Szekszárdi Törvényszék - Ítélethozatal rablás bűntettében

Szervezeti egység
Szekszárdi Törvényszék

A Szekszárdi Járásbíróság a 2021. június 16-án megtartott tárgyaláson ítéletet hirdetett a faddi rablás ügyében. A járásbíróság az I. és II. rendű vádlottakat társtettesként elkövetett rablás bűntettében, valamint társtettesként elkövetett készpénz-helyettesítő fizetési eszközzel visszaélés vétségben, míg a fiatalkorú III. rendű vádlottat – a vádiratban foglaltakról eltérően – bűnsegédként elkövetett rablás bűntettében mondta ki bűnösnek, ugyanakkor az ellene társtettesként elkövetett készpénz-helyettesítő fizetési eszközzel visszaélés vétsége miatt emelt vád alól felmentette. 
Mindezért a bíróság az I. rendű vádlottat, mint többszörös visszaesőt – halmazati büntetésül – három év hat hónap fegyházban végrehajtandó szabadságvesztésre és öt év közügyektől eltiltásra ítélte. A bíróság a II. rendű vádlottal szemben – halmazati büntetésül – három év fegyház fokozatban végrehajtandó szabadságvesztés büntetést szabott ki és a közügyek gyakorlásától négy évre eltiltotta, míg a fiatalkorú III. rendű vádlottat két év próbára bocsátotta. 

Az elsőfokú ítélet tényállása szerint a sértett 2020. február 9-én az esti órákban Faddon több vendéglátóhelyen is megfordult. Ugyanezen a napon a sértett 100.000 forint készpénzt vett fel, illetőleg további 30.000 forintot vitt magával, ily módon mindösszesen 130.000 forintot tartott a ruházatában. Az I., II. és fiatalkorú III. rendű vádlottak egy helyi üzletben találkoztak a számukra addig ismeretlen sértettel. A vádlottak érkezését megelőzően a sértett két, az üzletben tartózkodó vásárlónak is kifizette az általuk kiválasztott árucikkeket, majd a sértett a vádlottaknak is vásárolt szeszesitalokat. A vádlottak az üzlethelyiségben a sértett mellett állva látták, hogy a sértett az árucikkek ellenértékének kifizetését a ruházatából elővett köteg készpénzből intézi.
Az üzlet zárását követően a sértett hazafelé indult, a vádlottak követni kezdték és követelőző hangnemben pénzt és italt kértek tőle, illetőleg felszólították, hogy álljon meg. Mivel a sértett a vádlottak kérésének nem tett eleget, a sértettel szemben létszámuk okán erőfölényben lévő vádlottak kiabálni kezdtek a sértett után, aki kerékpárjával tovább haladt. A fiatalkorú III. rendű vádlott eközben fenyegető tartalmú kijelentéseket intézett a sértett irányába. A sértett végül megállt, amikor az I. és II. rendű vádlottak őt utolérték, közülük II. rendű vádlott a sértett kerékpárjába belerúgott. Ezt követően I. rendű vádlott készpénzének átadására szólította fel a sértettet. Mivel ennek a sértett nem tett eleget, ezért az I. és II. rendű vádlottak – értékei megszerzése érdekében – a sértettet egy drótkerítésnek lökték, aki ennek hatására a földre esett. Miközben a sértett próbált felkelni a földről, I. és II. rendű vádlottak átkutatták a ruházatát és a sértett nadrágzsebéből a nála lévő 100.000 forint készpénzt és a mobiltelefonját eltulajdonították, valamint II. rendű vádlott a sértett kabátzsebéből a bankkártyáját is kivette. Eközben a fiatalkorú III. rendű vádlott, a közeli sarkon állva figyelő tevékenységgel, valamint egyetértő, illetve erőfölényt biztosító jelenlétével támogatta társait. A sértett értéktárgyainak és bankkártyájának elvételét követően mindhárom vádlott futva távozott a helyszínről. 
Ezt követően a sértett bankkártyája, valamint mobiltelefonja az I. rendű vádlott birtokába került, a bankkártyát a rendőri intézkedés során az I. rendű vádlott ruházatában fellelték, ugyanakkor a készpénz és mobiltelefon felkutatására tett intézkedések a nyomozás során nem vezettek eredményre. 

A bíróság a büntetés kiszabása során enyhítő körülményként vette figyelembe az I. és II. rendű vádlott vonatkozásában fennálló mentális retardációt, az alacsony iskolázottságukat, valamint a debilitáshoz közeli értelmi képességüket. További enyhítő körülményként értékelte a járásbíróság a sértetti közrehatást, tekintettel arra, hogy a sértett többször is környezete tudomására hozta, hogy mennyi készpénzt tart magánál, valamint azt, hogy a sértett a bűncselekmény elkövetését a vádlottaknak megbocsátotta.
Ugyanakkor a bíróság súlyosító körülményként értékelte az I. és II. rendű vádlottak vonatkozásában a társtettesi elkövetést, valamint, hogy mindkét vádlott többszörösen büntetett előéletű, speciális bűnismétlő, emellett az I. rendű vádlott tekintetében a különös visszaesői, míg II. rendű vádlottnál a visszaesői minőséget. 
A fiatalkorú III. rendű vádlott tekintetében enyhítő körülményként vette figyelembe a bíróság, hogy a bűncselekmény elkövetésekor még alig múlt 14 éves, emellett részletes beismerő vallomást tett, megbánó magatartást tanúsított, valamint a büntetőeljárás alatt iskolai tanulmányait folytatni kezdte. 
A járásbíróság ítéletét az I. és II. rendű vádlottak tudomásul vették, ugyanakkor az ügyészség az I. és II. rendű vádlottak vonatkozásában a büntetés súlyosítása iránt fellebbezést terjesztett elő. Az ítéletnek a III. rendű vádlottra vonatkozó rendelkezése jogerőre emelkedett. 

Szekszárd, 2021. június 17.

Szekszárdi Törvényszék Sajtóosztály