Szekszárdi Törvényszék – Másfél év fogház jogerősen halálos közúti balesetért
A Szekszárdi Törvényszék mint másodfokú bíróság a 2019. május 22-én tartott nyilvános ülésen - helybenhagyva a Szekszárdi Járásbíróság elsőfokú ítéletét – 1 év 6 hónap fogház fokozatú szabadságvesztésre és 3 év 6 hónap közúti járművezetéstől eltiltásra ítélte azt a gépjárművezetőt, aki kb. három éve halálos kimenetelű közúti balesetet okozott Tolna megyében a 6-os úton. A vádlott legkorábban a szabadságvesztés fele részének letöltését követően bocsátható feltételesen szabadságra.
Az elsőfokú ítélet tényállása szerint a vádlott egy gazdasági társaság alkalmazásában gépkocsivezetőként közlekedett a társaság tulajdonát képező, Peugeot Boxer gyártmányú tehergépjárművel 2016. augusztus 6. napján a reggeli órákban, jó látási útviszonyok között a 6-os számú főúton Kakasd irányából Szekszárd irányába, 106-117 km/h haladási sebességgel, amikor egy jobbra ívelő útkanyarulatban figyelmetlenségéből fakadóan áttért a menetiránya szerinti bal oldali forgalmi sávba, ahol az általa vezetett tehergépkocsi bal elejével összeütközött a vele szemben szabályosan, 78-86 km/h haladási sebességgel közlekedő, a vádlotti gépjármű áttérését észlelő és emiatt 55-61 km/h sebességre lassító, sértett által vezetett, Opel Astra gyártmányú személygépkocsi elejével. A balesetben műszaki hiba nem játszott közre.
A közlekedési baleset következtében a sértett által vezetett személygépjármű bal hátsó ülésen utazó, ülésmagasítón ülő, a gépjármű biztonsági övével rögzített, hároméves sértett olyan súlyos sérüléseket szenvedett, hogy a baleset következtében a helyszínen életét vesztette. A sértett halálát a I. nyakcsigolya ficama következményeként kialakult nyúltvelő- és híd szakadás okozta, valamint a mellkasi főverőér haránt irányú, az érfal minden rétegére kiterjedő szakadását is elszenvedte, így ezen sérülések már önmagukban a halál bekövetkeztét eredményezték. A gépjárműben elhelyezett ülésmagasítón történő utazása életkorából és testi adottságaiból kifolyólag a közlekedési szabályoknak nem felelt meg, ugyanakkor az általa a baleset során elszenvedett sérülései a gyermekülés fajtájától és típusától függetlenül szükségszerűen a halálos eredményhez vezettek.
A sértetti gépjármű vezetője a baleset következtében 8 napon túl gyógyuló térdkalács törést, jobb kéz IV. kézközép csont törését, jobb lapocka- kulcscsont közötti ízület ficamát és belső, bélsérüléseket szenvedett, amelyhez maradandó fogyatékosság, végleges munkaképesség-csökkenés társult. A sértetti gépjármű jobb első ülésén utazó személy ugyancsak 8 napon túl gyógyuló sérüléseket, agyzúzódást, koponyaűri vérzést, a bal oldali III-VIII. bordák törését, kis terjedelmű légmellet, tüdőzúzódást, léprepedést, nagy kiterjedésű vékonybél sérülést hasűri vérgyülemmel szenvedett el, mely sérülésekhez maradandó fogyatékosság, végleges munkaképesség-csökkenés társult. A sértetti gépjármű jobb hátsó ülésében utazó személy ugyancsak 8 napon túl gyógyuló, súlyos sérüléseket, így bal alsó tüdőlebeny, valamint a lép zúzódását, a I. ágyéki csigolya törését, a XII. háti és I. ágyéki csigolyák közti kis ízület mindkét oldali ficamát szenvedte el. A baleset során megsérült a sértetti gépjármű hátsó középső ülésén utazó személy is, aki a baleset következtében ugyancsak súlyos sérüléseket, így hasnyálmirigy zúzódást, a III. ágyéki csigolya törését, a III. ágyéki csigolya mindkét oldali haránt nyúlványának és a IV. ágyéki csigolya jobb oldali haránt nyúlványának törését, gerinc csatorna szűkületét okozó elmozdulásával gerincvelő összenyomódását és csigolyatörést szenvedett. E sérüléseihez maradandó fogyatékosság és munkaképesség-csökkenés társult.
A baleset következtében a vádlott is súlyos, 8 napon túl gyógyuló sérüléseket szenvedett, jelenleg is önkéntes pszichológiai kezelés alatt áll.
Az elsőfokú bíróság a mind a cselekményt, mind a bűnösségét beismerő vádlottat halált okozó közúti baleset gondatlan okozásának vétségében mondta ki bűnösnek és 1 év 6 hónap fogház fokozatú szabadságvesztésre és a közúti járművezetéstől 3 év 6 hónap eltiltásra ítélte.
Az elsőfokú ítélet büntetésre vonatkozó rendelkezése ellen a vádlott és védője nyújtott be fellebbezést, amely annak enyhítésére, a szabadságvesztés végrehajtásának próbaidőre történő felfüggesztésére irányult.
A törvényszék a másodfokú eljárás során arra a megállapításra jutott, hogy az elsőfokú bíróság a büntetéskiszabás során figyelemmel volt a büntetés kiszabás törvényben rögzített elveire, az enyhítő (beismerés, együttműködés a hatósággal, büntetlen, rendezett előélet, megbánás, időmúlás) és súlyosító (hároméves gyermek halála, három személynél maradandó fogyatékosság) körülményeket súlyuknak megfelelően értékelte, a kiszabott büntetés ekként törvényes, a generálprevenció érvényre juttatása érdekében szükséges, egyben célravezető, így az érdemét és indokait tekintve helytálló elsőfokú ítéletet helybenhagyta.
Szekszárd, 2019. május 22.
Szekszárdi Törvényszék Sajtóosztálya