Szekszárdi Törvényszék – Halálos balesetet szenvedett a munkás, elítélték a munkáltatót

Szervezeti egység
Szekszárdi Törvényszék

A Tamási Járásbíróság a 2020. szeptember 16. napján megtartott előkészítő ülésén  végrehajtásában 2 év 6 hónap próbaidőre felfüggesztett, 1 év fogház fokozatú szabadságvesztésre ítélte azt a cégvezetőt, akinek alkalmazottja egy acél tartószerkezetű épület bontási munkálatai közben 6,5 méter magasságból leesett és meghalt. A bíróság a vádlottat előzetes mentesítésben részesítette.

Az elsőfokú ítélet tényállása szerint a külföldi állampolgárságú vádlott egy gabonafélék, hüvelyes növények és olajos magok termesztésével foglalkozó, Tamási székhelyű, illetve telephelyű gazdasági társaság ügyvezetője. A vádlott által vezetett kft. 2010. november 1-től létesített munkaviszonyt a fürgedi illetőségű sértettel rakodógép kezelő munkakörben.
A vádlott 2018. április 9-én a 7 órai munkakezdéskor a munkavállalói, így a sértett számára is meghatározta a napi feladatokat. A vádlott utasítása szerint a dolgozóknak többek között egy hullámpala héjazatú, – magastető szerkezetének gerincvonala fölé nyúló – acél tartószerkezetű magtisztító gépház előző héten megkezdett bontási munkáját kellett folytatniuk. A bontási munkavégzés megkezdéséhez a bontás technológiáját, sorrendjét, a szükséges eszközöket és az alkalmazandó segédszerkezetet tartalmazó terv nem állt rendelkezésre. A munkavállalók a bontási munkát saját döntésük, elképzelésük alapján végezték, közülük irányító személy nem került kijelölésre.
A vádlott aznap több alkalommal megjelent a telephelyen, de folyamatosan nem tartózkodott ott. A sértett az általa végzett munkát csak úgy tudta kivitelezni, hogy a hullámpalára kellett lépnie, azonban a hullámpala héjazaton történő teherelosztást biztosító padozat nem került elhelyezésre, az ehhez szükséges faanyag a telephelyen nem is állt rendelkezésre. A munkavállalók a bontási munkálatok végzése során egyéni védőfelszerelést, így munkavédelmi fejvédősisakot, leesés elleni hevedert nem viseltek. A telephelyen sisak rendelkezésre állt, de annak viselésére senki, így a vádlott sem hívta fel a figyelmüket.
A munkavégzés során 11 óra 30 perc körüli időben a sértett alatt a hullámpala héjazat beszakadt és 6,5 méter magasságból a magtisztító épület beton padlóburkolatára zuhant. A sértettet a mentők életveszélyes sérüléssel szállították kórházba, ahol a baleset következtében 2018. április 14-én elhalálozott. A sértett által elszenvedett munkahelyi baleset által közvetlen módon a halálát eredményező fejsérülések súlyosságát fejvédő munkavédelmi sisak esetleges használata nem kizárható módon csökkenthette volna, bár az elszenvedett sérülések jellege, természete és a baleset körülményei alapján a halálos eredmény elmaradása biztonsággal nem lett volna várható.
A vádlott nem gondoskodott a magtisztító épület bontási munkálatait végző munkavállalók leesés elleni védelméről, egyéni leesés elleni védőeszközökről, ezzel megszegte a munkavédelemről szóló 1993. évi XCIII. törvény (a továbbiakban Mtv.) 28. § (1) bekezdését és az építési munkahelyeken és az építési folyamatok során megvalósítandó minimális munkavédelmi követelményekről szóló 4/2002 (II. 20.) SZCSM-EüM (a továbbiakban: SzCsM) együttes rendeletben foglaltakat, amely szabályszegések ok-okozati összefüggésben állnak a sértett balesetével és az ebből eredő halálával.

A járásbíróság a bűncselekményt a váddal egyezően beismerő, a tárgyaláshoz való jogáról lemondó vádlottat halált okozó foglalkozás körében elkövetett veszélyeztetés vétségében mondta ki bűnösnek.
A büntetés kiszabása során a bíróság nyomatékos enyhítő körülményként vette figyelembe a büntetlen előéletű vádlott bűnösségre is kiterjedő beismerését, az általa tanúsított megbánást, továbbá az elhunyt sértett családja irányában tanúsított hozzáállását, így azt, hogy a sértett temetésének költségeit is viselte. A bíróság mindezek eredményeként az öt évig terjedő szabadságvesztéssel fenyegetett cselekmény esetében a viszonylag rövidebb tartamban kiszabott szabadságvesztés végrehajtásának próbaidőre történő felfüggesztését is elegendőnek és célravezetőnek látta mind az egyéni, mind az általános bűnmegelőzés érvényre juttatása érdekében.

Az ítéletet valamennyi fél tudomásul vette, így az jogerőre emelkedett.

Szekszárd, 2020. szeptember  16. 

Szekszárdi Törvényszék Sajtóosztály