Szekszárdi Törvényszék – Ítélethozatal a testvérét karddal bántalmazó vádlott ügyében
A Szekszárdi Törvényszék a 2019. január hó 22. napján megtartott tárgyaláson 2 év börtönben végrehajtandó szabadságvesztésre és 3 év közügyektől eltiltásra ítélte azt a negyvenes éveinek elején járó férfit, aki 2017 szeptemberében egy karddal támadt rá öccsére.
Az ítéleti tényállás szerint a vádlott egy házban élt a testvérével, a későbbi sértettel. A testvérek között állandó konfliktushelyzet állt fent, többször tettlegességig fajuló szóváltásba keveredtek, amely a vádlott rendszeres szeszes ital fogyasztására volt visszavezethető.
A vádlott 2017. szeptember 14. napján elhívott a házába egy helybéli asszonyt, akivel az éjszaka folyamán szexuális kapcsolatot létesített. A sértett ennek hallatán csöndre intette a párt, kilátásba helyezve, hogy értesíti erről az asszony férjét, egyben felszólította, hogy távozzon a házból. A sértett indulattól vezérelve megütötte az asszonyt, illetve a vádlottat. A vádlott ezt követően kirohant a házból, magához ragadta az udvaron lévő, 66 cm pengehosszúságú, 958 g tömegű, rozsdás, „S” alakban görbült, életlen kardját, majd visszament a házba és a neki háttal álló sértettet legalább három alkalommal, nagy erővel fejbe vágta vele. Ezután a kezeivel szemből védekezni igyekvő sértettet tovább bántalmazta és számos alkalommal újból lesújtott rá, majd annak földre esését követően ismételten lecsapott rá, illetve megrúgta.
A sértettet ért csonttörések, porcsérülések, illetve fülének részleges csonkolásához vezető vágott sérülés gyógytartama 5-6 hét, a kezein ért ínsérülések következtében pedig maradandó fogyatékosság alakult ki.
A törvényszék a bántalmazás tényét beismerő, büntetett előéletű vádlottat maradandó fogyatékosságot okozó testi sértés bűntettében mondta ki bűnösnek és a fent hivatkozott büntetés kiszabása mellett rendelkezett a vádlott által előzetes fogvatartásban töltött idő szabadságvesztésbe történő beszámításáról.
A büntetés kiszabása során a bíróság nyomatékos enyhítő körülményként vette figyelembe a sértett közrehatását, azt a tényt, hogy először a sértett támadt rá a vádlottra és vele lévő asszonyra, az így kialakult indulati állapot eredményezte a vádlottnál a cselekmény elkövetését. A bíróság az eljárás során megvizsgálta a jogos védelmi helyzet esetleges fennállását is, de időbeni túllépés folytán az nem volt megállapítható a vádlott javára. A bíróság mindezek eredményeként az egyébként 1-5 évig terjedő szabadságvesztéssel fenyegetett cselekmény büntetésének középmértékétől enyhébb szankció kiszabását látta célravezetőnek.
Az ítélet nem jogerős, a vádlott és védője tudomásul vette a döntést, az ügyész három nap gondolkodási időt tartott fent.
Szekszárd, 2019. január 22.
Szekszárdi Törvényszék Sajtóosztály