Győri Törvényszék - emberölés bűntettének kísérlete
Beküldés dátuma
2015.11.19. - 11:19
Szervezeti egység
Győri Törvényszék
A Győri Törvényszék elsőfokú ítéletében több ember sérelmére elkövetett emberölés bűntettének kísérletében bűnösnek mondta ki G.J. vádlottat akit ezért 7 év 6 hónap fegyházban letöltendő szabadságvesztés büntetésre és 8 év közügyektől eltiltásra ítélte.
Az elsőfokú ítélet szerint a vádlott legkorábban a büntetés kétharmadának kitöltését követő napon bocsátható feltételes szabadságra. A bíróság rendelkezett a vádlott által előzetes fogvatartásban töltött idő szabadságvesztésbe történő beszámításáról, a bűnjelekről, illetve kötelezte a vádlottat a felmerült 263.000 forint bűnügyi költség megfizetésére.
A bíróság a tényállást a vádirattal egyezően állapította meg, amely szerint a vádlott 2014. szeptember 14-én délelőtt nagyobb mennyiségű alkoholt fogyasztott, majd 13 óra körüli időben az egyik győri „betérőbe” ment, ahol folytatta az italozást és láthatóan ittas állapotba került. Az ittas állapotát a felszolgáló észlelte és a vádlott rendelését emiatt nem teljesítette. Ezt a vádlott nem vette tudomásul, vitatkozott és az egyik vendéget kérte, hogy „intézze el” részére az ital kiszolgálását. Miután a vádlott kérését nem teljesítették, a vádlott a vendéglő teraszán zaklatta az asztalnál üldögélő vendégeket, előbb cigarettát, majd azt kérte, rendeljenek részére italt. Ez a kérése sem teljesült, így leült az egyik asztalhoz és amikor az egyik vendég italt rendelt magának, a felszolgálást követően átnyúlt az asztalon és beleivott az italba. Ezen vita, dulakodás alakult ki, a vádlott szemüvege és sapkája a földre esett, majd a vádlott távozott a vendéglőből. Rövid idő múlva a vádlott visszatért a helyszínre, tovább folytatta vitáját az egyik vendéggel, majd felkapta a korábban leesett sapkáját és ismét távozott, indulatos állapotban ment haza.
Néhány óra múlva a vádlott elhatározta, hogy visszamegy a vendéglőbe, de előtte a konyhában magához vett egy 12,6 centiméter pengehosszúságú, ún. filéző kést és egy 7,2 centiméter pengehosszúságú konyhakést. A késeket a bőrdzsekije oldalzsebébe tette és délután fél hat körül másodszor is visszatért a vendéglőbe. A teraszon egyenesen ahhoz az asztalhoz lépett, ahol korábban zaklatta a vendégeket és dzsekijéből mindkét kést elővette, jobb kezében a filéző kést tartva. A kést látva az egyik vendég felkiáltott, „vigyázz, kés van nála!”, mire a vádlott azt kiabálta, „megöllek benneteket!” és a jobb kezében lévő késsel az asztal mellől felugró sértettet figyelmeztetés nélkül megszurkálta a hasán, a jobb karján és a fején.
A sértett vérzett, a teraszon riadalom támadt. Erre jött ki a teraszra a pult mögül a felszolgáló, aki, mivel nem tudta mi történt, rászólt a neki háttal álló vádlottra, amire a vádlott megfordult és figyelmeztetés nélkül nyakon szúrta a felszolgálót. A sértett bemenekült a mosdóba, közben az egyik vendég értesítette a mentőket. A felszolgáló sértett élettársa a vendéglő belső helyiségében hallotta a kiabálást és a vádlott nevét, ezért kiment a teraszra, ahol látta, hogy a vádlott el akarja hagyni a helyiséget. Utánament és ahogy megszólította, mire a vádlott felé fordult és vívó mozdulattal a jobb kezében lévő filéző késsel mellkason szúrta. A sértett hátrálni próbált, de a vádlott, mindkét kezében kést tartva támadta. A sértett egy székkel próbálta a támadást megakadályozni és sikerült kiütnie a vádlott kezeiből a késeket. A vádlott ezután menekülni próbált, de a vendégek a rendőrség megérkezéséig visszatartották, a kiérkező mentők pedig mindhárom sértettet kórházba szállították.
A bíróság ítéletét az ügyész tudomásul vette, a vádlott és védője elsősorban eltérő minősítés – amely szerint a vádlott cselkéménye testi sértést valósított meg - megállapítása iránt, enyhítésért jelentett be fellebbezést.
A bíróság osztotta az ügyészség indítványát, amely szerint jelen esetben a 10 évtől 20 évig, vagy életfogytig tartó szabadságvesztéssel fenyegetett bűncselekmény esetén az enyhítő szakasz alkalmazható a sértetteknek okozott sérülések tényleges végeredményére figyelemmel. A bíróság a vádlott javára értékelte, hogy az ügyben érintett mindhárom sértett sérülései maradvány nélkül gyógyultak, az egyik sértett 30 napon belül gyógyult, míg két sértett 8 napon belül gyógyuló sérüléseket szenvedett el. A vádlott javára értékelte a bíróság a részbeni beismerő vallomását, ugyanakkor rögzítette, hogy a vádlott bűnösségét nem ismerte el, azzal védekezett, hogy nem szándékosan szúrt, csak hadonászott az elkövetés eszközéül használt késsel.
A bíróság ugyanakkor a vádlott terhére értékelte, hogy a cselekményt alig egy évvel a korábbi, szintén élet elleni cselekmény miatt kiszabott próbaidő eltelte után követte el.
Az ítélet kihirdetését követően a bíróság az ügyész indítványának helyt adva fenntartotta a vádlott előzetes letartóztatását – a kiszabott szabadságvesztés tartamára tekintettel – amely döntést mind a vádlott, mind védője és az ügyész is tudomásul vett.
Az ügy másodfokon a Győri Ítélőtáblán folytatódik.
Győr, 2015. november 19.
A Győri Törvényszék Sajtóosztálya