Szegedi Ítélőtábla - Életfogytig tartó szabadságvesztésre ítélték a „parndorfi halálkamion-ügy” négy fővádlottját
Több ponton megváltoztatta a Szegedi Ítélőtábla az L. S. afgán állampolgár és 13 társa ellen emberölés és embercsempészés miatt indított büntetőügyben (ún. „Parndorfi halálkamion-ügy”) az elsőfokon eljáró Kecskeméti Törvényszék ítéletét.
Az ügy emberölésben és embercsempészésben is bűnösnek talált I., II., III. és IV. rendű vádlottjának büntetését 25-25 évről életfogytig tartó fegyházra súlyosította az ítélőtábla úgy, hogy az I., II. és IV. rendű vádlottak esetében a feltételes szabadságra bocsátás lehetőségét kizárta. Vagyis e három vádlott jogerős büntetése tényleges életfogytig tartó szabadságvesztés lett. A III. rendű vádlott tekintetében az ítélőtábla úgy ítélte meg, hogy az ő szerepe nem volt olyan mértékű, mint társaié, ezért lehetőséget látott arra a bíróság, hogy a III. rendű vádlott 30 év kitöltése után feltételesen szabaduljon büntetéséből.
A bűnszervezetben elkövetett embercsempészésért elítélt vádlottak közül az ítélőtábla – a büntetések belső arányosságára tekintettel – az V. rendű vádlott büntetését 8 évről 6 évre, míg a XII. rendű vádlottét 12 évről 8 évre enyhítette. Ugyanakkor a VII. rendű vádlott büntetését (aki 67 rendbeli társtettesként elkövetett életveszélyt okozó testi sértés bűntettében is bűnös) 6 évről 8 évre, míg a XIV. rendű vádlottét 3 évről 4 évre súlyosította. A többi vádlott I. fokon kiszabott büntetése nem változott. Így a VI. rendű vádlott jogerős büntetése 5 év, a VIII., a IX., a X. és a XI. rendűé 4 év, a XIII. rendűé 5 év börtön lett.
Az ítélet indoklásában elhangzott: az emberölésért is elítélt vádlottak kirívóan embertelen bűncselekményt követtek el, miközben a halálfélelmükben kétségbeesetten dörömbölő sértettekkel haladó, emberek szállítására alkalmatlan, zsúfolt hűtőkamiont azért nem állították meg, mert fontosabb volt számukra a lebukás elkerülése, mint 71 ember élete. A hűtőkamionban utazóknak végig kellett nézniük családtagjaik, gyermekeik halálát, miközben tudták, hogy rájuk is ez a sors vár. Ezzel a vádlottak nem törődtek, teljes közönnyel viszonyultak az áldozatok halálához.. A vádlottak tettüket nem mulasztásos, hanem aktív magatartással követték el.
Mindezt figyelembe véve az I., a II. és a IV. rendű vádlott esetében – tekintettel a cselekmény tárgyi súlyára, a vádlottak társadalomra veszélyességére – a büntetés csakis a Magyarországon adható legsúlyosabb büntetés, a tényleges életfogytig tartó fegyház lehetett – hangsúlyozta dr. Mezőlaki Erik tanácselnök az ítélet indoklásában.
A jogerős ítélet ellen fellebbezésnek nincs helye.
2019.06.20.
Szegedi Ítélőtábla Sajtóosztály