Szekszárdi Törvényszék – Jogerős ítélet embercsempészés bűntettében
A másodfokon eljáró Szekszárdi Törvényszék a 2023. május 2-án tartott nyilvános ülésén – részben megváltoztatva a Szekszárdi Járásbíróság elsőfokú ítéletét – társtettesként elkövetett embercsempészés bűntette miatt 2 év 7 hónap börtönbüntetésre és 5 év közügyektől eltiltásra, illetve társtettesként elkövetett embercsempészés bűntette miatt 2 év börtönbüntetésre és 3 év közügyektől eltiltásra ítélt jogerősen két magyar állampolgárságú férfit, akik bűnszervezet tagjaként migráns személyek Nyugat-Európába illegális módon történő eljuttatásában működtek közre. A vádlottakat a bíróság a feltételes szabadságra bocsátás lehetőségéből kizárta.
Az elsőfokú ítélet tényállása szerint I. rendű vádlott 2021. október 5-én az esti órákban ismeretlen társával a testvére tulajdonában lévő Toyota Hiace típusú, hat személy szállítására alkalmas tehergépjárművel közlekedett egy „Csatosz” nevű személy által küldött GPS koordinátákat követve Baja irányába. Az I. rendű vádlott és társa egy erdős rész melletti földesútra mentek, ahol egy embercsempész kíséretében legalább öt személy jött az autóhoz, akik korábban a szerb-magyar államhatárt illegálisan lépték át, és magyarországi tartózkodási engedéllyel nem rendelkeztek. A legalább öt migráns beszállt a tehergépjárműbe annak hátsó sorában lévő két ülésre, továbbá a kocsi rakterébe, ahol a földre ültek. A legalább öt migráns személyt I. rendű vádlott és társa „Csatosz” által küldött GPS-koordináták szerinti útvonalon szállította a magyar-osztrák határ irányába azért, hogy a csempészett személyek ott az államhatárt jogellenesen átléphessék, amire a hajnali órákban ismeretlen körülmények között sikeresen sor került.
2021. október 6-án „Csatosz” ismét megkereste I. rendű vádlottat azért, hogy kilenc migráns személyt szállítson Magyarország déli határától a nyugati határra. I. rendű vádlott ismerősét, II. rendű vádlottat kérte meg arra, hogy vállalja el a Toyota Hiace típusú gépjármű vezetését, és azzal migránsok szállítását, amelyért fejenként 500.000 – 500.000 forintot fognak kapni. 2021. október 6-án 18 óra körül Soltról indultak egy Baja és Érsekcsanád települések közötti erdős rész melletti földesútra, ahová 20:22 körül egy embercsempész kíséretében kilenc, magát szír állampolgárnak valló személy jött ki az erdős területről, akik korábban a szerb-magyar államhatást illegálisan lépték át, és magyarországi tartózkodási engedéllyel nem rendelkeztek, majd beszálltak a gépjárműbe. A vádlottakat 2021. október 6-án 20:50-kor a Tolna Megyei Rendőr-főkapitányság Rendészeti Igazgatósága által felállított ellenőrző-áteresztő ponton szolgálatot teljesítő rendőrök az M9 autóút 7 km + 800 m szelvényénél ellenőrzés alá vonták, majd őrizetbe vették.
Az elsőfokú ítélet ellen az ügyészség I. rendű vádlott tekintetében súlyosítás, I. rendű vádlott védője eltérő jogi minősítés és a büntetés enyhítése, II. rendű vádlott védője a büntetés enyhítése végett jelentett be fellebbezést.
A törvényszék a fellebbviteli eljárás során megállapította, hogy a járásbíróság az ügyfelderítési kötelezettségét hiánytalanul teljesítette, a bizonyítékokat a szükséges és lehetséges körben feltárta, azokat gondosan értékelte, a vádlottak büntetőjogi felelősségére okszerűen és megalapozottan következtetett, a vádlotti védekezések elvetésére szintén helytálló indokok alapján került sor. Megállapította azt is, hogy a járásbíróság a szankció meghatározása során figyelemmel volt a büntetés kiszabásának törvényben rögzített elveire, a feltárt enyhítő /részbeni beismerés, megbánás, a bűnszervezeti hierarchia alján való elhelyezkedés, I. rendű vádlottnál elnehezült családi körülmények, II. rendű vádlott esetében büntetlen előélet/ és súlyosító körülményeket /társas elkövetés, I. rendű vádlott esetében büntetett előélet/ súlyuknak megfelelően értékelte. Ekként a bűnszervezeti elkövetőkkel szemben alkalmazandó törvényi rendelkezésekre is figyelemmel lévő, tettarányos és az elkövetők társadalomra veszélyességét is híven tükröző, mértékében a büntetési középmértéktől (9 év) jócskán elmaradó büntetés törvényesnek, a bűnmegelőzés elérése érdekében szükségesnek, egyben célravezetőnek tekinthető, annak mérséklése, illetve súlyosítása nem volt indokolt. Mindezek alapján a másodfokú bíróság a kiszabott szankciókat érintetlenül hagyta, csak a jogi minősítés tekintetében, továbbá a bűnjelek jogi sorsáról és a bűnügyi költség viseléséről való rendelkezések körében módosított az elsőfokú határozaton, illetve I. rendű vádlott terhére rótt kábítószerrel kapcsolatos cselekmény vonatkozásában az eljárást megszüntette.
Szekszárd, 2023. május 2.
Szekszárdi Törvényszék Sajtóosztály