A Szegedi Ítélőtábla Sajtóközleménye - Lopás Pécsett (Előzetes)
Tárgyalás: január 17. csütörtök
9 óra – fszt. 11-es tárgyaló
Dr. Mezőlaki Erik büntető tanácsa
Lopás Pécsett
Társtettesként elkövetett lopás bűntettében és társtettesként elkövetett rongálás vétségében mondta ki bűnösnek a Pécsi Törvényszék 2012. június 25-én Cs. Ferenc (1975 – veresegyházi lakos) vádlottat, és ezért őt – halmazati büntetésként – 6 év börtönre és 7 év közügyektől eltiltásra ítélte, valamint 39.875.462 forint vagyonelkobzást rendelt el.
Az ítéletet az ügyész tudomásul vette, míg a vádlott és védője felmentés érdekében nyújtott be fellebbezést, így került az ügy a Szegedi Ítélőtáblára.
xxx
2009. november 16-a és 18-a között, az éjjeli órákban a korábban már többször büntetett vádlott egy ismeretlenül maradt társával vagy társaival betört egy pécsi, üresen áll üzlethelységbe. Ennek falát kibontották, és így jutottak be a szomszédos zálogház melletti üzlethelyiségbe, ahol a páncélszekrények álltak. Ennek az üzlethelységnek az utcafronti ablakfelületét sötét színű festékkel lefestették, hogy kintről ne lehessen belátni. Az üzlethelyiségben a felszerelt tűzjelzőt, lámpatestet, a kapcsolót, valamint a csempéket egy négyzetméternyi területen megrongálták.
Ebben az üzletben a fal megbontása pontosan azon a területen történt, ahol a másik oldalon a zálogházi páncélszekrények egyike állt. Ennek hátoldalára egy 10x16 centiméter méretű nyílást vágtak, majd a páncélszekrénybe benyúlva hozzájutottak az ékszerekhez, és emellett készpénzt is vittek el. A vádlott és társai 62.034.962 forint értékben tulajdonítottak el ékszereket, és magukkal vitték a páncélszekrényben tartott 1.920.500 forint készpénzt is. Így összesen 63.955.462 forint kárt okoztak a tulajdonosnak, akinek a fal és a páncélszekrény megrongálása miatt emellett 800 ezer -1 millió forint közötti rongálási kára is keletkezett. Az üzlethelyiség, illetve tartozékainak megrongálási kára meghaladta a 156 ezer forintot.
A bűncselekmény után az elkövetők nem térítettek meg semmit a kárból.
A vádlott a cselekmény elkövetése után lakhelyére, Veresegyházára utazott, ahol másnap egy takarékszövetkezetnél széfbérlési szerződést kötött. Még aznap ebben a széfben elhelyezte a lopott ékszereket, és a széfet 2 nap alatt négyszer kereste fel. A takarékszövetkezet dolgozói a vádlott viselkedését furcsának találták, fémes csörgést hallottak, és az egyikük nagy mennyiségű arany ékszert látott meg, ezért bejelentést tettek a rendőrségen. Azonban a vádlott még azon a napon egy ismeretlen személy társaságában visszament a takarékszövetkezetbe, és az ékszereket elvitték.
2010-ben, év elején K. Tibor nyugdíjas rendőrt, aki vagyonvédelmi céget működtetett, felhívta egy magát Ricsinek nevező személy, és arra kérte, hogy közvetítsen a sértett és az ékszereket birtoklók között, akik felajánlották, hogy a sértett az ékszereket visszavásárolhatja. A találkozó Budapesten, egy áruház parkolójában létre is jött, azonban a felek a visszavásárlási árban nem tudtak megegyezni, így a továbbiakban az ékszerek sorsáról nem merült fel adat. A vádlott a bűncselekmény elkövetését az eljárás során mindvégig tagadta - áll az I. fokon eljáró bíróság ítéletében.
Szeged, 2013. január 16.