Szekszárdi Törvényszék – Felfüggesztett börtön jogerősen rablásért 

Szervezeti egység
Szekszárdi Törvényszék

A másodfokon eljáró Szekszárdi Törvényszék a 2023. június 22-én tartott nyilvános ülésén – kisebb részben megváltoztatva a Paksi Járásbíróság elsőfokú ítéletét – rablás bűntette miatt 2 év börtönben végrehajtandó szabadságvesztésre és 200 napi tétel, összesen 300.000 forint pénzbüntetésre ítélt jogerősen egy húszas éveiben járó férfit. A bíróság a szabadságvesztés végrehajtását 5 év próbaidőre felfüggesztette, továbbá elrendelte a próbaidő tartamára a vádlott pártfogó felügyeletét.
Az elsőfokú ítélet tényállása szerint a sértett 2021. április 9-én 19 óra körüli időben egy dunaföldvári étterembe ment vacsorázni. A sértett ezen a napon kapta meg a 92.000 forint összegű fizetését, illetve volt még nála valamennyi készpénz, amelyet magával vitt az étterembe is. Az étteremben a sértett találkozott egy ismerősével, akivel beszélgetni kezdtek, közben szeszes italt fogyasztottak. Este 20 óra körüli időben érkezett az étterembe a vádlott a barátjával, ahol beszélgetni kezdtek, közben ők is szeszes italt fogyasztottak. A sértett meghívta egy italra a vádlottat és barátját is, majd ezt követően négyesben kezdtek beszélgetni. Az este folyamán valamennyien ittas állapotba kerültek, a sértett erősen ittas állapotban volt. 
Este 22 óra körül a négytagú társaság az étterem teraszán iszogatott, majd ezt követően elindultak hazafelé. Indulás előtt valamennyien kifizették az általuk fogyasztott italt, amelynek során a vádlott felfigyelt arra, hogy a sértettnél nagyobb összegű készpénz van. A hazafelé vezető út során a sértett együtt ment a barátjával, majd egyedül folytatta az útját. A vádlott – mivel ekkor munkahellyel, jövedelemmel nem rendelkezett, és látta, hogy a sértettnél nagyobb összegű készpénz van – elhatározta, hogy a sértett után megy és elveszi a nála lévő pénzt. Ezen elhatározás alapján azzal szólította meg a sértettet, hogy ő „a maffia vezére, és védelmi pénzzel tartozik neki a sértett”. Az ittas állapotban lévő sértett, aki nem ismerte fel a vele korábban együtt italozó vádlottat, próbálta elhárítani a vádlott közeledését, és mindvégig azt állította, hogy nincs nála pénz. A vádlott azonban kitartóan követte a sértettet és folyamatosan követelte tőle 20.000 forintot. A sértett körülbelül félúton volt az otthonától, amikor a vádlott átkarolta a nála alacsonyabb magasságú sértettet, oly módon, hogy a sértett azt észlelte, hogy a vádlott egy ismeretlen tárgyat a nyakához érint, amitől a sértett komolyan megijedt. A sértett ekkor próbált kiszabadulni a vádlott öleléséből, ami sikerült is, azonban a vádlott továbbra is követte a sértettet és folyamatosan követelte tőle a pénz átadását. Amikor az utca ritkán lakott részére értek, a sértett azt mondta a vádlottnak, hogy ad neki 2.000 forintot csak hagyja békén, a vádlott azonban ingerülten azt válaszolta, hogy „Adjál még, mert van ott még több is!”. A vádlott annak érdekében, hogy a sértett a nála lévő pénzt átadja, megfogta a sértett ruházatát a nyakánál és erősen rángatni kezdte. A sötét, gyéren lakott területen a sértett, mivel segítségre senkitől nem számíthatott és tartott attól, hogy a vádlott az otthonába is követi, a pénztárcáját kivette a nadrágja zsebéből. A vádlott ekkor megfogta a pénztárcát és kitépte a sértett kezéből, majd kivette az abban lévő készpénzt és a pénztárcát a sértett irataival együtt a földre dobta. A vádlott ezt követően megfenyegette a sértettet, hogy ne próbáljon szólni a rendőrségnek, mert még úgyis találkoznak, majd elindult hazafelé. A bűncselekménnyel okozott 89.000 forint kár a készpénznek a vádlott lakcímén történt lefoglalással és a sértett részére történő kiadással megtérült. 
A Paksi Járásbíróság a vádlottat rablás bűntette miatt 5 év próbaidőre felfüggesztett 2 év börtönbüntetésre és 300.000 forint pénzbüntetésre ítélte. Az ítélet ellen az ügyészség a büntetés súlyosítása végett jelentett be fellebbezést.
A törvényszék a fellebbviteli eljárás során megállapította, hogy az elsőfokú bíróság okszerűen és megalapozottan következtetett a vádlott büntetőjogi felelősségére, cselekményét törvényesen minősítette. A járásbíróság a büntetéskiszabás során figyelemmel volt a büntetés kiszabás törvényben rögzített elveire, a feltárt enyhítő (ténybeli beismerés, büntetlen előélet, sértetti megbocsátás, az okozott kár megtérülése, az elkövetés óta rendezett életvitel) és súlyosító körülményeket (ittas, továbbá előre kitervelt elkövetés egy gyengébb fizikumú, idős, egyben erősen ittas sértett ellen) súlyuknak megfelelően értékelte, így az egyébként két évtől nyolc évig terjedő szabadságvesztéssel fenyegetett bűncselekményért kiszabott, mértékében a büntetési középmértéktől (5 év) jócskán elmaradó, az alsó büntetési határnak megfelelő, ugyanakkor végrehajtásában a maximális tartamban felfüggesztett büntetés törvényesnek, a bűnmegelőzés érvényre juttatása érdekében szükségesnek, egyben célravezetőnek tekintendő, annak súlyosítása nem indokolt. Azonban a törvényszék megítélése szerint a fiatal felnőtt vádlott pozitív irányba megváltozott életvitele a jogkövető életmód fenntartása érdekében a hatóság rendszeres kontrollját, a vádlott szigorúbb figyelemmel kísérését igényli, így elrendelte a próbaidő tartamára a vádlott pártfogó felügyeletét.
Az ítélet jogerős.

Szekszárd, 2023. június 26.

Szekszárdi Törvényszék Sajtóosztály