Pécsi Törvényszék - Előzetes letartóztatás költségvetési csalás bűntette és más bűncselekmények miatt

Szervezeti egység
Pécsi Törvényszék
A Pécsi Járásbíróság 2017. március 23. napján elrendelte két pécsi férfi, és egy birjáni nő előzetes letartóztatását egy hónapra, különösen jelentős vagyoni hátrányt okozó, bűnszervezetben, folytatólagosan és üzletszerűen elkövetett költségvetési csalás bűntette, és más bűncselekmények alapos gyanúja miatt.
 
A nyomozás eddigi adatai szerint a két gyanúsított férfi egy olyan munkaerő-kölcsönző és munkaerő közvetítő cégláncolatot – bűnszervezetet – hozott létre vezetőként, melynek célja az volt, hogy a takarítási, vagyonvédelmi tevékenységből származó bevételekből a munkavállalók részére járó munkabért kifizessék, azonban a megfizetési szándékuk már a kezdetektől nem állt fenn az ezen kifizetésekhez kapcsolódó, a munkáltatással összefüggő adók és járulékok, valamint az ÁFA vonatkozásában. A gyanúsítottak az alkalmazottaikat bejelentették ugyan, de utánuk a járulékbevallásokat nem nyújtották be, vagy ha benyújtották, fizetési kötelezettségüknek egyáltalán nem tettek eleget, tevékenységük után keletkező ÁFA fizetési kötelezettségüket fiktív számlák befogadásával csökkentették. 
 
A gyanúsított nő irányítása alatt könyvelői csoport végezte a bűnszervezethez köthető társaságokkal kapcsolatos adminisztrációs feladatokat.
 
A kiemelt tárgyi súlyú – öttől tizenöt évig terjedő szabadságvesztéssel is büntethető - bűncselekményekre figyelemmel alaposan tartani kell attól, hogy a gyanúsítottak szabadlábon hagyásuk esetén megszöknének, elrejtőznének, tanúk befolyásolásával, tárgyi bizonyítási eszközök elrejtésével, megsemmisítésével meghiúsítanák vagy veszélyeztetnék a bizonyítást, illetve az egyik férfi tekintetében a bűnismétlés veszélye is fennáll.
 
A határozatot az ügyész tudomásul vette,  a gyanúsítottak és védőjük fellebbezést jelentettek be, így az nem jogerős. 
 
Pécs, 2017. március 24.
 
Pécsi Törvényszék Sajtóosztály