A Szegedi Ítélőtábla Sajtóközleménye (ítélet)
Ítélet a Szegedi Ítélőtáblán
Szemérem elleni erőszak Bács-Kiskun megyében - Izsákon
Helybenhagyta a Szegedi Ítélőtábla Gyurisné dr. Komlóssy Éva vezette büntető tanácsa a szemérem elleni erőszak miatt A. József el len indított büntetőügyben a Kecskeméti Törvényszék I. fokom meghozott ítéletét. Így a vádlott jogerősen 16 év fegyház és 10 év közügyektől eltiltás büntetést kapott. A bíróság a vádlott szülői felügyeleti jogát két gyermeke vonatkozásában megszüntette.
Az ítélet indoklásakor elhangzott: az ilyen jellegű bűncselekmények felderítése rendkívül nehéz, de az I. fokon eljáró bíróság minden rendelkezésre álló bizonyítékot felderített, azokat helyesen értékelve megalapozottan vetette el a vádlott védekezését, és állapította meg a vádlott bűnösségét. A cselekményt is helyesen minősítette, és az általa kiszabott 16 év fegyházbüntetés indokolt és szükséges ahhoz, hogy a büntetési célok megvalósuljanak, egyben másokat elrettentsen attól, hogy ilyen bűncselekményt kövessenek el.
Az ítélet jogerős, ellene fellebbezésnek nincs helye.
A bűncselekményről
A 7 általános iskolai osztályt végzett, alkalmi munkából élő, korábban kétszer büntetett vádlott 1997-ben létesített élettársi kapcsolatot F. Anasztáziával, akivel a vádlott Izsák külterületén lévő tanyájában laktak. A kapcsolatukból két gyermek született: 1998-ban A. I., 2000-ben pedig A. D., az ügy sértettjei.
A fiúk enyhén értelmileg fogyatékosak, ezért tanulmányaikat speciális osztályban folytatják. Iskolai magatartásukkal probléma nincs, a házirendet elfogadják, a közösségbe jól beilleszkedtek.
2007 októberében a vádlott és élettársa közötti kapcsolat a vádlott italozása miatt megszakadt, az anya elköltözött a tanyáról, és ezt követően a vádlott egyedül nevelte a két fiút. 2011 júniusáig, az iskolai tanév idején a két sértett Izsákon bentlakásos diákotthonban volt elhelyezve, a hétvégéket felváltva töltötték az apjuknál és az anyjuknál. Az iskolai szünetek nagy részében a fiúk az apjuknál laktak, ketten együtt egy külön szobában.
2007. októberétől, amikor csak az apa és fiai voltak a tanyán, az ittas apa az esti lefekvések után D. fiát többször az ágyához hívta. Eleinte a fiúnak az ágyra fekve azt kellett eltűrnie, hogy az édesapja fajtalankodjon vele, míg néhány hét múlva az apa már meg is erőszakolta a fiút.
2007. végétől az apa már a másik fiát is áthívta a szobájába, és őt is megerőszakolta. Amikor a fiúk ellenkeztek, a vádlott a lakásban tartott gumibottal, illetve fabottal a combjukra, illetve a fenekükre ütött, az erőszakot követően pedig veréssel fenyegette meg őket, ha bárkinek is elmondják a történteket.
A vádlott legalább heti rendszerességgel – gyakran a másik fiú jelenlétében – követte el fajtalan cselekményeit egészen 2011 őszéig. Ekkor a sértettek az egyik osztályfőnöki órát követően – amikor a családon belüli erőszak is téma volt – elmondták a velük történteket az egyik osztálytársuknak, aki a hallottakat jelentette a pedagógusoknak.
A vádlott a bűncselekmény elkövetését az eljárás során mindvégig tagadta – áll az I. fokon eljáró bíróság ítéletében.
Az I. fokú ítéletről
Két rendbeli, folytatólagosan elkövetett szemérem elleni erőszak bűntettében találta bűnösnek a Kecskeméti Törvényszék 2012. november 28-án A. József (1975 – izsáki lakos) vádlottat, és ezért őt – halmazati büntetésül – 16 év fegyházra és 10 év közügyektől eltiltásra ítélte. A bíróság a vádlott szülői felügyeleti jogát az 1998-ban született A. I. és a 2000-ben született A. D. gyermekek vonatkozásában megszüntette.
Az ítéletet az ügyész tudomásul vette, míg a vádlott és védője elsődlegesen bizonyítottság hiányában történő felmentés, másodlagosan a büntetés enyhítése érdekében fellebbezett, így került az ügy a Szegedi Ítélőtáblára.
Szeged, 2013. február 13.
A Szegedi Ítélőtábla Sajtóosztálya