A Szegedi Ítélőtábla Sajtóközleménye - Sikkasztás Csongrád megyében (Ítélet)

Szervezeti egység
Szegedi Ítélőtábla

Helybenhagyta a Szegedi Ítélőtábla dr. Hegedűs István vezette büntető tanácsa a sikkasztás bűntette és más bűncselekmény miatt Török István ellen indított büntetőügyben az I. fokon eljáró Szegedi Törvényszék ítéletének a vádlott bűnösségére és a büntetés mértékére vonatkozó részét.  Így Török István folytatólagosan elkövetett sikkasztás bűntettéért és 2 rendbeli magánokirat-hamisítás vétségéért - halmazati büntetésül - 5 év börtön, 6 év közügyektől eltiltás, 1 millió forint pénzbüntetés és 3 év könyvelői és gazdasági társaság vezető tisztségviselői foglalkozástól eltiltás büntetést kapott.
Változott a vagyonelkobzás összege, amit a táblabíróság 52.917.050 forintban állapított meg.
Az ítélet indoklásakor elhangzott: az I. fokon eljáró bíróság az elkövetett cselekményhez és a vádlott társadalomra veszélyességéhez mérten arányos büntetést szabott ki, így annak sem súlyosítására sem enyhítésére nem látott lehetőséget a Szegedi Ítélőtábla.
Az ítélet jogerős, ellene fellebbezésnek nincs helye.
Tekintettel a büntetés mértékére, az ítélőtábla elrendelte a szabadságvesztés büntetés végrehajtásának azonnali megkezdését. Ezért a szabadlábon védekező vádlottat a büntetés-végrehajtás felügyelői a Szegedi Fegyház és Börtönbe vitték.

A bűncselekményről

Az I. fokú ítélet szerint Török István vádlott 1998 júliusától kezdett el dolgozni a Pankota Pig Kft.-nél úgy, hogy 2002. január 1-ig könyvelői, ezt követően 2009. május 15-ig főkönyvelői beosztásban dolgozott.  Emellett 2004 júliusától a cég egyik ügyvezetői tisztségét is betöltötte. A vádbeli időszakban a Pankota Pig Kft. konkrét könyvelését a vádlott végezte, aki jogosult volt a pénztárhoz való hozzáféréshez is.
A vádlott, ügyvezetőségének ideje alatt, 2004. május 3. és 2009. május 15-e között rendszeres haszonszerzésre törekedve a Pankota Pig Kft. pénztárából és folyószámláiról különböző összegeket tulajdonított el. Részben valótlan tartalmú, fiktív számlákat állított be a cég könyvelésébe, és a számlák ellenértékének felvétele után az összeget saját céljaira fordította. Más esetekben a kft. valamely bankszámlájáról a számlavezető pénzintézet pénztárából, vagy bankjegykiadó automatákból, illetőleg a cég valamely üzleti partnerétől különböző nagyságrendű pénzeket vett fel. Ezt részben jogcím nélkül, önmaga részére munkáltatói kölcsön, illetve munkabér előleg címén kiutalta, részben pedig a pénztárba történő befizetés, illetőleg bevételezés nélkül saját céljaira fordította. Míg további összegek esetében a saját személyes használatára vásárolt tárgyakról és eszközökről kért számlákat beállította a kft. könyvelésébe, és a pénzt tulajdonította el. Összességében a vádlott több mint 50 millió forintot sikkasztott el.
A vádlott az általa eltulajdonított készpénz hiányának leplezése érdekében 2006-os üzleti évről szóló beszámolóban a valós adatoktól eltérő adatokat tüntetett fel, és meghamisította a bankszámlakivonatot. 2009-ben megismételte a bankszámla kivonat hamisítását, és a meghamisított egyenlegközlőt adta át a Kft. ellenőrzését végző könyvvizsgálónak – áll az I. fokon eljáró bíróság ítéletében.

Az I. fokú ítéletről

Folytatólagosan elkövetett sikkasztás bűntettében és 2 rendbeli magánokirat hamisítás vétségében mondta ki bűnösnek a Szegedi Törvényszék 2012. augusztus 23-án Török István (1977 – szentesi lakos) vádlottat, és ezért őt a bíróság - halmazati büntetésül - 5 év börtönre, 6 év közügyektől eltiltásra, 1 millió forint pénzbüntetésre és 3 év könyvelői és gazdasági társaság vezető tisztségviselői foglalkozástól eltiltásra ítélte. A bíróság a vádlottal szemben 51.911.043 forint erejéig vagyonelkobzást rendelt el.
Az ítéletet a vádlott tudomásul vette. Az ügyész a vádlott terhére, a büntetés súlyosítása, a vádlott védője elsődlegesen a vádlott felmentése, másodlagosan enyhébb büntetés kiszabása érdekében fellebbezett, így került az ügy a Szegedi Ítélőtáblára.
 

Szeged, 2013.01.22.