Szegedi Ítélőtábla - folytatólagosan elkövetett szexuális erőszak és kiskorú veszélyeztetése

Szervezeti egység
Szegedi Ítélőtábla
Helybenhagyta a Szegedi Ítélőtábla Gyurisné dr. Komlóssy Éva vezette büntető tanácsa a szemérem elleni erőszak és más bűncselekmény miatt B. I. és társa ellen indított büntetőügyben a Kecskeméti Törvényszék I. fokon kihirdetett ítéletének a vádlottak bűnösségére és a büntetésére vonatkozó részét. Így az I. rendű vádlott jogerős büntetése 13 év fegyházban letöltendő szabadságvesztésre és 10 év közügyektől eltiltás, míg a II rendű vádlott jogerős büntetése 2 év, végrehajtásában 4 év próbaidőre felfüggesztett szabadságvesztés büntetés lett, emellett a bíróság a II. rendű vádlott szülői felügyeleti jogát T. N. gyermeke vonatkozásában megszüntette.
 
Az ítélet indoklásakor elhangzott: az I. fokon eljáró bíróság a bűncselekmény súlyához mérten arányos büntetést szabott ki, annak sem lényeges súlyosítására, se enyhítésére nem látott indokot az ítélőtábla.
A jogerős ítélet ellen fellebbezésnek nincs helye.
 
A bűncselekményről
 
Az I. és a II. rendű vádlott 2009-ben létesített élettársi kapcsolatot, majd ezt követően 2012 augusztus elejéig, lakóhelyüket gyakran váltogatva, közösen nevelték a II. rendű vádlott korábbi kapcsolatából 2000. március 14-én született  T. N. nevű gyermekét, az ügy sértettjét.
 
2009-ben, közelebbről nem meghatározható időpontban, amikor az I. rendű vádlott a sértettel kettesben maradt a Dunaföldvár külterületén levő tanyában, ahol a juhászatból élő I. rendű vádlott és élettársa élt, fogdosni kezdte a 9 éves kislány. Ekkor a sértett félrelökte nevelőapja kezét és kiszaladt a házból. Két hónappal később az I. rendű vádlott a tanya konyhájában ismét fogdosni kezdte a kislányt, aki ez ellen tiltakozott. Ekkor az I. rendű vádlott trágár hangnemben szidalmazni kezdte a kislányt, a karjánál fogva rángatta, majd akkora pofont adott neki, hogy a sértett beesett a hűtőszekrény és a fal közé. Az I. rendű vádlott ez után benyúlt a földre került sértett alsóneműjébe és fogdosta a nemi szervét.
 
2010 nyarán a vádlottak a Veszprém megyei Tagyonba mentek dolgozni, ahova ősszel követte őket a sértett. A vádlottak a munkaadójuk juhhodálya melletti komfort nélküli épületben laktak, ahol napközben a kislány is tartózkodott. 2010 novemberétől 2011 júniusáig, közelebbről nem meghatározható időpontokban, az ittas állapotban lévő I. rendű vádlott - kihasználva élettársa távollétét - három alkalommal követett el szexuális erőszakot nevelt lánya sérelmére. A sértett mindhárom alkalommal tiltakozott az erőszak ellen, azonban az I. rendű vádlott hol nadrágszíja csatos felével bántalmazta, hol pedig egy kampós bottal kényszerítette arra, hogy feküdjön az ágyra.
 
2011 júniusában a vádlottak ismét leköltöztek, ezúttal Páhi községbe. 2012 március elejéig - a sértett 12. életévének betöltéséig - az I. rendű vádlott ittas állapotban már heti rendszerességgel folytatta a szexuális erőszakot, ilyenkor valamilyen ürüggyel mindig elküldte a II. rendű vádlottat a házból. A kislány minden alkalommal védekezni próbált, de nevelő apja ilyenkor ököllel fejen vagy arcon ütötte.
 
2./ A sértett már a nevelőapja első szexuális zaklatása után 2009-ben majd később akkor is, amikor a család Páhiban lakott, szólt édesanyjának a vele történtekről. Az anyja azt mondta lányának: "Hagyd rá, ne foglalkozz vele, majd abbahagyja.". 2012 március elején a sértett már részletesen beszámolt arról, hogy a nevelőapja rendszeresen zaklatta, mire anyja ugyanazt mondta, mint korábban. A II. rendű vádlott nem figyelmeztette élettársát, semmilyen lépést sem tett, hogy lányát megvédje az I. rendű vádlott további zaklatásától.
 
A vádlottak együttélésük idején súlyosan elhanyagolták a sértettet - ápolatlanul jelent meg az iskolában, tanulmányi eredményével egyikük sem foglalkozott, az iskolával a kapcsolatot nem tartották. Előfordult, hogy a beteg sértett számára felírt gyógyszereket sem váltották ki, illetve a kislányt nem vitték vissza kontrollra. A vádlottak rendszeresen alkoholt fogyasztottak. Ilyen állapotban az I. rendű vádlott többször bántalmazta élettársát is, míg a sértettet megverte, ha nem ért haza időben, vagy nem főzött. A vádlottat azzal fenyegették, ha szólni mer az otthoni körülményekről, intézetbe, rácsos ágyba kerül, és nem kap majd ennivalót. 
 
A gyermekjóléti szolgálat a lakhatási és nevelési körülmények miatt 2012. március 8-tól alapellátásba vette a sértettet, de a kislány bántalmazása tovább folytatódott.
 
A vádlottak, míg Orgoványban dolgoztak, egész hétre felügyelet nélkül hagyták a kislányt, akinek a ház körüli állatokat kellett etetnie, ő takarította a házat, magára mosott, és - ha volt miből - magára főzött. A vádlottak nem hagytak nála pénzt ennivalóra, ezért gyakran a szomszédok segítették ki pénzzel, élelemmel. Egy alkalommal a vádlottak 1.500 forintot hagytak otthon azért, hogy a sértett abból dohányt vegyen nekik. A pénzt a kislány élelemre költötte, ami miatt a hazatérő szülök megverték.
 
A sértett végső kétségbeesésében - rendkívül kimerült, érzelmileg teljesen összetört állapotban - 2012. augusztus 2-án megjelent a helyi polgármesteri hivatalban, és segítséget kért, mivel nem mert hazamenni. A nyomozó hatóság még ezen a napon gyermekotthonban helyezte el a sértettet, aki később nevelőszülőkhöz került.
 
Az I. fokú ítéletről
 
Folytatólagosan elkövetett szexuális erőszak és kiskorú veszélyeztetése bűntettében mondta ki bűnösnek a Kecskeméti Törvényszék 2014. március 7-én B. I. (1958 - dunaföldvári lakos) I. rendű vádlottat, és ezért - valamint a Paksi Városi Bíróság 2011. április 5-én napján jogerőre emelkedett ítéletében megállapított sikkasztás miatt - halmazati büntetésül őt 13 év fegyházban letöltendő szabadságvesztésre és 10 év közügyektől eltiltásra ítélte. Az ügy II. rendű vádlottja, G. S-né (1969 - dunaföldvári lakos) kiskorú veszélyeztetésének bűntettéért 2 év, végrehajtásában 4 év próbaidőre felfüggesztett szabadságvesztés büntetést kapott, és a bíróság elrendelte a II. rendű vádlott pártfogó felügyeletét. A bíróság a vádlott szülői felügyeleti jogát T. N. gyermeke vonatkozásában megszüntette.
 
Az ítélet ellen az ügyész az I. rendű vádlott terhére súlyosításért, hosszabb tartamú szabadságvesztés kiszabása érdekében, az I. rendű vádlott mindkét vádpont alól történő felmentés érdekében, a II. rendű vádlott felmentés érdekében, az I. rendű vádlott védője elsődlegesen bizonyítékok hiánya okából történő felmentés, másodlagosan a főbüntetés enyhítése érdekében, a II. rendű vádlott védője elsődlegesen bűncselekmény vagy bizonyítékok hiánya okából történő felmentés, másodlagosan a kiszabott büntetés enyhítése érdekében nyújtott be fellebbezést, így került az ügy a Szegedi Ítélőtáblára.
 
Szeged, 2014. június 25.
 
A Szegedi Ítélőtábla Sajtóosztálya