Szegedi Törvényszék - gondatlanságból elkövetett szigorúan titkos minősítésű adattal visszaélés vétsége
A Szegedi Törvényszék tegnap első fokon nem jogerősen bűnösnek mondta ki dr. V. B. vádlottat gondatlanságból elkövetett szigorúan titkos minősítésű adattal visszaélés vétségében és jogellenes fogvatartás bűntettében, ezért őt megrovásban részesítette.
Az ítéleti tényállás lényege szerint a Budapesti Katonai Ügyészség 2011. július hó 04. napján kémkedés bűntette és más bűncselekmény miatt előzetes letartóztatást kezdeményezett a Fővárosi Bíróság Katonai Tanácsánál, amely ügyben dr. V. B. vádlott nyomozási bíróként járt el. Az indítvány elbírálására ugyanazon a napon 14 óra 30 perc és 17 óra 10 perc között zárt ülés tartása keretében került sor, amelynek során dr. V. B. vádlott átadta az indítvány egy példányát az ügyben szereplő gyanúsítottaknak és képviselőiknek. Ezt követően a bíróság egy nem jegyzőkönyvezett technikai szünetet tartott annak eldöntésére, hogy az indítványban megjelölt gyanúsítottakat milyen sorrendben hallgassa meg.
Az egyik gyanúsított ez alatt a rövid, legfeljebb 2-3 percnyi szünet alatt elhagyta a tárgyalótermet, kezében a minősített adatot tartalmazó indítvánnyal, melynek a minősített adatot tartalmazó oldala az épület bejárata felé volt fordítva. A nagy sajtóérdeklődésre tekintettel fennállt a lehetősége annak, hogy a fotótechnika mai fejlettsége mellett a földszinten tartózkodó sajtó képviselői felvételt készíthettek volna a gyanúsított kezében lévő iratról, illetve arra az épületben dolgozók, vagy az ott tartózkodó ügyfelek rátekinthettek volna. Dr. V. B. vádlott azon magatartásával, hogy a tőle elvárható figyelmet, körültekintést elmulasztva nem követte nyomon az irat mozgását, az abban foglalt minősített adatokat jogosulatlan személyek számára - gondatlanul - hozzáférhetővé tette. A vádlott a kérdéses okiratot csak a gyanúsított meghallgatását követően vette vissza.
A fenti előzetes letartóztatás tárgyában tartott ülésre a gyanúsítottat 14 órára állították elő, melyet dr. V. B. vádlott 14 óra 30 perckor kezdett meg figyelemmel arra is, hogy a gyanúsított 2011. július hó 01. napjának 15 óra 30 percétől volt őrizetben, amely 2011. július hó 04. napján 15 óra 30 perckor a törvény erejénél fogva megszűnt volna. Dr. V. B. vádlott a gyanúsított meghallgatását 16 óra 05 perckor kezdte meg, és előzetes letartóztatását 17 óra körül rendelte el, anélkül hogy 15 óra 30 perckor a gyanúsítottat szabadította volna. A katonai ügyész az őrizet lejártára mind a délelőtt folyamán 9 órakor, mind délután 14 órakor felhívta a vádlott figyelmét, aki erre tartalmilag azt válaszolta, hogy ez a körülmény nem érdekli. A vádlott azon magatartásával, hogy nem állapította meg az őrizet megszűntét, és nem intézkedett aziránt, hogy a bilincset a gyanúsítottról levegyék, a terheltet személyi szabadságától legalább másfél óra időtartamra jogellenesen megfosztotta.
Az elsőfokú ítélet ellen a vádlott és védője jelentettek be fellebbezést, egyezően bűncselekmény hiányában történő felmentés érdekében, míg a katonai ügyész három nap gondolkodási időt tartott fent az esetleges fellebbezés bejelentésére, így az ítélet nem jogerős.
Szeged, 2014. április 18.
A Szegedi Törvényszék Sajtóosztálya