Szekszárdi Törvényszék – Négy év börtön jogerősen sorozatos csalásért 

Szervezeti egység
Szekszárdi Törvényszék

A másodfokon eljáró Szekszárdi Törvényszék a 2023. június 29-én tartott nyilvános ülésén –megváltoztatva a Paksi Járásbíróság elsőfokú ítéletét, súlyosítva az I. rendű vádlottal szemben kiszabott büntetéseket – 5 rendbeli folytatólagosan elkövetett csalás bűntette, 22 rendbeli – ebből 16 esetben folytatólagosan elkövetett – csalás bűntette és 19 rendbeli – ebből 3 esetben folytatólagosan elkövetett – csalás vétsége miatt 4 év börtönbüntetésre és 4 év közügyektől eltiltásra ítélte azt a karcagi nőt, aki internetes társkereső oldalon megismert férfiaktól különböző valótlan okokra hivatkozva csalt ki pénzt családja megélhetésének fedezésére. Ezen felül a bíróság elrendelte a vádlottal szemben kiszabott és próbaidőre felfüggesztett 2 év, illetve 1 év 6 hónap szabadságvesztés végrehajtását, kötelezte a sértetteknek okozott kár megtérítésére, továbbá megközelítőleg 6 millió forint erejéig vagyonelkobzást alkalmazott vele szemben.
Az elsőfokú ítélet tényállása szerint a többszörösen büntetett előéletű, negyvenes éveiben járó I. rendű vádlott nő 2019 óta munkahellyel, rendszeres jövedelemmel nem rendelkezett, egyedül nevelte kiskorú gyermekét, ezért saját maga és gyermeke létfenntartását bűncselekmények elkövetéséből származó bevétellel fedezte. Ennek érdekében egy társkereső oldalon regisztrálta magát, hogy ott férfiakkal ismerkedhessen meg, majd a megismert férfiakkal igyekezett elhitetni, hogy közöttük szorosabb szerelmi kapcsolat is kialakulhat. I. rendű vádlott az így megismert férfiakkal telefonon és interneten tartotta a kapcsolatot, majd hamarosan különböző valótlan okokra hivatkozva, így a fodrászüzletben felmerült problémák, adóhatósági bírság, az édesanyja halála és temetése, a gyermeke tartós betegsége, orvosi kezelése, a közös találkozó érdekében igénybe vett bébiszitter költségének fedezése címén kölcsönt kért azzal, hogy azokat rövid határidőn belül vissza fogja fizetni. I. rendű vádlottnak a kölcsönök visszafizetése, illetve a megismert férfiakkal a kapcsolat létesítése egyáltalán nem állt szándékában, arra reális lehetősége sem volt, cselekményét kizárólag az motiválta, hogy a megismert férfiak jószándékát, kapcsolat iránti vágyát kihasználva a pénzüket megszerezze és így a saját és gyermeke megélhetését biztosítsa.
I. rendű vádlott a kölcsön kért pénzösszegeket bankszámlájára utaltatta. Miután a sértettek feljelentése alapján az I. rendű vádlott ellen a büntetőeljárás megindult, amelynek során a bankszámlaszáma a hatóságok előtt ismerté vált, annak érdekében, hogy a bűncselekményből származó pénz holléte a hatóságok előtt rejtve maradjon és így a vagyon visszaszerzése és a vagyonelkobzás meghiúsuljon, I. rendű vádlott megkérte II. rendű vádlott nőt, hogy nyisson egy bankszámlát a saját nevére, amelyre a beérkező bűncselekményből származó pénzösszegeket a sértettek utalhatják. II. rendű vádlott nevére nyitott bankszámlára a sértettektől érkező pénzösszegeket minden alkalommal I. rendű vádlott vette fel a bankszámláról, abból utólag meg nem határozható összegű készpénzt átadott II. rendű vádlottnak az általa nyújtott segítségre tekintettel.
A Paksi Járásbíróság I. rendű vádlottat a fent hivatkozott cselekményei miatt 3 év börtönbüntetésre és 3 év közügyektől eltiltásra, míg II. rendű vádlottat pénzmosás bűntette miatt 2 év próbaidőre felfüggesztett 8 hónap börtönbüntetésre ítélte. Az ítélet ellen az ügyészség mindkettő vádlott vonatkozásában a büntetés súlyosítása, I. rendű vádlott és védője annak enyhítése végett jelentett be fellebbezést.
A törvényszék a fellebbviteli eljárás során megállapította, hogy az elsőfokú bíróság ügyfelderítési kötelezettségének maradéktalanul eleget tett, a megalapozott tényállásból okszerűen következtetett a vádlottak büntetőjogi felelősségére, cselekményüket törvényesen minősítette. A járásbíróság a büntetéskiszabás során figyelemmel volt a büntetés kiszabás törvényben rögzített elveire, I. rendű vádlott tekintetében az enyhítő (ténybeli beismerés, kiskorú gyermek tartása, nehéz anyagi helyzet, jelentősebb időmúlás) és súlyosító körülményeket (többszörösen büntetett múlt, hasonló jellegű bűncselekmények miatti nagyszámú korábbi elítélés, folyamatban lévő büntetőeljárás hatálya, illetve felfüggesztett szabadságvesztések hatálya alatti elkövetés, a sértettek nagy száma, a cselekmények jelentős részénél folytatólagosság, egyes sértettek nehéz szociális helyzetének kihasználása) javarészt feltárta, de azokat nem a súlyuknak megfelelően értékelte. A törvényszék álláspontja szerint – egyezően a vádhatósági indítvánnyal – a nagyobb nyomatékkal figyelembe veendő súlyosító körülményekre tekintettel az egyébként hét és fél évig terjedő szabadságvesztéssel fenyegetett bűncselekményért a mértékében a büntetési középmértékhez (4 év 3 hónap) közelítő büntetés lehet csak alkalmas az egyéni és a társadalmi bűnmegelőzésben testet öltő büntetési célok hatékony érvényre juttatásában, ekként az elsőfokú bíróság által I. rendű vádlottal szemben kiszabott szankciók felemeléséről rendelkezett, míg II. rendű vádlott esetében azokat érintetlenül hagyta.
Az ítélet jogerős.

Szekszárd, 2023. július 4.

Szekszárdi Törvényszék Sajtóosztály