Pécsi Törvényszék - Ítélet vesztegetés bűntette és más bűncselekmények miatt

Szervezeti egység
Pécsi Törvényszék

A Pécsi Törvényszék 2018. június 29-én kihirdetett ítéletével az elsőrendű vádlottat hivatali vesztegetés elfogadásának bűntette és folytatólagosan, bűnsegédként elkövetett hűtlen kezelés bűntette, a másodrendű vádlottat hivatali vesztegetés bűntette és folytatólagosan elkövetett hűtlen kezelés bűntette, a harmadrendű vádlottat felbujtóként elkövetett hivatali vesztegetés bűntette és folytatólagosan, felbujtóként elkövetett hűtlen kezelés bűntette miatt mondta ki bűnösnek, ezért az első rendű vádlottat 2 év börtönre és 2 év közügyek gyakorlásától eltiltásra, a másodrendű vádlottat 1.050.000 forint pénzbüntetésre, míg a harmadrendű vádlottat 1 év börtönre ítélte. A bíróság a harmadrendű vádlott vonatkozásában a szabadságvesztés büntetés végrehajtását 3 évi próbaidőre felfüggesztette.
A bíróság az elsőrendű vádlott vonatkozásában egy korábbi 8 hónap – végrehajtásában akkor felfüggesztett - börtön végrehajtását is elrendelte, és vele szemben 3.810.000,- forintra vagyonelkobzást rendelt el.
Az ügy elsőrendű és harmadrendű vádlottja 2010-2014-es ciklusban a 12 főt számláló szigetvári önkormányzat képviselő testületének tagjai voltak, a harmadrendű vádlott volt a polgármester. 
A másodrendű vádlott a harmadrendű vádlott párjának fia, a Sziget-Víz Kft. ügyvezetője volt 2011. január 11-től, míg a többségi tulajdonos Szigetvári Önkormányzat képviselője, a harmadrendű vádlott volt a gazdasági társaság felügyelő bizottságának elnöke.
 
A Sziget-Víz Kft. működési engedélyét 2014. december 31. napjával visszavonta volna a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal, ha a felhasználói egyenérték nem éri el a 100000-et. 2015. január 1-jétől csak akkor működhetett tovább, ha integráció révén biztosították a 150 000 számú felhasználói értéket. Ennek érdekében elfogadták a Sziget-Víz Kft., a Baranya - Víz Zrt. és a Mohács -Víz Kft. integrációs tervét, melyet a hivatal jóváhagyott. 
A polgármester a Sziget-Víz Kft nem víziközmű vagyonelemeinek fenntartására és önkormányzati tulajdonban maradása érdekében új gazdasági társaságot kívánt létrehozni, melynek ügyvezetői feladatait szintén a másodrendű vádlott látta volna el. Ezzel az ellenzéki képviselők és az alpolgármester sem értett egyet. A polgármester nem számolhatott a határozat meghozatalához szükséges hét támogató szavazattal.
A harmadrendű vádlott ezért 2013. október 24-ét megelőzően egy ellenzéki képviselőt hívatott az irodájába, akivel közölte, hogy maradhat a beosztásában, ha az új gazdasági társaság megalapításával kapcsolatos előterjesztést megszavazza. A képviselő visszautasította a polgármester ajánlatát és elhagyta az irodát.
Ezután a polgármester telefonon felhívta az elsőrendű – Németországban dolgozó – vádlottat, hogy a 2013. október 24-én 15 órára kitűzött ülésen támogassa a gazdasági társaság megalapítására vonatkozó napirendi pontot. Az elsőrendű vádlott közölte vele, hogy munkája miatt megjelenni nem tud, kivéve ha haza szállításáról gondoskodnak.
Ezért a polgármester 2013. október 25-én 13.00 órára elnapolta az ülést, melyen három képviselő nem jelent meg. Eközben az elsőrendű vádlottért a Szigetvár Város Önkormányzata által üzemben tartott gépkocsit küldte el, aki a gépkocsival 2013. október 26-án 12 órakor érkezett Szigetvárra.
Mivel az elsőrendű vádlott hazaérkezése 2013. október 25. napjára már nem volt lehetséges, ezért a képviselők 2013. október 25-én e-mail üzenetet kaptak arról, hogy az ülés 2013. október 26-án 13 órától kerül megtartásra. 
A minősített többségű döntéshozatalt igénylő határozatot az elsőrendű vádlott szavazata nélkül nem lehetett volna elfogadni. Az ülést követően a harmadrendű vádlott az elsőrendű vádlottnak megígérte, hogy együttműködését valamilyen formában honorálni fogja.
A fenti ígéretére tekintettel 2014. január 3-án a harmadrendű vádlott utasítására a másodrendű vádlott által vezetett Sziget-Víz Kft. és az elsőrendű vádlott által korábban alapított és általa képviselt Kft. valótlan tartalmú vállalkozási szerződést kötött, mely szerint a vállalkozó a megrendelő által igényelt, gyógyfürdőhöz kapcsolódó értékesítés támogatása érdekében az ott megrendezendő rendezvényekről szórólapot készít és azt Somogy megye területén teríti. A megrendelés 100 Ft+ÁFA/lap áron, 3000 darabra szólt. Tíz alkalommal, összesen 3.810.000 forint értékben történt kifizetés az elsőrendű vádlott részére.
A másodrendű vádlott tudott arról, hogy az elsőrendű vádlott a vállalkozási szerződésben foglaltakat – külföldi munkavégzésére is figyelemmel – nem fogja teljesíteni, a vállalkozási díjat pedig azért kell a számára kifizetni, hogy a képviselő-testületi üléseken megjelenjen és a harmadrendű vádlottal azonos módon szavazzon, amennyiben a szükséges támogató szavazatok mértéke nem elégséges. Ezt követően az elsőrendű vádlott számos testületi ülésen a harmadrendű vádlottal azonos módon szavazott.
 
Az ítéletet az ügyész valamennyi vádlott vonatkozásában tudomásul vette, a másodrendű vádlott vonatkozásában az jogerőre emelkedett, míg az elsőrendű vádlott védője három nap gondolkodási időt kért a jogorvoslati nyilatkozat bejelentésére, a harmadrendű vádlott és védője felmentésért, illetve enyhítésért jelentettek be fellebbezést.
 

Pécs, 2018. június 29.
 

Pécsi Törvényszék Sajtóosztály