Szekszárdi Törvényszék – Ítélet első fokon a bűnszervezet vezetőjével szemben az „unokázós csalási” ügyben
A Szekszárdi Járásbíróság ítéletet hirdetett első fokon az „unokázós csalók” ügyében a bűnszervezet vezetőjével és egy futárával szemben.
A bűnszervezetet irányító, Angliából kiadatással hazaszállított férfit a bíróság 6 rendbeli, 2 esetben kísérleti szakban maradt, idős sértettek sérelmére, társtettesként elkövetett csalás bűntette miatt, mint különös és többszörös visszaesőt és mint bűnszervezetben elkövetőt, 9 év fegyházbüntetésre és a közügyek gyakorlásától 9 év eltiltásra ítélte, megállapítva, hogy a vádlott a kiszabott szabadságvesztésből feltételes szabadságra nem bocsátható. A futárt, aki a pénzt az idősektől elhozta, a bíróság 4 rendbeli ugyanígy minősülő, társtettesként elkövetett csalás bűntette miatt, mint bűnszervezetben elkövetőt, 5 év fegyházra ítélte.
Az ítélet szerint a sajókazai férfi 2018. óta az Egyesült Királyságban élt, mivel korábban magyar bíróságok csalások miatt több év végrehajtandó szabadságvesztésre ítélték, azonban ezek elől Angliába szökött. A vádlott a külföldi megélhetésének biztosítására 2020. évben elhatározta, hogy „unokázós csalásokat” fog elkövetni. Ennek érdekében egy olyan bűnszervezetet hozott létre, amelyet ő maga irányított külföldről, míg egy Magyarországon élő női rokona, a bandavezér utasításai szerint itthon további bűnelkövető csoportokat szervezett be az ország különböző részein futári feladatok ellátására.
Elkövetési módszerük az volt, hogy a bűnszervezetet vezető férfi, Magyarországon élő, idős, egyedülálló személyeket hívott fel a sértettek vezetékes telefonján. Magát jellemzően a sértett közeli hozzátartozójának, fiának, unokájának adta ki, és azt állította, hogy a sértett hozzátartozója személyi sérüléssel járó autóbalesetet okozott, amely során nagy értékű kár keletkezett, illetve gyermek sérültje is van a balesetnek. Az időskorú sértettek szeretteikért érzett aggódalmát kihasználva a telefonáló nagyobb összegű készpénzt kért a sértettektől azért, hogy rendezni tudja a balesettel okozott kárt. Miután a sértetteket sikerült megtéveszteni, a szervezet vezetője felhívta a korábban beszervezett magyarországi futárokat, akik a sértettek címére mentek, és magukat a sértett hozzátartozójának, barátjának kiadva átvették a kicsalt pénzösszegeket. A pénz felét a futároknak az Egyesült Királyságban élő vezetőnek kellett eljuttatniuk, míg a másik feléből a magyarországi elkövetők részesültek.
A szekszárdi ügyben a bíróság a büntetőeljárást korábban már jogerősen befejezte a futárokat beszervező nő és egy sofőr társa ellen, mivel ők a bűncselekmények elkövetését beismerték és lemondtak a tárgyaláshoz való jogukról is. A bíróság a nyomozók munkáját nagy mértékben segítő, beszervező nőt 4 év 6 hónap börtönre, míg sofőr társát pénzbüntetésre ítélte. Az ügy az egyik futár vonatkozásában tovább folytatódott, mivel ő tagadta a részvételét a cselekményekben.
Időközben nemzetközi elfogatóparancs alapján az Egyesült Királyság kiadta a bűnszervezet irányítóját, aki ellen az ügyészség szintén vádat emelt az előző négy sikeres csaláson kívül további két sikertelen kísérlet miatt is, amely csak azért nem okozott kárt, mivel a magyar nő és a futára nem mentek el a pénzért ezen két idős sértetthez.
A szekszárdi ügyben a bíróság hosszas bizonyítás után első fokon ítéletet hirdetett a héten, amely ellen a két vádlott fellebbezést jelentett be, így az ügy a Szekszárdi Törvényszéken folytatódik másodfokon. A büntetőeljárás a többi helyi bűnelkövetői csoport vonatkozásában jelenleg is folyik az ország különböző bíróságain.
Szekszárd, 2023. július 5.
Szekszárdi Törvényszék Sajtóosztály