Szekszárdi Törvényszék - Jogerős ítélet súlyos testi sértést okozó ittas járművezetés bűntettében
A másodfokon eljáró Szekszárdi Törvényszék a 2023. november 9-én tartott nyilvános ülésén – megváltoztatva a Szekszárdi Járásbíróság elsőfokú ítéletét, súlyosítva a kiszabott közúti járművezetéstől eltiltást – 1 év börtönben végrehajtandó szabadságvesztésre, 300 napi tétel, összesen 300.000 forint pénzbüntetésre és 3 év közúti járművezetéstől eltiltásra ítélte jogerősen azt a férfit, aki szeszes italt fogyasztva ült volán mögé és okozott súlyos balesetet egy lánygyermeknek és édesanyjának. A bíróság a szabadságvesztés végrehajtását 2 év próbaidőre felfüggesztette.
Az elsőfokú ítélet tényállása szerint az ötvenes évei elején járó vádlott 2022. május 8-án Tolna lakott területén belül, közepes mértékben ittas állapotban vett részt a közúti közlekedésben a tulajdonát képező, Mitsubishi típusú személygépjárművel. A vádlott nappal, jó látási viszonyok között, megengedett sebességgel haladt a Deák Ferenc utcában, azonban alkoholos befolyásoltsága és fáradtsága miatt vezetés közben elaludt. A vádlott így áttért a menetiránya szerinti bal oldali forgalmi sávba, ahol áthajtott az úttesten kialakított kerékpársávon, majd felhajtott a kerékpársáv mellett lévő útpadkára. Ennek következtében elütötte a szabályosan, kerékpárral közlekedő 8 éves sértettet, valamint a mögötte haladó édesanyját és a gyerekülésben utazó 6 éves fiát. A baleset következtében a 8 éves sértett nyolc napon túl gyógyuló súlyos sérülést, míg édesanyja nyolc napon belül gyógyuló könnyű sérüléseket szenvedett. A kerékpár gyerekülésében utazó gyermek nem sérült meg a balesetben.
A Szekszárdi Járásbíróság a bűnösségét az előkészítő ülésen beismerő, a tárgyaláshoz való jogáról leondó vádlottat súlyos testi sértést okozó ittas állapotban elkövetett járművezetés bűntette miatt 1 év börtönbüntetésre, 300.000 forint pénzbüntetésre és 2 év közúti járművezetéstől eltiltásra ítélte, a szabadságvesztés végrehajtását 2 év próbaidőre felfüggesztve. Az ítélet ellen az ügyészség a büntetés súlyosításáért, a védelem enyhítésért jelentett be fellebbezést.
A törvényszék a fellebbviteli eljárás során megállapította, hogy a járásbíróság a szankciók meghatározása során figyelemmel volt a büntetés kiszabásának törvényben rögzített elveire, az enyhítő /büntetlen előélet, megbánó magatartás, beismerés, a sértetti családdal való rendszeres kapcsolattartás, megromlott egészségi állapot, szakmájában hosszú ideje végzett kiemelkedő munkavégzés/ és súlyosító körülményeket /két éven belüli közlekedési szabálysértés, a kiskorú sértett többhónapos, műtéttel együtt járó orvosi kezelése, több személy sérülése, további egy személy testi épségének veszélyeztetése/ túlnyomórészt feltárta és számba vette, de a közlekedési normákkal tudatosan szembe helyezkedő vádlott ittas állapotából fakadó befolyásoltságának jelentősebb mértékét, továbbá a baleset súlyosabb kimenetelét nem kellő súllyal értékelte, miként a sértetti megbocsátás tényét is alaptalanul vette kiemelt nyomatékkal figyelembe. Mindezek alapján a törvényszék megítélése szerint egy mértékében súlyosabb közlekedési jellegű szankció tekinthető törvényesnek, a cselekmény társadalomra veszélyességéhez képest arányosnak, a társadalmi, de különösen az egyéni bűnmegelőzési szempontok érvényre juttatása érdekében szükségesnek, egyben célravezetőnek. Ennek megfelelően, az ügyészi fellebbezésnek e körben helyt adva a törvényszék az egyébként valamennyi közúti járműkategóriára érvényes eltiltás tartamát egy évvel felemelte, míg a tettarányosnak tekinthető szabadságvesztés, illetve annak felfüggesztésének tartamát, valamint a pénzbüntetés mértékét érintetlenül hagyta.
Szekszárd, 2023. november 9.
Szekszárdi Törvényszék Sajtóosztály