Pécsi Törvényszék - Ítélet költségvetési csalás bűntette és más bűncselekmények miatt
A Pécsi Törvényszék 2018. július 13-án kihirdetett ítéletével
- R. G. V. elsőrendű vádlottat kétrendbeli folytatólagosan elkövetett adócsalás bűntette, folytatólagosan elkövetett számvitel rendje megsértésének bűntette, folytatólagosan elkövetett magánokirat-hamisítás vétsége és bűnsegédként elkövetett magánokirat-hamisítás vétsége miatt 2 év börtönre és 700.000 forint pénzbüntetésre,
- G. R. S. másodrendű vádlottat kétrendbeli, bűnsegédként folytatólagosan elkövetett adócsalás bűntette, folytatólagosan elkövetett számvitel rendjének megsértése bűntette, bűnsegédként, folytatólagosan elkövetett számvitel rendje megsértésének bűntette, bűnsegédként, folytatólagosan elkövetett magán-okirat hamisítás vétsége és nyolc rendbeli magánokirat-hamisítás vétsége miatt 2 év börtönre és 600.000 hatszázezer forint pénzbüntetésre,
- N. Z. harmadrendű vádlottat bűnsegédként folytatólagosan elkövetett adócsalás bűntette és folytatólagosan elkövetett magánokirat-hamisítás vétsége miatt 1 év 4 hónap börtönre és 200.000 forint pénzbüntetésre,
- D. Z. negyedrendű vádlottat bűnsegédként folytatólagosan elkövetett adócsalás bűntette és bűnsegédként folytatólagosan elkövetett magánokirat-hamisítás vétsége miatt 750.000 forint pénzbüntetésre,
- Zs. L. ötöd rendű vádlottat bűnsegédként folytatólagosan elkövetett adócsalás bűntette és bűnsegédként folytatólagosan elkövetett magánokirat-hamisítás vétsége miatt 300.000 forint pénzbüntetésre ítélte.
A bíróság az elsőrendű vádlott tekintetében 4 évi, a másodrendű vádlott tekintetében 5 évi, a harmadrendű vádlott tekintetében 3 évi próbaidőre felfüggesztette a szabadságvesztés büntetések végrehajtását.
A bíróság rendelkezett az eljárás során elrendelt zár alá vétel és a lefoglalt bűnjelek tekintetében is, valamint kötelezte – felróhatóságuk arányában – a vádlottakat a felmerült 1.262.934 forint bűnügyi költség megfizetésére.
A vádlottak közül az elsőrendű vádlott 2007 decemberétől a Pécsi Női Kosárlabda Kft. ügyvezetője volt, amely az NB1-es pécsi női kosárlabdacsapatot működtette.
A Pécsi Női Kosárlabda Kft. az általa szerződtetett játékosokkal egyrészt munkaszerződést, másrészt egy úgynevezett szindikátusi szerződést kötött. Az utóbbi szerződések tartalmazták a játékosok azon járandóságait, amelyről a játékosokkal ténylegesen megállapodtak, míg a munkaszerződésben a minimálbérhez közeli fizetések kerültek megállapításra.
A Pécsi Női Kosárlabda Kft. bevételeinek túlnyomó részét reklámbevételek adták, amelyek után áfa fizetési kötelezettség állt fenn, míg jelentős mértékű vagyoni kötelezettségként jelentkeztek a cégnél a szindikátusi szerződések alapján fennálló kötelezettségek. Ezért az elsőrendű vádlott, mint a kft. ügyvezetője, valamint a cégben vezető tisztséget nem viselő, azonban a kft. működésében, a gazdasági döntések meghozatalában ténylegesen szerepet vállaló másodrendű vádlott 2007 végén elhatározták, hogy a Pécsi Női Kosárlabda Kft. megbízási keretszerződést köt a másodrendű vádlott vezetése alatt álló gazdasági társasággal. A szerződés tartalma szerint a másodrendű vádlott cége a Pécsi Női Kosárlabda Kft. részére a vagyoni értékű jogai növelésére, valamint szponzorok felkutatására vállalt kötelezettséget.
Ténylegesen azonban ezen megbízási keretszerződés megkötésére azért került sor, hogy a Pécsi Női Kosárlabda Kft. a bevételeit terhelő áfa fizetési kötelezettségét jogosulatlanul csökkentse, illetve hogy a Pécsi Női Kosárlabda Kft. a vele szerződtetett játékosoknak járó járandóságok jelentős része tekintetében a kifizetéseket terhelő adó- és járulékfizetési kötelezettséget elkerülje.
A másodrendű vádlott cége a Pécsi Női Kosárlabda Kft. részére a megbízási szerződésben meghatározott tevékenységet ténylegesen nem végezte el, csupán a vele leszerződő játékosok részére a személyi alapbéren kívüli összegeket fizette ki járulék levonása nélkül, majd hogy ő is mentesüljön az adófizetési kötelezettség alól, a cége könyvelésébe valótlan tartalmú számlákat állított.
A Pécsi Női Kosárlabda Kft. összesen több mint 400 millió forintot utalt át a másodrendű vádlott cége részére, aki erről valótlan tartalmú számlákat állított ki. A valótlan tartalmú számlákkal összesen több mint 80 millió forint adóhiányt okoztak a vádlottak a költségvetésnek.
Az ügyész a fellebbezés bejelentésére három nap határidőt tartott fenn.
Az elsőrendű vádlott és védője, a másodrendű vádlott és az ötöd rendű vádlott védője fellebbezést jelentettek be, a másodrendű vádlott védője, a harmadrendű vádlott és védője, a negyedrendű vádlott és védője, valamint az ötöd rendű vádlott a fellebbezés bejelentésére három nap határidőt tartottak fenn, így az ítélet nem jogerős.
Pécs, 2018. július 16.
Pécsi Törvényszék Sajtóosztály