Országos Bírósági Hivatal - Befejeződött az új Polgári Törvénykönyvhöz kapcsolódó képzéssorozat
Az Országos Bírósági Hivatal 269,86 millió forint vissza nem térítendő támogatást kapott az Új Széchenyi Terv Államreform Operatív Program ÁROP-2.2.16-2012 „Jogalkalmazás javítása” konstrukció keretében, melyből „Az új Polgári Törvénykönyvhöz kapcsolódó képzések” című projektjét valósította meg
A helyes joggyakorlat kialakítása egy új kódex esetén mindig az alapos elméleti ismeretek megszerzését követően lehetséges. Az Országos Bírósági Hivatal ezért célul tűzte ki egy komplex, a 2014. március 15-én hatályba lépett az új Polgári Törvénykönyvről szóló 2013. évi V. törvényhez kapcsolódó képzéssorozat megszervezését, amely 2014. június 30-án fejeződött be. Az oktatás célja elsősorban az volt, hogy a jogalkalmazókat – ide értve a bírákat, bírósági titkárokat, bírósági fogalmazókat, igazságügyi alkalmazottakat, illetve az ügyvédséget és a közjegyzőket is - felkészítse az alapjaiban megváltozott szabályok naprakész alkalmazására, valamint a már előre látható értelmezési vagy koncepcionális nehézségek feloldására, így emelve a joggyakorlat színvonalát. Emellett azonban – tekintettel arra, hogy a tananyagok és a jogszabályokról készített tájékoztatók a birosag.hu oldalon elérhetőek - minden magyar és külföldi állampolgár, intézmény, illetve egyéb fél számára hatékony segítséget jelent az eligazodásban. Ez utóbbira azért van szükség, mert a polgári jog mindennapi életünk nélkülözhetetlen, gyakran láthatatlan szervező ereje, szabályaival kivétel nélkül mindenki találkozik. Az új magánjogi kódexnek tehát össztársadalmi jelentősége van.
Az Országos Bírósági Hivatal által 2013. szeptember 15 – 2014. június 30. között lebonyolított képzési projekt öt fő részből állt:
1. Távoktatásos tananyag – a több szintű tananyag végig vette a Polgári Törvénykönyv egyes könyveit, felhívva a figyelmet a változásokra.
2. Regionális oktatás – az egynapos szemináriumok célja az új törvény általános ismertetése, az új jogintézmények bemutatása volt.
3. Központi képzés a helyi oktatóknak – a 18 napos képzés az oktatott tárgyak függvényében történt.
4. Helyi képzések bírák, bírósági fogalmazók, ügyvédek, ügyvédjelöltek, közjegyzők és közjegyző-helyettesek részére.
5. Büntető ügyszakos bírák központi képzése – a Ptk. bemutatása olyan bíráknak, akik civilisztikai kérdésekről is döntenek.
A képzéssorozaton összesen 11.918 fő vett részt.
Budapest, 2014. július 2.