Szekszárdi Törvényszék – 6 év börtön jogerősen kábítószer-kereskedelemért
A másodfokon eljáró Szekszárdi Törvényszék a 2023. október 19-én tartott nyilvános ülésén – enyhítve a Szekszárdi Járásbíróság elsőfokú ítéletét – 6 év börtönbüntetésre és 7 év közügyektől eltiltásra ítélt egy harmincas évei végén járó vádlottat kábítószer-kereskedelem bűntette és társtettesként elkövetett új pszichoaktív anyaggal visszaélés bűntette miatt. A törvényszék ezen felül elrendelte a vádlottal szemben felfüggesztett, szintén tiltott szerrel kapcsolatos bűncselekmény miatt kiszabott 1 év 4 hónap börtönbüntetés végrehajtását, továbbá a bűnös vagyongyarapodás okán 928.500 forint összeg erejéig vagyonelkobzást alkalmazott vele szemben. A vádlott feltételes szabadságra legkorábban a büntetés 2/3-ad részének, de legkevesebb három hónapnak a kitöltését követően bocsátható.
Az elsőfokú ítélet tényállása szerint a vádlott férfi és társa rendszeresen árusítottak részben együtt, részben külön-külön drogokat - egyféle új pszichoaktív anyagot és kettő féle kábítószert - különböző személyeknek. Az általuk árusított egyik anyag „biofűként”, „zenes cigarettaként”, vagy egyszerűen „ZEN-ként” megjelölt, a szerfogyasztók számára cigaretta formájában értékesített drog alapanyaga az 5F-MDMB-PINACA nevű anyag. Az 5F-MDMB-PINACA vegyület 2015. április 2-a óta új pszichoaktív anyagnak minősül.
A vádlott és társa által árusított egyik kábítószer a feketepiacon „Speed”- ként megjelölt drog, amely amfetamint tartalmaz és a büntető törvény alapján kábítószernek minősül. A másik árusított kábítószer a feketepiacon „fűként” nevezett marihuána volt, amely kannabisra jellemző kannabinoid vegyületeket, köztük Delta-9-THC-t tartalmaz. A kannabis és a Delta-9-THC a büntető törvény alapján kábítószernek minősül.
A vádlott 2015 nyara és 2018 júliusa között összesen 14,75 gramm marihuánát (füvet) értékesített különböző személyeknek, illetve tartott magánál értékesítési célból. A vádlott további 1,41 gramm pentedront és 2,47 gramm amfetamint tartott magánál értékesítési célból. Az értékesített és értékesítésre tárolt kábítószerek összmennyisége meghaladja a csekély mennyiség felső határát (128%-a), de nem éri el a jelentős mennyiség alsó határát. A vádlott összesen 761 gramm 5F-MDMB-PINACA-t tartalmazó növényi anyagot (zent) adott el, illetve adott át a korábban hivatkozott időszakban. Az átadott mennyiség legalább 2,93-szeresen meghaladja a csekély mennyiség felső határát, annak legalább 293 %-a. A vádlott összesen 928.500 forintot vett át az eladott drogokért a váddal érintett idősszakban.
A Szekszárdi Járásbíróság a vádlottat fenti cselekményei miatt 7 év fegyházbüntetésre és mellékbüntetésként 8 év közügyektől eltiltásra ítélte. Az ítélet ellen az ügyészség a szabadságvesztés börtön fokozatban való megállapítása végett, a védelem pedig felmentésért, illetve a büntetés enyhítéséért fellebbezett.
A törvényszék a fellebbviteli eljárás során megállapította, hogy az elsőfokú bíróság a tényfelderítési kötelezettségét maradéktalanul teljesítette, a bizonyítékokat a szükséges és lehetséges körben feltárta, azokat gondosan mérlegelte, okszerűen és megalapozottan következtetett a vádlott büntetőjogi felelősségére, cselekményét törvényesen minősítette, ekként a felmentést célzó védelmi jogorvoslat nem járhatott eredménnyel. A járásbíróság a büntetéskiszabás során figyelemmel volt a büntetés kiszabásának törvényben rögzített elveire, az enyhítő /így a vádlott együttműködő magatartása, rendezett személyi, anyagi körülményei, kiskorú gyermek tartása, időmúlás/ és súlyosító körülményeket /részbeni társas elkövetés, speciális bűnismétlői minőség, részben felfüggesztett szabadságvesztés próbaideje alatti, illetve hosszabb időn keresztül történő elkövetés, kiskorúnak is történő értékesítés/ hiánytalanul feltárta és számba vette, de a cselekmények elkövetésétől eltelt idő számottevő mértékét nem a megfelelő súllyal értékelte, így a büntetés mérséklése vált indokolttá. Mindezek alapján a törvényszék megítélése szerint az egyébként két évtől tizenkettő évig terjedő szabadságvesztéssel fenyegetett bűncselekményért egy mértékében a büntetési középmértéktől (7 év) elmaradó szankció tekinthető törvényesnek, a cselekmény társadalomra veszélyességéhez képest arányosnak, az egyéni és társadalmi bűnmegelőzés érvényre juttatása érdekében szükségesnek, egyben célravezetőnek. Ennek megfelelően a szabadságvesztés tartamát 7 évről 6 évre, a mellékbüntetés mértékét 8 évről 7 évre leszállította, továbbá a kiszabott szabadságvesztés végrehajtási fokozatát – mivel annak meghatározására törvénysértő módon fegyház fokozatban került sor - börtön fokozatban állapította meg.
Az ítélet jogerős.
Szekszárd, 2023. október 19.
Szekszárdi Törvényszék Sajtóosztály