Miskolci Törvényszék - Jogerős ítélet testi sértés és rágalmazás miatt indult büntetőügyben

Szervezeti egység
Miskolci Törvényszék
Megváltoztatta a Miskolci Törvényszék dr. Páricsiné dr. Nagy Ágnes vezette büntető tanácsa a rágalmazás és testi sértés vétsége miatt dr. D. P. ellen indult büntetőügyben a Kazincbarcikai Járásbíróság ítéletét.
 
Az ügy előzményei: A sértett egy közösségi oldalon szerveződött civil mozgalom aktivistája, aki feljelentést és hatályos magánindítványt terjesztett elő a vádlottal szemben testi sértés vétsége és rágalmazás vétsége miatt. A feljelentés szerint a vádlott a sértettet, annak karját megragadva rángatta, mely magatartásával könnyebb sérüléseket okozott, majd a sértettről a sajtó egyik képviselőjének azt állította, hogy korábban pszichiátrián kezelték, pszichiátriai eset.
 
Az elsőfokú bíróság a vádlottat bűnösnek mondta ki testi sértés vétségében és rágalmazás vétségében, ezért őt egy évre próbára bocsátotta. Megállapította, hogy a sértett 2013. évben az egyik Borsod-Abaúj-Zemplén Megyében működő városi kórházban, az irodájában kereste fel – előzetes bejelentkezés nélkül, hangfelvételre állított mobiltelefonnal – a vádlottat azért, hogy egy beteg ügyében érdeklődjön. A vádlott közölte a sértettel, hogy az időpont nem alkalmas és távozásra kérte őt. A sértett nem hagyta el a helységet, hanem megállt az ajtóban és a kórház működésével kapcsolatban tett fel kérdést a vádlottnak. A vádlott ismét távozásra szólította fel a sértettet, azonban a sértett továbbra sem távozott. Ekkor a vádlott a sértett jobb felkarját megragadva, „kirúglak innen” kifejezés használata mellett az ajtón kifelé tolta a sértettet. A sértett a karját kirántotta a vádlott fogásából, de továbbra sem távozott. A vádlott kolléganőjét kérte, hogy értesítse a kórház biztonsági szolgálatát és a rendőrséget. A sértett még a rendőrség kiérkezése előtt elhagyta az épületet. A sértett a vádlott magatartása következtében nyolc napon belül gyógyuló, könnyű sérülést szenvedett. Másnap a sajtó egyik képviselője előtt a vádlott részletesen nyilatkozott az esetről, mely során többször utalt arra, hogy a sértettet többször kezelték pszichiátrián, pszichiátriai eset. A sajtó által készített és a vádlott hozzájárulásával megjelentetett anyagban a sértettet „a korábban pszichiátrián kezelt asszony” kifejezéssel illették az előző napon történt eseményekkel kapcsolatban. A vádlottól származó tényállító kijelentés a sértett becsületének sérelmét okozta.
 
A Miskolci Törvényszék mint másodfokú bíróság 2017. június 14. napján hirdetett jogerős ítéletet a vádlott ügyében. A bíróság az ítélet szóbeli indokolása során kifejtette: az orvos végzettségű vádlott a cselekménye során felismerte, hogy magatartása a sértett testén nyomokat visszahagyó sérülést eredményez, hogy a sértett karjának megragadásával és kis erejű megszorításával a sértettnek testi sérülést okoz; így a testi sértés vétsége miatt büntetőjogi felelőssége fennáll. A másodfokú bíróság a vádlottnak a sértettet érintő kijelentését megvizsgálva rögzítette, hogy a vádlottnak a sértett pszichiátriai kezelésére vonatkozó megnyilatkozása tényállítás volt, mely jogellenes és a sértettre nézve sértő, a sértett becsületének csorbítására alkalmas, a rágalmazás bűncselekményét megvalósítja.
 
A másodfokú bíróság – egyetértve a járásbíróság által e körben kifejtettekkel - a vádlott bűnösségét mind a rágalmazás, mind a testi sértés vétsége miatt megalapozottnak találta. A bíróság enyhítő körülményként értékelte a sértett provokatív, kifejezetten tolakodó magatartását, figyelembe vette az eltelt időt, melyre tekintettel a büntetés enyhítését látta indokoltnak, ezért az elsőbírói ítéletet az alkalmazott joghátrányt illetően megváltoztatta, a vádlottat megrovásban részesítette.
 
Az ítélet jogerős, ellene további fellebbezésnek nincs helye.
 
2017. június 14.
 
Miskolci Törvényszék Sajtóosztály
 
 
 
Miskolc, 2017. június 14.