Szekszárdi Törvényszék – Lengyel embercsempészeket ítélt el a Szekszárdi Járásbíróság
A Szekszárdi Járásbíróság a 2021. szeptember 7-én megtartott előkészítő ülésen társtettesként, bűnszervezetben, több személynek segítséget nyújtva elkövetett embercsempészés bűntettében mondta ki bűnösnek azt a két lengyel származású férfit, akik nyolc illegális bevándorlót szállítottak Magyarország területén, ezáltal pedig segítséget nyújtottak a szerb-magyar államhatár magyar oldalára már embercsempészek segítségével eljutott személyeknek az Ausztriába történő átjutáshoz.
A vádlottaknak nyolc, magukat szír állampolgárnak valló, az európai országokba történő belépésre, illetve tartózkodásra jogosító okmánnyal nem rendelkező személyeket kellett Bécsbe szállítaniuk, melyhez a vádlottak Lengyelországban egy kilenc személy szállítására alkalmas gépjárművet is béreltek. A szír állampolgárok a zombori menekülttáborban megismert afgánok segítségével átkeltek a magyar határon, majd egy ismeretlen szemméllyel megbeszélték, hogy meghatározott összeg fizetése ellenében egy csempész Ausztriába szállítja őket. Az euróban fizetendő összeget Törökországban, illetve Görögországban letétbe helyezték, az embercsempésznek akkor kellett volna fizetniük, ha Ausztria határát sikeresen átlépik. Az előzetes egyeztetés alapján a vádlottak Baja mellett, egy erdős területen az illegális bevándorlókat a gépjárművel felvették, majd azonnal elindultak az M9-es autóúton az M6-os autópálya felhajtója irányába, Bécs felé. A Tolna Megyei Rendőr-főkapitányság autópályás egysége 2020. október 28-án az esti órákban az M9-es autóút M6 csomópontja és a Palánki körforgalom közötti szakaszán intézkedés alá vonta a vádlottak által vezetett kisbuszt.
Az elsőfokú bíróság – a bűncselekményt a váddal egyezően beismerő és a tárgyaláshoz való jogáról lemondó – I. és II. rendű vádlottat 3 év fegyház fokozatban végrehajtandó szabadságvesztésre és Magyarország területéről 10 év kiutasításra ítélte. A vádlottak a szabadságvesztés büntetésből nem bocsáthatók feltételes szabadságra.
A járásbíróság a büntetés kiszabása során enyhítő körülményként vette figyelembe mindkét vádlott vonatkozásában az előkészítő ülésen tett beismerő vallomásukat, a büntetlen előéletüket, valamint, hogy a bűncselekményt fiatal felnőttként követték el.
Az ítélet nem jogerős, az ügyészség, a vádlottak és a védők három munkanap határidőt tartottak fenn a nyilatkozattételre.
Szekszárd, 2021. szeptember 7.
Szekszárdi Törvényszék Sajtóosztály