Nyíregyházi Törvényszék - különös kegyetlenséggel elkövetett emberölés
A mai napon nem jogerős ítéletet hozott a Nyíregyházi Törvényszék az O.C.I. vádlottal szemben különös kegyetlenséggel elkövetett emberölés és más bűncselekmény miatt folyamatban lévő büntető ügyben.
A Nyíregyházi Törvényszék ítélete szerint O. C. I. vádlott bűnös különös kegyetlenséggel elkövetett emberölés bűntettében és kiskorú veszélyeztetése bűntettében, ezért a törvényszék halmazati büntetésül 18 év szabadságvesztésre és 10 év közügyektől eltiltásra ítélte.
A szabadságvesztés büntetést fegyházban kell végrehajtani. A bíróság a kiszabott szabadságvesztésbe beszámította a vádlott által előzetes letartóztatásban töltött időt.
A vádlott a szabadságvesztés büntetésből legkorábban a büntetés 2/3 részének kitöltését követő napon bocsátható feltételes szabadságra.
A törvényszék a vádlott szülői felügyeleti jogát megszüntette.
Az ítélet indokolása szerint O. C. I. vádlott szerencsejáték szenvedélye miatt gyakran vitázott feleségével, S. N. sértettel. A vádlott külföldön végzett munkát, míg felesége itthon vezette vállalkozásukat.
A vádlott 2012. szeptember 3. napjától itthon tartózkodott és megtudta, hogy a felesége a házasságon kívül szerelmi kapcsolatot létesített, ezért 2012. szeptember 18. napján kérdőre vonta S. N. sértettet közös lakásukban. A beszélgetés előtt a vádlott a házasságból született gyermeküket O. J-t az emeleten lévő gyerekszobába küldte azzal, hogy akkor se jöjjön le, ha kiabálást hall. S. N. sértett kijelentette a vádlottnak, hogy el kíván válni tőle. A vádlott feleségét puszta kézzel, ököllel több alkalommal megütötte, egy kerámia tállal fejtetőn ütötte, majd az összetört tál darabjával megszúrta a fejét. A szomszédok a veréssel járó zajokat, a sértett segélykiáltásait hallva a lakásba az ablakon keresztül bekiabáltak, valamint tojással dobták meg az ablakot. A vádlott a bántalmazást kis időre félbehagyta, az ablakokat bezárta majd késsel folytatta felesége bántalmazását. Eközben O. J. sértett az emeleti gyerekszobából lemenve, meglátta erősen vérző anyját és apját a bántalmazáshoz használt véres késsel. A gyermek segítségért kiabált, mely hallatán a szomszédban lakó tanú a lakás csengőjének folyamatos nyomásával próbált segítséget nyújtani. Ezt követően a gyermek a bejárati ajtót kinyitotta, majd a vádlott az ajtókinyitást észlelve felesége bántalmazásával ismét felhagyva gyermekét hátulról megtaszította. A gyermek így a bejárati ajtón át kijutott a lakásból.
A vádlott ezt követően a bejárati ajtót bezárta és tovább folytatta felesége késsel történő bántalmazását. A szomszédok értesítése alapján a helyszínre érkező rendőrök felszólítására sem nyitotta ki az ajtót a vádlott, mikor a szomszédos erkélyről átmászó rendőröket meglátta, ennek hatására hagyta abba a sértett bántalmazását és nyitott ajtót. S. N. sértett nyakán lévő szúrt sérülések azonban olyan súlyosak voltak, hogy az elszenvedésüket követően néhány percen belül a helyszínen elhalálozott.
A különös kegyetlenséggel történő minősítő körülmény tekintetében a törvényszék azt vette figyelembe, hogy a sértettet legalább 17 erőbehatás érte, valamint kettő darab konyhakés is eltört a cselekmény közben.
A törvényszék enyhítő körülményként értékelte, bár kisebb súllyal a vádlott büntetlen előéletét, és beismerő vallomását, valamint azt, hogy megbánó magatartást tanúsított. Súlyosító körülményként az élet elleni bűncselekmények elszaporodottságát, valamint azt, hogy a vádlott hozzátartozója sérelmére követte el a bűncselekményt és, hogy halmazati büntetést kellett kiszabnia.
A törvényszék úgy ítélte meg, hogy a büntetési célok eléréséhez elegendő a határozott idejű szabadságvesztés kiszabása és indokolt a vádlott közügyektől való eltiltása.
Az ítélet ellen az ügyész a vádlott terhére, életfogytig tartó szabadságvesztés kiszabására, a vádlott és védője, eltérő jogi minősítés és enyhítés iránt jelentett be fellebbezést. Az ügy a Debreceni Ítélőtáblán folytatódik.
A törvényszék a vádlott előzetes letartóztatását a másodfokú eljárás befejezéséig, de legfeljebb a nem jogerős ítélettel kiszabott szabadságvesztés tartamáig fenntartotta. Az előzetes letartóztatás fenntartásáról szóló végzés jogerőre emelkedett.
Az ítélet nem jogerős.
A Nyíregyházi Törvényszék Sajtóosztálya