Győri Törvényszék - elsőfokú ítélet emberölési ügyben

Szervezeti egység
Győri Törvényszék
A Győri Törvényszék elsőfokú ítéletében emberölés bűntette miatt 6 év börtönbüntetésre ítélte H. F. vádlottat azzal, hogy a vádlott legkorábban a büntetés kétharmadának kitöltését követően bocsátható feltételes szabadságra. A bíróság a vádlottat emellett 6 évre eltiltotta a közügyek gyakorlásától.
 
A bíróság rendelkezett a vádlott által előzetes fogvatartásban töltött idő szabadságvesztésbe történő beszámításáról, a bűnjelekről, illetve kötelezte a vádlottat a felmerült közel fél millió forint bűnügyi költség megfizetésére.
 
A megállapított tényállás szerint a vádlott Töltéstava-Táplánypusztán lévő dr. Piróth Endre Szociális Központban élt szociális gondozottként. A vádlott több éve az intézet lakója, csakúgy, mint a sértett, akivel beszélő viszonyban voltak, egy ideig közös szobában is laktak. A vádlottat a sértett több alkalommal is meglopta, eltulajdonított tőle apróbb tárgyakat, amelyek értékét a vádlott kb. 1.000,- forintra becsülte és „tartozásként” tartotta számon. 2015. január 19-én – amikor a nővérek a gyógyszerosztást végezték – a vádlott által használt kórterem előtt a vádlott felszólította a sértettet, hogy adja meg a tartozását. A sértett ittas állapotú volt, provokálta lakótársait, a vádlottat is, akivel közölte, hogy nem adja meg a tartozását, illetve azt is, hogy ha ezt a vádlott bejelenti az ápolóknak, elégtételt is vesz rajta. Ezt követően a sértett leült a hálóteremmel szembeni székre. A vádlott visszament a szobájába, ahol magához vette a 16 centiméter pengehosszúságú kését és a sértetthez ment, majd figyelmeztetés nélkül egymást követő három alkalommal mellkason szúrta. A sértett életét a sérülések helyére, a szúrások intenzitására figyelemmel a gyors orvosi beavatkozás sem mentette volna meg. A vádlott a szúrások leadása után visszament szobájába, a kést az ágya melletti székre tette, ő pedig gyümölcsöt kezdett enni és olvasni kezdett. A vádlott az ápolóknak kérdésükre jelezte, hogy ő szúrta meg a sértettet és arra, hogy mi történik ha meghal a sértett, azt válaszolta, „legalább nem lop többet”. A sértett a szúrásokat követően a székről felállt, majd mintegy 30 méter megtétele után összeesett és életét vesztette.
 
A bíróság az ítélet indokolásban egyebek között rámutatott arra, hogy a vádlott által elkövetett cselekményre vonatkozó egyenes szándékot támasztja alá, hogy az még a leglaikusabb számára is nyilvánvaló, hogy egy 16 cm pengehosszúságú kés alkalmas arra, hogy háromszori mellkasi szúrást követően a sértett halálát idézze elő. 
 
A bíróság a büntetés kiszabása körében, a szabadságvesztés mértékének megállapítása során enyhítő körülményként vette figyelembe a vádlott idős korát, büntetlen előéletét, hogy beszámítási képessége enyhe-közepes fokban korlátozott, valamint a vádlott teljes ténybeli feltáró és beismerő vallomását és a sértett közreható magatartását.
 
Az ítélet nem jogerős, a vádlott és a védője tudomásul vette az ítéletet, míg az ügyész 3 nap gondolkodási időt tartott fenn fellebbezése bejelentésére. A bíróság az ítélet kihirdetését követően a vádlott az előzetes letartóztatását a másodfokú bíróság eljárásának befejezéséig, de legfeljebb a kiszabott szabadságvesztés tartamáig fenntartotta. Az előzetes letartóztatás fenntartásáról szóló végzés jogerős. 
 
Győr, 2015. november 11.
 
A Győri Törvényszék Sajtóosztálya