Pécsi Törvényszék - előzetes letartóztatás, költségvetési csalás

Szervezeti egység
Pécsi Törvényszék
A Pécsi Járásbíróság 2015. április 30-án elrendelte egy 40 éves, egy 37 éves, egy 35 éves és egy 39 pécsi férfi, valamint egy 50 éves pécsi nő előzetes letartóztatását különösen nagy vagyoni hátrányt okozó, bűnszövetségben elkövetett költségvetési csalás bűntettének gyanúja miatt 1 hónap időtartamra.
 
A rendelkezésre álló adatok szerint a gyanúsítottak egy olyan szervezett, összehangoltan működő, alvállalkozói, munkaerő-kölcsönző cégláncolatot hoztak létre, melynek célja a láncolatban szereplő alvállalkozó cégek által, alvállalkozói tevékenység keretén belül, vagyonvédelmi tevékenységet végző munkavállalók után, a munkáltatással összefüggő adók és járulékok, valamint a szolgáltatás után keletkező általános forgalmi adó fizetési kötelezettség elkerülése.
 
A láncolat végén elhelyezkedő vállalkozásokba bejelentett alkalmazottakat valójában a láncolat elején lévő gazdasági társaságok foglalkoztatták, amelyek fiktív munkaerő kölcsönzés révén csökkentették adófizetési- , és elkerülték járulékfizetési kötelezettségüket. Ezen cégek valós munkaerő-kölcsönzéssel nem foglalkoznak, a cégek ügyvezetői általában anyagi gondokkal küzdő személyek, akik a valóságban a cégek tevékenységéről nem, vagy csak érintőlegesen tudnak, a cégek vezetését ténylegesen nem látják el. A munkaerő-kölcsönző cégeket az I.r. gyanúsított és társai működtetik, illetve jellemzően 4-6 havonta váltogatják, lecserélik.
 
Az alvállalkozói láncolat alján lévő munkaerő-kölcsönző cégek – bevallási és folyószámlaadatok alapján  - mindösszesen 1.306.763.955 forint adót nem fizettek meg.
Az I.r., II.r. és III.r. gyanúsítottak, mint az alvállalkozói, illetve munkaerő-kölcsönzői cégláncolatot létrehozó, működtető és irányító személyek, valamint az alvállalkozó cégek vezetői a színlelt módon kiszervezett munkaerő foglalkoztatás miatt az adóhatóságot szándékosan tévedésbe ejtették és ezzel a vizsgált időszakot tekintve a költségvetésnek általános forgalmi adó tekintetében 2011-2014. között összesen 279.075.000 forint vagyoni hátrányt okoztak a magyar költségvetésnek.
 
A bíróság álláspontja szerint az eljárás alapjául szolgáló bűncselekmény alapos gyanúja a gyanúsítottakkal szemben fennáll. A gyanúsításban szereplő bűncselekmény kiemelt tárgyi súlyára, a nagy számú elkövetői körre is figyelemmel a gyanúsítottak szabadlábon hagyása esetén alaposan tartani lehet attól, hogy elszöknének, elrejtőznének, a tanúk befolyásolásával veszélyeztetnék, megnehezítenék vagy meghiúsítanák a bizonyítást. A gyanúsítottak és védőik fellebbeztek a járásbíróság végzése ellen.
 
Pécs, 2015. május 5.
 
A Pécsi Törvényszék Sajtóosztálya