Szegedi Törvényszék - előzetes letartóztatás, jogellenes tartózkodás elősegítése

Szervezeti egység
Szegedi Törvényszék
A Szegedi Járásbíróság tegnap nem jogerősen elrendelte annak a férfinak az előzetes letartóztatását, akit jogellenes tartózkodás elősegítése vétségének megalapozott gyanúja miatt hétfőn vett őrizetbe a rendőrség. A bíróság döntése alapján a gyanúsított előzetes letartóztatása 2015. október 9-ig tart. 
 
A Szegedi Járási Ügyészség azért indítványozta S. B. gyanúsított előzetes letartóztatásának elrendelését, mivel a rendelkezésre álló adatok szerint megalapozottan gyanúsítható azzal, hogy 2015. szeptember 7-én azzal a céllal érkezett Szegedre az általa vezetett személygépkocsival, hogy a szerb-magyar határ közelében lévő gyűjtőpont környékén várakozó 15 fő, magát szír állampolgárnak valló migráns személyt Budapestre szállítsa. A migránsok előzetesen a gyanúsított ezidáig ismeretlen társával abban állapodtak meg, hogy a gyanúsított a fuvart fejenként 200 euró ellenében vállalja, amelyet a migráns személyek Budapesten adtak volna át. A gyanúsított a megbeszéltek szerint felvette a migráns személyeket, azonban a Szegedi Rendőrkapitányság munkatársai 2015. szeptember 7-én 00 óra 20 perckor ellenőrzés alá vonták, amely során a személygépkocsiban tartózkodó migráns személyek magyarországi tartózkodásuk jogszerűségét igazolni nem tudták. A gyanúsított és ismeretlen társa, ismerve azt a tényt, hogy a migráns személyek legálisan nem tartózkodhatnak az ország területén, egymás tevékenységéről tudva, vagyoni haszonszerzés végett segítséget nyújtottak ahhoz, hogy a migránsok az államhatár mellől Budapestre utazhassanak.
 
Az elsőfokú bíróság álláspontja szerint a gyanúsított Magyarországon lakóhellyel, tartózkodási hellyel nem rendelkezik, így megalapozottan feltehető, hogy szabadlábra kerülése esetén külföldi kapcsolatait felhasználva elszökne, vagy elrejtőzne. Alappal lehet következtetni arra is, hogy ismeretlen társával, illetve a bűncselekmény elkövetéséhez eszközül használt személygépkocsi tulajdonosával összebeszélne, így a bizonyítási eljárás megnehezítésére, vagy meghiúsítására törekedne, ezért előzetes letartóztatásának elrendelése indokolt.
 
A bíróság döntését az ügyész tudomásul vette, míg a gyanúsított és védője fellebbezést jelentettek be, így a végzés nem jogerős.
 
Szeged, 2015. szeptember 10. 
 
A Szegedi Törvényszék Sajtóosztálya