelhasználóhoz juttatták el, a nettó áron megvásárolt cukrot áfával növelt áron értékesítették, jelentős haszonra téve szert. A Magyarországon belüli továbbértékesítésre tekintettel a III. rendű vádlott tevékenysége adóköteles tevékenységnek minősült, amely miatt 287 millió forint áfát kellett volna a költségvetésnek megfizetnie. Ezen kötelezettségének azonban azért nem tett eleget, mert a szlovákiai cégek képviseletében eljáró IV., V., VI., VII. és IX. rendű vádlottak az áru Szlovákiába történő kivitelét tekintve megtévesztették. 
 
Ezen ügylethez kapcsolódóan az V. rendű vádlott több másik cég közbeiktatásával további 76 millió forinttal növelte előzetesen felszámítható levonható áfáját, ezzel adófizetési kötelezettségét csökkentette. A bíróság által megállapított tényállás szerinti voltak olyan esetek is, hogy a III. rendű vádlott gazdasági társasága csak „papíron” vásárolt és adott el 1,73 milliárd forint értékű cukrot, ténylegesen ezen ügyletek mögött árumozgás nem volt, csak pénzmozgás. A társaság ezáltal közel 250 millió forinttal növelte előzetesen felszámítható levonható áfáját, ezzel adófizetési kötelezettségét csökkentette. A bíróság a büntetés kiszabása során nyomatékos enyhítő körülményként értékelte, hogy az ügyben a nyomozás 10 éve indult, két vádlott kivételével valamennyi vádlott esetében elmondható, hogy azóta nem indult ellenük büntetőeljárás, rendezett életet élnek, valamint azt, hogy két vádlott kivételével az elkövetéskor valamennyien büntetlen előéletűek voltak.
 
Az ítélet nem jogerős, az ügyész és a III. rendű, VII. rendű vádlottak védői a nyilatkozattételre három napot tartottak fenn, a IV. rendű vádlott védője tudomásul vette az ítéletet, a további vádlottak részben enyhítésért, részben felmentésért jelentettek be fellebbezést. Az ügy másodfokon a Győri Ítélőtáblán folytatódik.
 
Győr, 2016. szeptember 22.
 
A Győri Törvényszék Sajtóosztálya