Szegedi Ítélőtábla - ítélet életveszélyt okozó testi sértés
Beküldés dátuma
2016.02.18. - 15:28
Szervezeti egység
Szegedi Ítélőtábla
Főbb pontjaiban helybenhagyta a Szegedi Ítélőtábla dr. Mezőlaki Erik vezette büntetőtanácsa az életveszélyt okozó testi sértés és más bűncselekmények miatt J. I. és társai ellen indított büntetőügyben.
Így J. I. I. rendű vádlott jogerős büntetése 11 év fegyház és 10 év közügyektől eltiltás, a II. rendű vádlott, P. Sz. 10 év fegyház és 10 év közügyektől eltiltás, a III. rendű vádlott, L. A. büntetése pedig 7 év börtön és 7 év közügyektől eltiltás lett.
Az ítélet indoklásában elhangzott: az I. fokon eljáró bíróság az elkövetett cselekményhez és a vádlottak társadalomra veszélyességéhez mérten arányos büntetést szabott ki, így sem a büntetés lényeges súlyosítása, sem a lényeges enyhítése nem indokolt. A III. rendű vádlott esetében a betegsége miatt fegyház helyett börtönben határozta meg a szabadságvesztés végrehajtási fokozatát.
Az ítélet jogerős, ellene fellebbezésnek nincs helye.
A bűncselekményről
Az I. és a III. rendű vádlottak élettársak, a II. rendű vádlott az asszonnyal távoli rokoni kapcsolatban áll.
Az I. rendű vádlott 2013. december 23-át megelőzően már járt B. D. sértett Szentkirály község külterületén lévő tanyájánál, ahol meglátta, hogy ott nagyobb mennyiségű fémhulladék található, és azt is, hogy a sértett ott tartózkodik.
December 23-án a kora délutáni órákban az I. és a III. rendű vádlottak az utóbbi nevelése alatt álló, gyermekkorú B. R.-al, valamint a II. rendű vádlottal a sértett tanyára indultak azért, hogy onnan a fémhulladékot ellopják. Autóval mentek, és magukkal vittek egy 56 centi hosszú bozótvágó kést is, ami az I. rendű vádlotté volt. Útközben béreltek egy utánfutót, hogy a fémtárgyak elszállítását megkönnyítsék.
Sötétedés után értek a tanyához, ahol az épület két belső helyiségében felehető fémtárgyakat, gépalkatrészeket 8-10 zsákba pakolták Eközben érkezett haza a tanya 60 éves tulajdonosa, és felelősségre vonta a vádlottakat a cselekményük miatt.
Ekkor az I. rendű vádlott egy szögletes, keményfa karóval, a III. rendű vádlott pedig a bozótvágó késsel elindult a sértett felé, miközben felszólították, hogy feküdjön a földre, és ne mozduljon. A sértett inkább menekülni próbált, azonban a két vádlott utolérte, és a karóval, valamint a bozótvágó kés tompa felével ütni-verni kezdték, többször meg is rúgták a sértettet. Ez idő alatt a III. rendű vádlott a közelben állt, és a vele lévő kisgyerekkel együtt figyelte a történteket.
A bántalmazást követően az I. rendű vádlott a pénze átadására szólította fel a sértettet, aki 5 ezer forintot adott át a támadójának. Eközben a II. rendű vádlott a sértett motorjának mindkét kerekét kivágta a bozótvágó késsel, üzemképtelenné téve a járművet. Később az I. rendű vádlott további pénzt követelt a sértettől aki átadta neki az irattartóját, amiben 10 ezer forint mellett benne voltak a sértett személyi irata is. Ezeket az iratokat másnap a III. rendű vádlott otthon a kályhájukban elégette.
A tanya súlyosan sérült gazdáját a II. rendű vádlott az épület végéhez kísérte, és addig felügyelt rá, amíg az I. rendű vádlott az utánfutós autóval beállt a tanya bejárati ajtaja elé, hogy felpakolhassák a fémmel teli zsákokat. Majd a III. rendű vádlott felügyelt a sértettre addig, amíg a férfiak megpakolták az utánfutót. Ezt követően a támadók elhagyták a helyszínt, míg a sértett megpróbált eljutni a legközelebbi tanyához, de fájdalmai miatt meg kellett állnia, és egy arra járó nyújtott neki segítséget.
A sértett a bántalmazás következtében 6 hét alatt gyógyuló sérüléseket szenvedett, de figyelemmel a légmell kialakulására, közvetett módon életveszélyes állapotban volt.
Az I. fokú ítéletről
Tártettesként elkövetett életveszélyt okozó testi sértés, társtettesként, felfegyverkezve, csoportosan elkövetett rablás bűntettben, és 5 rendbeli, társtettesként elkövetett okirattal visszaélés vétségében mondta ki bűnösnek a Kecskeméti Törvényszék 2015. május 6-án J. István I. rendű vádlottat, és ezért őt a bíróság, mint többszörösen visszaesőt – halmazati büntetésül – 11 év fegyházra és 10 év közügyektől eltiltásra ítélte.
A II. rendű vádlottat, P. Sz. ugyanezen bűncselekményekért – halmazati büntetésül – 10 év fegyház és 10 év közügyektől eltiltás büntetést kapott.
Az ügy III. rendű vádlottját, L. A. társtettesként, felfegyverkezve, csoportosan elkövetett rablás, kiskorú veszélyeztetése bűntettében bűntettében és és 5 rendbeli, társtettesként elkövetett okirattal visszaélés vétségében találta bűnösnek a törvényszék, az I. fokon kiszabott büntetése 7 év fegyház és 7 év közügyektől eltiltás lett.
Az ítélet ellen az ügyész mindhárom vádlott terhére a büntetés súlyosítása, az I. rendű vádlott enyhítés, a tényállás helytelen megállapítása, a minősítés megváltoztatása, védője a büntetés enyhítése, a minősítés megváltoztatása, a II. rendű vádlott enyhítés, a tényállás és a minősítés helytelen megállapítása, a III. rendű vádlott és védője elsődlegesen felmentés, másodlagosan enyhítés, eltérő minősítés megállapítása érdekében nyújtott be fellebbezést.
Szeged, 2016. február 18.
A Szegedi Ítélőtábla Sajtóosztálya