Szegedi Törvényszék - foglalkozás körében elkövetett halált okozó gondatlan veszélyeztetés vétsége

Szervezeti egység
Szegedi Törvényszék
A Szegedi Törvényszék nem jogerősen bűnösnek mondta ki G. N. vádlottat foglalkozás körében elkövetett halált okozó gondatlan veszélyeztetés vétségében, ezért őt 2 év végrehajtásában 5 év próbaidőre felfüggesztett fogház fokozatú szabadságvesztésre ítélte.
 
A nem jogerős ítélet tényállásának lényege szerint G. N. vádlott szociális ápoló-gondozó munkakörben dolgozott egy csongrádi idősek otthonában, és feladatát képezte többek között az otthon lakóinak fürdetése is.
 
A vádlott 2013. szeptember hó 13. napján 6 órától az otthon lakóinak fürdetésében segített oly módon, hogy a lakókat a szobájukból a fürdetőhelyiségbe segítette vagy betolta az erre a célra rendszeresített fehér fürdetőszékkel. A fürdetőszék háttámlájánál két fogantyú került kialakításra, amelynél fogva biztonságosan lehetett a széket húzni vagy tolni. A vádlott 7 óra 15 perc körüli időben a járásképtelen sértettet a szobájából a fürdetőhelyiségbe tolta a fehér gördíthető, fékezhető fürdetőszékben. A vádlott a fürdőhelyiségbe érve a fürdetőszéket – a benne ülő sértettel együtt – a fürdetőhelyiség belseje felé kisebb-közepes erővel belökte. A lökés hatására a szabadon guruló fürdetőszék magától felborult és a sértett hanyatt esett vele, melynek következtében a fejét beverte a fürdetőhelyiség padozatába.
 
A vádlott és a fürdetőhelyiségben tartózkodó két további gondozó a sértett segítségére sietettek, felemelték és a betegszobába vitték. Mivel a sértettnek eszméletvesztése volt, kórházba szállították, majd megműtötték. A műtétet követően a sértett állapota romlott, majd ébreszthetetlenné vált, végül néhány nap múlva elhunyt.
 
A sértett halála és az elszenvedett sérülések között ok-okozati összefüggés állt fent.
 
A bíróság a minden részletre kiterjedő bizonyítási eljárás eredményeként a vádiratban foglalt gondatlan emberölés bűntettéhez képest a vádlott cselekményét foglakozás körében elkövetett halált okozó gondatlan veszélyeztetésnek minősítette, tekintettel arra hogy a vádlott a rá vonatkozó foglalkozási szabályok szándékos megszegésével gondatlanságból a sértett életét közvetlenül veszélyeztető, konkrét veszélyhelyzetet idézett elő, amely során tényleges, a sértett halálát okozó sérülés következett be.
 
Az 1 évtől 5 évig terjedő szabadságvesztéssel büntetendő bűncselekménnyel kapcsolatos büntetéskiszabás körében a bíróság úgy ítélte meg, hogy a büntetlen előéletű, a munkáját egyébként kifogástalanul végző vádlott esetében – az időmúlásra is figyelemmel – elegendő rövidebb tartamú felfüggesztett szabadságvesztés büntetés kiszabása is, hiszen a büntetési célok ily módon is elérhetőek.
 
A bíróság ítélete vonatkozásában az ügyész, a vádlott és védője is 3 nap gondolkodási időt tartott fent az esetleges fellebbezések bejelentésére, így az nem emelkedett jogerőre.
 
 
Szeged, 2016. június 7.
 
 
A Szegedi Törvényszék Sajtóosztálya