Szekszárdi Törvényszék – Jogerős ítélet a „bizonyítványgyár” néven elhíresült ügyben 

Szervezeti egység
Szekszárdi Törvényszék

A másodfokon eljáró Szekszárdi Törvényszék a 2025. július 2-án tartott nyilvános ülésén jogerős ítéletet hozott abban a büntetőügyben, amelyben a vádlottak túlnyomórészt 2017 és 2019 között különböző hamis bizonyítványok, illetve végzettséget igazoló okiratok megrendelésében és rendszeres haszonszerzés érdekében azok elkészítésében, értékesítésében működtek közre.

Az elsőfokon eljáró Paksi Járásbíróság ítéletének tényállása szerint a budapesti lakosú I. rendű vádlott férfi közölte a pusztahencsei illetőségű II. rendű vádlott férfival, hogy különböző bizonyítványokhoz hozzáfér és azokat személyes adatokkal ki tudja tölteni, így hamis közokiratot tud létrehozni. Egyidejűleg felajánlotta II. rendű vádlottnak, hogy amennyiben bárkinek erre szüksége van, a közreműködésével készpénz ellenében bárkinek értékesít hamis bizonyítványt. 

II. rendű vádlott egy kocsmában dolgozott alkalmi munkavállalóként, ahol számtalan személlyel kapcsolatba került. A vádlott ismerőseivel közölte, hogy készpénz ellenében tankötelezettség és vizsga letétele nélkül bizonyítványt tud szerezni, amely így széles körben ismertté vált. 

II. rendű vádlott I. rendű vádlottal történő egyeztetés követően a hozzá forduló személyektől elkérte a személyi adataikat, illetve a bizonyítvány ellenértékét, majd az adatokat megküldte I. rendű vádlott részére. I. rendű vádlott közölte II. rendű vádlottal a bizonyítványok ellenértékét, azonban II. rendű vádlott ezt meghaladó összeget kért a hozzá forduló személyektől, majd az átvett pénzösszegnek I. rendű vádlott által meghatározott részét túlnyomó részben befizette a vádlott bankszámlájára, esetenként pedig személyesen adta át. I. rendű vádlott általában postai úton, ajánlott küldeményként küldte el a hamis közokiratokat II. rendű vádlott lakcímére.

A hamis közokiratok irodatechnikai eszközök (számítógép, tintasugaras nyomtató, színes nyomtató, másoló berendezés) és könyvkötészeti anyagok felhasználásával ismeretlen módon készültek, a készítésük különleges szakértelmet nem igényelt.

Az ügyben érintett további vádlottak, mint javarészt megrendelők jellemzően azzal keresték fel II. rendű vádlottat, hogy tanulmányok folytatása és vizsgakötelezettség teljesítése nélkül maguknak hamis tartalmú érettségi bizonyítványt, főiskolai és egyetemi oklevelet, nyelvvizsga bizonyítványt, avagy különböző szakképesítést igazoló oklevelet (pl.: szépségtanácsadó, építő- és anyagmozgató gépkezelői, boltvezetői, aranykalászos gazda, személy- és vagyonőri, családsegítői, stb.)  készíttessen, mindezt különböző összegekért (a bizonyítvány jellegétől függően 10.000 forinttól kezdődően több százezer forintig, de döntően 100.000-150.000 forintba kerültek az okiratok).

Az elsőfokú bíróság I. rendű vádlottat 147 rb. bűnsegédként elkövetett közokirat-hamisítás bűntette miatt 2 év börtönbüntetésre és 2 év közügyektől eltiltásra ítélte, egyben 4 millió forintot meghaladó vagyonelkobzást alkalmazott vele szemben, míg II. rendű vádlottat 61 rb. bűnsegédként elkövetett közokirat-hamisítás bűntette miatt 5 évre felfüggesztett 2 év börtönbüntetésre és 500.000 forint pénzbüntetésre ítélte, valamint 2 és fél millió forintot meghaladó vagyonelkobzást alkalmazott vele szemben.

Az ügyben 113 vádlott volt érintve, akik közül 101 vádlott esetében korábban előkészítő ülésen jogerősen befejeződött az eljárás, 12 vádlott esetében a fenti ítélettel zárult az ügy, akik közül 5 vádlott fellebbezést jelentett be, köztük a cselekményekben irányító szerepet vállaló I. rendű, illetőleg II. rendű vádlott is, felmentés, illetve a büntetés enyhítése végett, míg az ügyészség súlyosítás érdekében.

A törvényszék a fellebbviteli eljárás során arra a megállapításra jutott, hogy a felmentést, illetve enyhítést célzó fellebbezések eredményre nem vezethetnek, ugyanakkor az ügyészség súlyosítás iránti indítványának egyes fellebbező vádlottak esetében részben helyt adott. Ennek megfelelően I. rendű vádlott esetében a szabadságvesztés mellé további 600.000 forint pénzbüntetést szabott ki, továbbá egy másik vádlott büntetését is kiegészítette vagyoni szankcióval. A további három, jogorvoslattal élő terhelt esetében, köztük II. rendű vádlott tekintetében a törvényszék érintetlenül hagyta az elsőfokon kiszabott büntetéseket. A törvényszék ezen felül a vagyonelkobzás összegén, illetve a cselekmények jogi minősítésének jogszabályi hivatkozásain is pontosított.

Szekszárd, 2025. július 3.

Szekszárdi Törvényszék Sajtóosztály