Miskolci Törvényszék - Több mint 60 ingatlant érintett a csalás – határozat az „encsi szocpolos” ügyben

Szervezeti egység
Miskolci Törvényszék

A Miskolci Törvényszék 14.000 oldal nyomozati anyag, több kötetnyi bírósági irat átvizsgálása után, 2018. október 4-én másodfokú ítéletet hozott azoknak a vádlottnak az ügyében, akik Encsen és a környező településeken jogosulatlanul igényelt lakásépítési támogatásból építettek sokszor használhatatlan házakat.

A másodfokú bíróság az elsőfokon eljárt Miskolci Járásbíróság ítéletében rögzített tényállás alapján hozta meg döntését. Megállapításra került, hogy az építési vállalkozó vádlottak rászoruló családokat kerestek meg a gyermekek után járó lakásépítési kedvezmény igénylése érdekében. Az igénylésekért cserébe a családoknak néhány százezer forintos összeget ajánlottak, illetve azt ígérték, hogy részükre lakást építenek. Az ígéretben bízva 44 vádlott igényelt 2,4 millió forint és 5,2 millió forint közötti támogatást anélkül, hogy arra jogosult lett volna. A támogatást igénylő vádlottak nagy része a szükséges önerővel nem rendelkezett, mások azért nem részesülhettek volna támogatásban, mert már korábban ingatlant szereztek. A hamis igényléseket legtöbbször a vállalkozók közreműködésével nyújtották be a pénzintézetekhez, majd a műszaki ellenőr vádlottak valótlanul leigazolták az egyes építési munkafázisok meglétét és megfelelőségét. A házak alacsony készültségi fokig épültek meg, nem voltak közművesítve, hiányzott belőlük a nyílászáró, de az is előfordult, hogy már megépült ingatlant építettek újra. Kizárólag azok az ingatlanok készültek el megfelelően, melyekbe maguk a vállalkozók és családjaik költöztek. 

A törvényszék a másodfokú eljárásban 81 vádlottal szemben hozott ítéletet, melyben a Miskolci Járásbíróság határozatát megváltoztatta, a vádlottakat költségvetési csalás, magánokirat-hamisítás és hamis magánokirat felhasználása miatt mondta ki bűnösnek.

A Miskolci Törvényszék az elsőfokú eljárás során kiszabott büntetéseket jelentősen enyhítette. 2 vádlottnak kell börtönbe menni, míg minden további terhelttel szemben enyhébb joghátrányt alkalmazott a bíróság.

A büntetések kiszabásakor több vádlott esetében enyhítő körülmény volt a büntetlen előélet, a beismerő vallomás és az, hogy a cselekmények elkövetése óta több év telt el. Ugyanakkor a terheltek hátrányára szolgált, hogy a cselekmények megvalósítását a szervezett elkövetés jellemezte. 

Az elsőfokú eljárásban keletkezett bűnügyi költség a másodfokú eljárásban további 3 millió forinttal emelkedett, melynek megfizetésére a vádlottakat kötelezte a bíróság, fejenként néhány százezer forintos összegekben. 

A Miskolci Törvényszék határozata 3 vádlott kivételével jogerős, vonatkozásukban védőik 3 nap gondolkodási időt tartottak fenn. 

 

Miskolc, 2018. október 4.
                                                                                    
               

Miskolci Törvényszék Sajtóosztály