Székesfehérvári Törvényszék - Fejér megyében is folytatódnak a devizahiteles perek
A banki elszámolások felülvizsgálatát követően mind a Székesfehérvári Törvényszék, mind a megyében működő járásbíróságok előtt folytatódnak a devizahitelekkel kapcsolatos, eddig felfüggesztett peres eljárások.
Mint arról a törvényszék korábban már hírt adott (Devizaperek a Székesfehérvári Törvényszéken, 2014. július 16.), az árfolyamrésre és az egyoldalú kamat-, költség- és díjmódosításra vonatkozó rendelkezést tartalmazó fogyasztói hitel-, kölcsön- és lízingszerződésekkel kapcsolatos peres eljárásokat az erre vonatkozó törvényi rendelkezések 2014. július 19-i hatályba lépését követően a bíróságok hivatalból felfüggesztették és így kellett eljárniuk az azóta indított hasonló tárgykörű perek esetében is.
A peres eljárások korábbi felfüggesztése az időközben megindult és részben már le is zárult banki elszámolások befejezéséig tart (Tájékoztató a banki elszámolások kapcsán indítható bírósági eljárásokról, 2015. augusztus 14.). Ezért ha a bank elszámolását, vagy a Pénzügyi Békéltető Testület határozatát további jogorvoslat nem érte, vagy az elszámolásról a bíróság már jogerősen döntött, úgy a korábban felfüggesztett pereket folytatni kell.
A fentiek szerinti felülvizsgált elszámolást a bíróság felé a pénzügyi intézménynek, a banknak kell bejelentenie és egyúttal meg kell küldenie az elszámolás módjára, eredményére vonatkozó iratokat is. Ha a fogyasztó teszi a bejelentést, akkor ezt a bíróság megküldi a banknak és csak a pénzügyi intézmény nyilatkozata és iratai alapján folytatódhat ebben az esetben is az eljárás.
Az ilyen módon újrainduló ügyekben a fogyasztó nem kérheti önmagában csak az általa megkötött szerződés érvénytelenségének megállapítását, hanem az érvénytelenség jogkövetkezményeire (a szerződés érvényessé vagy az ítélethozatalig hatályossá nyilvánítására) és a felek közötti elszámolásra kiterjedő kereseti kérelmet kell előterjesztenie. Ennek során le kell vezetnie – a felülvizsgált banki elszámolásra is figyelemmel - a nézete szerinti helyes elszámolást és összegszerűen (forintra pontosan) meg kell jelölnie azt a pénzösszeget, amellyel az általa előterjesztett elszámolás szerint még tartozik, vagy amellyel álláspontja szerint túlfizetésbe került.
A törvény által megkívánt fenti tartalmú kereset hiányában a bíróság hiánypótlást rendel el, és ha a fogyasztó 30 napon belül nem terjeszti elő az elvárt tartalommal keresetlevelét, úgy – a per állásától függően - a bíróság köteles a keresetlevelet idézés kibocsátása nélkül elutasítani vagy a pert megszűntetni. Ebben az esetben a peres eljárás illetékét az állam viseli és a felek maguk viselik saját perköltségeiket.
A devizaperek mihamarabbi befejezése érdekében ugyanezen kedvező illeték- és perköltség-viselési szabályok érvényesülését írta elő a jogalkotó arra az esetre is, ha a felfüggesztés megszűntét követő első tárgyaláson a felek egyezséget kötnek, vagy a per megszűntetését közösen kérik, illetve a felperes eláll keresetétől.
A várhatóan nagy számban folytatódó peres eljárások zökkenőmentes és időszerű feldolgozása érdekében a Székesfehérvári Törvényszék Polgári-Gazdasági-Közigazgatási és Munkaügyi Kollégiuma 2015. szeptember 4-én szakmai napot tartott és megvitatta a devizahiteles ügyekkel kapcsolatos aktuális jogalkalmazási kérdéseket.
A rendezvényen részt vevők tanácskoztak továbbá a pénzügyi intézmények által indított behajtási perekben előterjesztett érvénytelenségi kifogások elbírálása során, illetve a végrehajtási záradékkal indult végrehajtási eljárások megszűntetése iránt kezdeményezett peres eljárásokban felmerülő egyes eljárásjogi kérdésekről is.
Székesfehérvár, 2015. szeptember 23.
A Székesfehérvári Törvényszék Sajtóosztálya