Gyulai Törvényszék - nem jogerős ítélet

Szervezeti egység
Gyulai Törvényszék

A Gyulai Törvényszék, mint elsőfokú bíróság előtt 13.B.204/2013. szám alatt szexuális erőszak és más bűncselekmények miatt E. I. vádlottal szemben folyamatban volt büntetőügyben 2014. november 14. napján az alábbiakban röviden összefoglalt nem jogerős ítélet született:

A bíróság a vádlottat 3 rendbeli szexuális erőszak bűntette, szexuális erőszak bűntettének kísérlete, szexuális erőszak bűntettének kísérlete, szexuális erőszak bűntette, valamint személyi szabadság megsértésének bűntette miatt bűnösnek mondta ki, ezért őt – halmazati büntetésül – 10 év 6 hónap fegyházban végrehajtandó szabadságvesztésre, és közügyek gyakorlásától 10 év eltiltásra ítélte. A vádlott legkorábban a fegyházbüntetés 2/3 részének letöltése után bocsátható feltételes szabadságra. Rendelkezett a bíróság az előzetes fogvatartásban töltött idő beszámításáról, a lefoglalt bűnjelekről, és kötelezte a vádlottat 232.216,- forint bűnügyi költség megfizetésére.

Az ítéleti tényállás szerint a vádlott 2011. október 2. napja és 2013. november 12. napja között Békéscsabán hét, 8 és 12 év közötti életkorú sértett sérelmére követett el bűncselekményeket. A vádlott Békéscsaba lakótelepein hazáig követte a sértetteket, és utánuk ment az utcán, illetve lépcsőházakba, ahol megragadta őket, majd a ruházatukon keresztül vagy abba benyúlva - nemi vágyának kielégítése végett - a sértettek fenekét, nemi szervét fogdosta. A vádlott részben a sértettek kiabálása, részben más személyek észlelése miatt sietősen elhagyta a helyszínt.

A bírósági tárgyaláson a meghallgatott igazságügyi pszichiáter szakértők hangsúlyozták, hogy a vádlott hosszabb ideig tartó gyógykezelése szükséges.

A jelenleg hatályos Büntető Törvénykönyv rendelkezései szerint végrehajtandó szabadságvesztés mellett kényszergyógykezelés elrendelésére nincs lehetőség, azonban a bíróság ezen bűncselekmények elkövetése miatt mindenképpen végrehajtandó szabadságvesztés kiszabását látta indokoltnak. A bíróság felhívására a terhelt önként vállalta, hogy a büntetőeljárás bármely szakaszában gyógykezelésnek veti alá magát. Így nyílt lehetőség arra, hogy a büntetés végrehajtása – az esetleges feltételes szabadságra bocsátás – során a vádlottat gyógykezelésnek vessék alá.

Az ítélet ellen a vádlott és védője jelentett be fellebbezést, így az nem jogerős.

G y u l a, 2014. november 21.

A Gyulai Törvényszék Sajtóosztálya