Szekszárdi Törvényszék – Ítélethozatal bűnszervezetben elkövetett kábítószer-kereskedelem bűntettében
A Szekszárdi Törvényszék a 2023. szeptember 13-án tartott tárgyalásán társtettesként, jelentős mennyiségű kábítószerre kereskedéssel elkövetett kábítószer-kereskedelem bűntette, társtettesként elkövetett új pszichoaktív anyaggal visszaélés bűntette és felbujtóként elkövetett közveszélyokozás bűntette miatt 13 év fegyházbüntetésre, 540 napi tétel, összesen 10.800.000 forint pénzbüntetésre, illetve 10 év közügyektől eltiltásra ítélte egy kilenc vádlottas büntetőügy I. rendű vádlottját. A vádlott - mint bűnszervezeti elkövető, e minőségéből fakadóan - feltételes szabadságra nem bocsátható. A törvényszék I. rendű vádlottat a pénzmosás bűntettének vádja alól felmentette.
Az ítélet tényállása szerint I. rendű vádlott az 1990-es évek végétől fogyasztott kábítószert, amellyel később kereskedett is, emiatt a bíróság 2005-ben jogerősen marasztalta. 2016. év elején a kábítószer- és új pszichoaktív anyag értékesítő tevékenységét a még meglévő kapcsolatai útján újrakezdte. I. rendű vádlott ismeretlen forrásból kábítószert (amfetamint, marihuánát, kokaint, mefedront, stb.) és akkor pszichoaktív anyagoknak minősülő szereket [5F-MDMB-PINACA-t, 5F-MDMB-PICA-t, kristályt (etil-hexedront), zent, stb., valamint ún. zenport] szerzett be és adott át a további vádlottaknak mint aldílereknek, hogy ők értékesítsék azokat tovább Tolna vármegyei településeken. Az eladásból befolyt összeggel az aldílereknek és futároknak mindig el kellett számolniuk I. rendű vádlottal. Az értékesített különböző illegális szerek mértéke változó volt, esetenként kb. 1-10 gramm.
I. rendű vádlott az illegális szereket főként Baranya és Bács-Kiskun vármegyéből, illetve külföldről szerezte be, sőt előfordult olyan is, hogy ún. telekocsi szolgáltatással belföldön szállíttatta a kábítószert és/vagy új pszichoaktív anyagokat. I. rendű vádlott célja az volt, hogy Tolna vármegyében ő legyen a legnagyobb kábítószer-, illetve pszichoaktív anyag kereskedő, ezért fokozatosan igyekezett a hálózatát többszintesre, jól szervezett formában, a lebukást minimalizáló módszereket alkalmazva felépíteni. 2016. év első fele és 2020. július 20-a között 2019 őszétől kezdődően már bűnszervezeti formában működő, alá-fölérendeltségen alapuló, hosszabb időre, magasabb fokban szervezett, II-VII. rendű, illetve IX. rendű vádlottat is magában foglaló hálózata révén összesen 35.868.000 forint illegális bevételre tett szert.
Ezen felül I. rendű vádlott rábírására VIII. rendű vádlott, illetve egy már emiatt jogerősen elítélt személy 2016. szeptember 26-án felgyújtotta a rendőrségi intézkedés során lefoglalt és a Tolna Vármegyei Rendőr-főkapitányság telephelyére szállított, I. rendű vádlott tulajdonában álló BMW típusú személygépjárművet, hogy annak sebességváltó szerkezetében az I. rendű vádlott által elrejtett 100 gramm kannabiszt a másnap foganatosítandó szemle alkalmával a nyomozóhatóság ne találja meg. A cselekmény következtében a telephelyen közelben álló más személygépjárművek is megrongálódtak, további járművek pedig közvetlen veszélybe kerültek. A ténylegesen okozott kár meghaladta a kétmillió forintot, a tűz keletkezésével közvetlenül veszélyeztett kár pedig tízmillió forintot.
A bíróság II-VII. rendű, illetve IX. rendű vádlottakkal, mint bűnszervezeti elkövetőkkel szemben szintén kábítószer-kereskedelem bűntette, illetve új pszichoaktív anyaggal visszaélés bűntette miatt szabott ki szabadságvesztés büntetést, egyenként 9 év, 6 év, 3 év 4 hónap, 3 év 2 hónap, 4 év, 2 év, illetve 3 év 6 hónap fegyház formájában, a feltételes szabadság kedvezményének kizárása mellett, továbbá pénzbüntetéssel, illetve közügyektől való eltiltással is sújtotta őket. VIII. rendű vádlottat a törvényszék közveszélyokozás bűntettében mondta ki bűnösnek és 5 év börtönbüntetésre és 500.000 forint pénzbüntetésre ítélte, biztosítva számára a feltételes szabadságra bocsátás lehetőségét. A törvényszék a fenti büntetések kiszabása mellett intézkedésként a bűnös vagyongyarapodásra tekintettel vagyonelkobzást is alkalmazott egyes vádlottakkal szemben, a bűnszervezet fejének tekinthető I. rendű vádlott esetében 10.242.440 forint erejéig, amelynek biztosítására a lefoglalt (személygépjármű, motorkerékpár, jetski, készpénz), illetve zár alá vett (ingatlanok, kft-ben üzletrész, életbiztosítások, bankszámlán kezelt pénzek) vagyonelemek vonatkozásában a kényszerintézkedést részben visszatartotta, illetve fenntartotta.
Az ítélet nem jogerős, a vádhatóság három munkanap gondolkodási időt tartott fenn, míg a vádlottak és védőik nagyobb részben fellebbezést jelentettek be, kisebb részben szintén gondolkodási időt tartottak fenn a nyilatkozattételre.
Szekszárd, 2023. szeptember 13