Szekszárdi Törvényszék – Felmentés és kényszergyógykezelés a kórházi késelés ügyében
Az elsőfokon eljáró Szekszárdi Törvényszék a 2024. április 10-én tartott tárgyalásán – büntethetőséget kizáró okra alapítottan - felmentette az ellene életveszélyt okozó testi sértés bűntette, két rendbeli – egy esetben felfegyverkezve elkövetett - közfeladatot ellátó személy elleni erőszak bűntette és négy rendbeli felfegyverkezve elkövetett személyi szabadság megsértésének bűntette miatt emelt vád alól azt az idős férfit, aki 2023 tavaszán a szekszárdi kórházban egy késsel életveszélyesen megsebesített egy ápolónőt. A törvényszék elrendelte a vádlott kényszergyógykezelését.
Az elsőfokú ítélet tényállása szerint a hetvenöt éves vádlott férfi nyugdíjasként egyedül élt, alkoholfüggő, ebből fakadó állapotában 2023. május 13-án otthonában combnyaktörést szenvedett, ezért a Tolna Vármegyei Balassa János Kórház Traumatológiai Osztályán megműtötték. A vádlottnál a műtétet követő alkoholmegvonás, esetleges relatív oxigénhiányos állapot, illetve agyi anyagcserezavar miatt hirtelen kialakult tudatborult, úgynevezett delirózus tudatállapot alakult ki. Ennek következtében kóros elmeállapotként értékelendő, a valóságtól elszakadt, üldöztetéses élményei alakultak ki, amelyek képtelenné tették őt a terhére rótt, alábbi cselekményei következményeinek felismerésre, illetve e felismerésnek megfelelő cselekvések tanúsítására.
A vádlott a leírt tudatborult állapotában 2023. május 14-én éjfél előtt 20 perccel a kórtermében zavartan viselkedett, összefüggéstelenül beszélve az ápolókat hibáztatta. A sértett szakápoló nő ezért orvosi engedéllyel nyugtató injekciót adott a vádlottnak. 2023. május 15-én éjfél után 10 perccel a sértett a folyosón összetalálkozott a kerettel közlekedő vádlottal, megkérdezte tőle, hogy miért jött ki a kórteremből. A vádlott erre a bal kezében lévő 12,5 cm penge-, illetve 24 cm teljes hosszúságú – saját tulajdonát képező – konyhakéssel a sértettet kis-közepes erővel a felhasa jobb oldalán megszúrta. A szúrás következtében a sértett a felhas jobb oldalán 1,6-1,8 cm hosszúságú, 6,18-6,2 cm mélységű szúrva-metszett sérülést szenvedett el, amely a hasüreget megnyitotta, de a hasűri szerveket nem sértette, vérgyülemet eredményezett. A hasüreg megnyílása közvetett életveszélyes sérülést okozott, amelynek tényleges gyógyulása 2-3 hét. A sértettet még aznap éjjel megműtötték.
A szúrást követően a sértett azonnal az orvosi szoba felé futott, majd a cselekményt észlelő további sértettekkel félelmükben e helyiségbe menekültek, a késsel hadonászó, továbbra is támadólag fellépő vádlott közeledése miatt. A vádlott orvosi szobába való bejutásának megakadályozása érdekében egyik sértett belülről tartotta az ajtót, majd a másik sértett ki akart menni, hogy kivegye a kést a vádlott kezéből. Ebben azonban megakadályozta az, hogy a vádlott kívülről rájuk zárta az ajtót.
A segítségül érkező másik sértett szakápoló férfi többszöri felszólítására a vádlott a kést a földre tette, miközben az egyik szakápoló kiszabadította az orvosi szobában lévő sértetteket. Ezek után a vádlott az őt a hónaljánál szemből tartó sértett férfit minden előzmény nélkül megkísérelte a homlokával nem célzottan megfejelni. Végül orvosi utasításra a vádlottnak újból nyugtató injekciót adtak, illetve intravénás nyugtató beadása is szükségessé vált.
A törvényszék a bizonyítási eljárás során beszerzett igazságügyi elmeorvos szakértői véleményre alapítottan megállapította, hogy az intellektuális képességek hanyatlásával is járó mentális zavarral küzdő, Korszakov-szindrómában szenvedő idős vádlott a vád tárgyává tett erőszakos cselekményeit kóros elmeállapotként értékelhető tudtazavarban követte el, amely – a büntethetőséghez megkövetelt beszámítási képesség kizártságát jelentő - állapot büntethetőséget kizáró okként veendő figyelembe, így a vádlott felmentésének volt helye. Ugyanakkor ezen elmeállapot és mentális zavar, a tartósan fennálló, hullámzó jellegű tudatzavar okán nem zárható ki annak veszélye, hogy a vádlott hasonló jellegű, erőszakos bűncselekményeket követne el a jövőben, így a bíróság a törvényi feltételek fennállására figyelemmel a vádlott kényszergyógykezelését rendelte el. A kényszergyógykezelést az Igazságügyi Megfigyelő és Elmegyógyító Intézetben kell végrehajtani. Ezen intézkedés időtartama határozatlan, akkor kell megszüntetni, ha szükségessége már nem áll fenn.
Az ítélet nem jogerős, az ügyészség és az egyébként előzetes kényszergyógykezelés alatt álló vádlott a döntést tudomásul vette, míg a vádlott védője és ügygondnoka a kényszergyógykezelés ellen fellebbezést jelentett be. Az ügy a Pécsi Ítélőtáblán folytatódik.
Szekszárd, 2024. április 10.
Szekszárdi Törvényszék Sajtóosztály