Győri Törvényszék - halált okozó testi sértés

Szervezeti egység
Győri Törvényszék
A Győri Törvényszék elsőfokú ítéletében halált okozó testi sértés bűntette miatt 3 év 6 hónap börtönbüntetésre ítélte Cs. P. vádlottat azzal, hogy a vádlott legkorábban a büntetés kétharmadának kitöltését követő napon bocsátható feltételes szabadságra. A bíróság a vádlottat emellett 4 évre eltiltotta a közügyek gyakorlásától.
 
A bíróság rendelkezett a vádlott által előzetes fogvatartásban töltött idő szabadságvesztésbe történő beszámításáról, a bűnjelekről, illetve kötelezte a vádlottat a felmerült közel fél millió forint bűnügyi költség megfizetésére.
 
A megállapított tényállás szerint vádlott és a sértett ugyanazon a győri munkahelyen dolgoztak, rendszeresen éjszakai műszakban, a vádlott „kvázi” alárendeltje volt a sértettnek. A munkatársi kapcsolat rossz volt közöttünk. 2013. május 8-án nézeteltérés támadt köztük a munkavégzés kapcsán, mely vita eredményeképpen a vádlott nem vette fel a munkát. Miután a helyzet tovább mérgesedett, 2013. május 10-án a vádlott munkaviszonyát munkáltatójánál közös megegyezéssel megszüntették. 
 
A sértett jellemző módon busszal járt be dolgozni lakóhelyéről és mindig korábban bent volt munkakezdés előtt. 2013. május 10-én este a vádlott otthonából lement cigarettázni az utcára és sétálni indult. Sétája során - pontosan meg nem határozható időben, de bizonyosan 21 órát követően - összetalálkozott a munkába igyekvő sértettel. Szóváltásba keveredtek, mely tettlegességig fajult. A dulakodás során a sértettet - az igazságügyi orvos-szakértői vizsgálat megállapítása szerint - legalább öt direkt tompa behatás érte, miközben a vádlott nem szenvedett sérülést.
 
Az incidenst követően a vádlott a helyszínről távozott, míg a sértett 200-300 m-re lévő munkahelye felé indult. Az üzem bejárta előtt összeesett, a portás segítette be, aki azonnal értesítette a mentőszolgálatot; de a sértett életét már a szakszerű segítség sem tudta megmenteni.
 
Az orvos-szakértő megállapítása szerint a sértett halálának közvetlen oka a lép roncsolódása következtében előállt vérvesztéses shock volt. A sértett életét közvetlenül a sérülés elszenvedése után nyújtott orvosi segítség megmenthette volna.
 
A vádlott a védekezése során jogos védelmi helyzetre hivatkozott, azonban a bíróság arra az álláspontra helyezkedett, hogy a vádlott támadást eredményező provokációja megfosztotta őt az elhárítás jogszerűségétől. A bíróság a részletesen lefolytatott bizonyítási eljárás eredményeképp arra a következtetésre jutott, hogy a vádlott ugyan szándékosan okozta a sértett sérüléseit, azonban a szándéka a halál okozására nem terjedt ki, a bekövetkezett eredmény tekintetben gondatlanság terheli. 
 
Az ítélet nem jogerős, a vádlott és a védője enyhítésért jelentettek be fellebbezést, míg az ügyész 3 nap gondolkodási időt tartott fenn magának. 
 
Győr, 2015. január 30.
 
A Győri Törvényszék Sajtóosztálya