Szegedi Törvényszék - tájékoztató migrációs ügyekről

Szervezeti egység
Szegedi Törvényszék
 
A Szegedi Járásbíróságon az elmúlt héten  (2016. július hó 04. és 2016. július hó 10. napjai között) összesen 5 migráns személy ügyében tartottak gyorsított bírósági tárgyalást. 
 
A határzár tiltott átlépésének bűntette miatt indult büntetőügyekben a bíróság valamennyi esetben büntetőjogi felelősséget megállapító határozatot hozott, és mind az 5 esetben két évi Magyarország területéről történő kiutasításra ítélte a vádlottakat.
 
A bíróság döntéseit a vádlottak és védőik valamennyien tudomásul vették, így az ítéletek jogerőre emelkedtek. A vádlottak az írásba foglalt ítélet anyanyelvükre történő fordításáról lemondtak.
 
A vádlottak a szerb-magyar államhatáron felállított, Magyarország államhatárának rendje védelmét biztosító létesítmény által védett területre a már mások által korábban megrongált kerítésen kialakított résen keresztül, továbbá a kerítés alatt átbújva, vagy a felett átmászva jöttek be jogosulatlanul Magyarország területére.
 
A vádlottak pakisztáni és afgán állampolgárságúnak vallották magukat.
 
A Szegedi Közigazgatási és Munkaügyi Bíróságra a fenti időszakban összesen 25 menekültügyi kérelem érkezett; a folyamatban lévő ügyek közül az eljárás 8 esetben hatályon kívül helyezéssel, 17 esetben elutasítással és 1 esetben áttétellel fejeződött be.
 
***
 
A Szegedi Járásbíróság 2015. szeptember hó 15. napja óta 2016. július hó 10. napjáig összesen 2888 migráns személy ügyét bírálta el határzárral kapcsolatos bűncselekmény miatt gyorsított bírósági eljárásban, ebből 2884 személy határzár tiltott átlépésének bűntette, míg 4 személy határzár megrongálásának bűntette miatt állt bíróság előtt. A vádlottak büntetőjogi felelősségét a bíróság 2836 fő vonatkozásában állapította meg, a többiek esetében az iratok visszaküldésre kerültek az ügyésznek vagy a bíróság az eljárást megszüntette. A bíróság 2792 fővel szemben többségében egy és két év tartamú kiutasítást szabott ki, 3 főt végrehajtandó, míg 41 főt felfüggesztett szabadságvesztésre ítélt, a további vádlottakkal szemben intézkedést, így megrovást és próbára bocsátást alkalmazott.
 
A Szegedi Közigazgatási és Munkaügyi Bíróságon 2015. szeptember hó 15. napjától összesen 941 menekültügyi eljárás indult, melyek közül a bíróság már 873 ügyet jogerősen befejezett.
 
 
Szeged, 2016. július 11.           
 
                                                                       A Szegedi Törvényszék Sajtóosztálya