Győri Törvényszék - ítélet gondatlanságból elkövetett emberölés vétsége
Beküldés dátuma
2016.05.06. - 15:35
Szervezeti egység
Győri Törvényszék
A Győri Törvényszék elsőfokú ítéletében gondatlanságból elkövetett emberölés vétségében megállapította a vádlott bűnösségét és ezért a vádlottat 1 év 4 hónap szabadságvesztésre ítélte. A bíróság a szabadságvesztés végrehajtását 2 év próbaidőre felfüggesztette és előzetesen mentesítette a vádlottat a büntetett előélethez fűződő hátrányok alól.
A bíróság az ítélet tényállását a vádirati tényállással egyezően állapította meg, a lefolytatott bizonyítási eljárás adatai alátámasztották a vádiratban foglaltakat. A vádlott és a sértett 2012. őszétől élettársak voltak, a vádlott lakásában laktak, megélhetésüket a vádlott biztosította, a sértett ugyanis italozó életmódot folytatott, munkahellyel csak időszakosan rendelkezett. Kapcsolatuk harmonikus volt, egyetlen ütközési pont a sértett italozó életmódjából származott, de tettlegességre sosem került sor közöttük.
A vádbeli napon a vádlott munkából hazaérve erősen ittas állapotban találta a sértettet, aki az italozást a vádlott jelenlétében is folytatta. Ezt követően került sor a sértett és a vádlott között szexuális együttlétre, szokásaiknak megfelelően orális együttlétre. Ennek végeztével a vádlott arra figyelt fel, hogy a sértett nem lélegzik, ezért mentőt hívott, mindent megtett az újraélesztése érdekében. A bíróság a szakértői vélemény alapján azt állapította meg, hogy a sértett halálát elhúzódó fulladás okozta.
A bíróság arra a következtetésre jutott, hogy a vádlott a tőle elvárható figyelmet, gondosságot nem tanúsította, ezért nem látta tette következményeit, amely miatt a bűncselekmény gondatlan elkövetése terheli. A bíróság a törvény által 1-5 évi szabadságvesztéssel büntetni rendelt bűncselekmény esetén a büntetés kiszabása körében értékelte az enyhítő körülményeket: a vádlott személyi körülményeit, rendezett életvitelét, hogy az eredmény elhárítása érdekében mindent megtett, valamint, hogy a vádlottat is megviselte a cselekmény elkövetése, emiatt új lakóhelyet is választott. A büntetési célok megvalósulása érdekében a bíróság a szabadságvesztés büntetés kiszabását indokoltnak látta, megfogalmazva azt a társadalmi üzenetet, hogy a hálószoba falai között is előfordulhat olyan cselekmény, aminek büntetőjogi következményei lehetnek. A bíróság álláspontja szerint a végrehajtásában felfüggesztett szabadságvesztés megfelelő joghátrány.
Az ügyész a bíróság ítéletét tudomásul vette, a védő és vádlott felmentésért jelentett be fellebbezést. Az ügy másodfokon a Győri Ítélőtáblán folytatódik.
Győr, 2016. május 6.
A Győri Törvényszék Sajtóosztálya