Szekszárdi Törvényszék – Felfüggesztett börtön az utcán támadó kutya gazdáinak

Szervezeti egység
Szekszárdi Törvényszék

Az elsőfokon eljáró Szekszárdi Törvényszék a 2022. február 25-én tartott tárgyalásán 1 év, illetve 1 év 3 hónap fogház fokozatú szabadságvesztésre, valamint 200.000 forint, illetve 400.000 forint pénzbüntetésre ítélte azt a házaspárt, akiknek otthonról kiszabadult nagytestű kutyája megtámadott egy utcán kerékpározó családot. A bíróság a szabadságvesztés végrehajtását mindkét vádlott tekintetében 1 év 6 hónap próbaidőre felfüggesztette.

Az ítéleti tényállás szerint a vádlottak házastársak. A II. rendű vádlott tulajdonában van egy 2016-ban született akita inu fajtájú kan kutya, amelyet a vádlottak a lakóházuk bekerített, körbezárt udvarán szabadon tartottak.
2019. július 18-án este a sértett nő és férje, valamint három kiskorú gyermekük (köztük a kiskorú sértett) a vádlottak utcájában az úttesten közlekedtek kerékpárjaikkal. A vádlottak ezalatt a házuk udvarán tartózkodtak, mivel látogatóik éppen távozni készültek. Ezért I. rendű vádlott az utcai nagykapuhoz ment és annak mindkét szárnyát kinyitotta. A kapu kinyitását megelőzően azonban a vádlottak felelős állattartóként elmulasztottak gondoskodni arról, hogy a kutyájuk az udvarról – póráz, illetve szájkosár nélkül – ne juthasson ki az utcára, a kutyát egyikük sem kötötte meg, illetve nem zárta el. A vádlottak mulasztása miatt a kutya néhány perc múlva a kapun kifutott, az úttestre ugrott és futva nekitámadt az úttest szélén a kerékpárjával éppen akkor elhaladó kiskorú sértettnek. A kutya a gyermeket a kerékpárról ledöntötte, majd, amikor a kiskorú sértett védekezni próbált, a jobb alkarját elkapta, a földre rántotta és ott a karjánál fogva rángatta, miközben legalább négy alkalommal megharapta.
Az állatharapás, illetve – tépés következtében kiskorú sértett a jobb alkarján többek között 5 db harapott-tépett sérülést szenvedett el, amelyek 3-4 hét alatt gyógyulóak.
Ezt látva a kiskorú sértett édesapja felgyorsított, a fia segítségére sietve megpróbálta a kerékpárjával elütni a kutyát, de az út szélén elesett a kerékpárjával, amitől könnyű, nyolc napon belül gyógyuló sérüléseket szenvedett. A II. rendű vádlott a kutya tartójaként a támadást követően sem fogta meg vagy kötötte meg a kutyát, hogy az úton tovább ne tartózkodhasson.
Időközben már a kiskorú sértett édesanyja is közelebb ért, és amint a kutya vele szemben kezdett futni, – látva a gyermeke elleni támadást – megijedt attól, hogy a kutya esetleg őt vagy a mögötte haladó két kisebb gyermekét is megtámadja. A sértett a veszélyérzete hatására vészfékezett, amitől azonban a kerékpárral elesett, beütötte a fejét és rövid időre az eszméletét is elvesztette. A sértett nő az esés következtében többek között a bal vese zúzódását és szakadását szenvedte el, amelynek gyógytartama ténylegesen 2-3 hét. A veseállományi szakadás és következményes vérgyülem közvetett életveszélyes sérülés.

Magatartásukkal a vádlottak megszegték a KRESZ 62. § (6) és (2) bekezdéseiben foglaltakat, amely szerint állatot az út közelében – magánterületen is – csak oly módon szabad tartani, hogy az útra ne juthasson, illetve, hogy az úton állatot olyan személy hajthat, illetőleg vezethet, aki az állatot irányítani képes és meg tudja akadályozni azt, hogy az állat a személy és vagyonbiztonságot veszélyeztesse.

Az ügyészség a vádlotti házaspárt életveszélyt okozó, gondatlanságból elkövetett súlyos testi sértés vétségével, illetve védekezésre képtelen személy sérelmére gondatlanságból elkövetett súlyos testi sértés vétségével vádolta.

A törvényszék a bűnösségüket mindvégig tagadó vádlottakat – eltérve a vádhatóság jogi minősítésétől – a közlekedés, illetve az abban résztvevők biztonságát védő bűncselekményben, törvényi megfogalmazással élve gondatlanságból elkövetett közlekedés biztonsága elleni vétségben mondta ki bűnösnek. A bíróság indokolásában kiemelte, hogy jelen esetben „közlekedésen kívüli” személynek számító vádlottaknak a kutya felügyelete, visszatartása körében tanúsított hanyag mulasztása vezetett annak a veszélyhelyzetnek a kialakulásához, amely a közlekedési szituációban résztvevő sértettek testi épségének sérülését eredményezte. 

Az ítélet nem jogerős, I. rendű vádlott a büntetés enyhítése, II. rendű vádlott elsődlegesen felmentés, másodlagosan szintén a büntetés enyhítése végett fellebbezést jelentett be, míg az ügyészség három munkanap gondolkodási időt tartott fenn. Az ügy másodfokon a Pécsi Ítélőtáblán folytatódik.

Szekszárd, 2022. február 25. 

Szekszárdi Törvényszék Sajtóosztály