Szegedi Törvényszék - Közúti baleset okozásának vétsége
Beküldés dátuma
2017.02.08. - 15:07
Szervezeti egység
Szegedi Törvényszék
A Szegedi Törvényszék másodfokú tanácsa érdemben helybenhagyta a Szegedi Járásbíróság elsőfokú ítéletét, melyben a vádlottat közúti baleset okozásának vétsége miatt 2 év, végrehajtásában 3 év próbaidőre felfüggesztett szabadságvesztésre és 4 év közúti járművezetéstől eltiltásra ítélte.
A jogerős ítélet tényállásának lényege szerint a vádlott 2015. november hó 14. napján Pusztaszer belterületén közlekedett a tulajdonát képező kisbusszal 14 fő utast szállítva. Egy kereszteződéshez érve, az „elsőbbségadás kötelező” jelzőtábla ellenére úgy hajtott be a kereszteződésbe, hogy nem adta meg az elsőbbséget a neki balról érkező sértett által vezetett személygépkocsinak. Az ütközés következtében a kisbusz az árokba sodródott és felborult, míg a személygépkocsi is az árokba sodródott, és egy betonoszlopnak csapódott. A személygépkocsit vezető, biztonsági övet nem viselő nő olyan súlyos sérüléseket szenvedett, hogy a helyszínen életét vesztette. A kisbusz utasai - akik biztonsági övet szintén nem viseltek - közül két személy súlyos sérülést, míg 12 fő könnyű sérülést szenvedett.
A bíróság ítélete ellen az ügyész a vádlott terhére jelentett be fellebbezést.
A másodfokú bíróság az ügyben megtartott nyilvános ülés eredményéhez képest úgy ítélte meg, hogy az elsőfokú bíróság az eljárási szabályokat maradéktalanul betartva, az ügyben megalapozott tényállást állapított meg, abból helyesen következtetett a vádlott büntetőjogi felelősségére. A törvényszék osztotta az elsőfokú bíróság azon álláspontját, hogy a vádlott a közúti közlekedés szabályait megszegte, ennek következtében közlekedési balesetet, ezáltal gondatlanul egy sértettnek halálát, további két személynek súlyos, illetve 12 személynek könnyű testi sérülését okozta.
A törvényszék osztotta azt az elsőfokú bíróság által kifejtett – igazságügyi szakértői véleménnyel alátámasztott - álláspontot, hogy amennyiben a sértett biztonsági övet viselt volna, úgy a baleset nem járt volna halálos eredménnyel, azaz nagy mérvű sértetti közrehatás is fennállt. Mindezekre tekintettel a másodfokú bíróság álláspontja szerint az elsőfokú bíróság a büntetés kiszabására vonatkozó rendelkezéseket is helyesen alkalmazva, arányos szankciót állapított meg, éppen ezért a másodfokú bíróság az elsőfokú ítéletet érdemben helybenhagyta.
Szeged, 2017. február 8.
A Szegedi Törvényszék Sajtóosztálya