Szekszárdi Törvényszék - sikkasztás bűntette

Szervezeti egység
Szekszárdi Törvényszék

Ítéletet hirdetett első fokon a Szekszárdi Járásbíróság egy rendőrségi szakszervezeti vezető és társai elleni sikkasztási ügyben.

A bíróság a szakszervezeti vezető I. r. vádlottat bűnösnek mondta ki folytatólagosan elkövetett sikkasztás bűntettében, költségvetési csalás bűntettében és 11 rb. hamis magánokirat felhasználásának vétségében. Ezért halmazati büntetésül 3 év börtön fokozatú szabadságvesztésre, a közügyek gyakorlásától 4 évi eltiltásra ítélte, beszámítva az előzetes fogvatartásban eltöltött időt a büntetésbe.

A szakszervezet jogtanácsosát és egyik vezető beosztású munkavállalóját szintén bűnösnek találta a bíróság folytatólagosan, bűnsegédként elkövetett sikkasztás bűntettében és hamis magánokirat felhasználásának vétségében, ezért a jogtanácsost 4 hónap börtönre ítélte, melynek végrehajtását 1 évi próbaidőre felfüggesztette, míg a vezető beosztású főmunkatársat 2 évre próbára bocsátotta. Az V.r – VI.r. - VII.r. - VIII.r. - IX.r. vádlottakat, akik a szakszervezet alkalmazottai voltak, megrovásban részesítette magánokirat-hamisítás vétsége miatt, míg ugyanezért a X.r. vádlottat pénzbüntetésre ítélte.

A tényállás szerint a 2004-ben alakult Tolna Megyei Rendőr Szakszervezet 2005-től országos szakszervezetté alakult Tettrekész Magyar Rendőrség Szakszervezete (TMRSZ) néven, amelynek főtitkára az I.r. vádlott, aki széles körű jogosítványokkal rendelkezett a szakszervezet vezetése és gazdálkodása körében. A szakszervezet székhelye az I.r. vádlott lakóháza volt. Az I.r. vádlott saját tulajdonú gépjárművére számolt el fiktív útiköltségelszámolásokkal 2010-2011. évben útiköltséget és utazási költségtérítést közel 7 millió forint értékben. Az I.r. vádlott rábírta jogtanácsosát éa II.r. vádlottat és vezető munkatársát a III.r. vádlottat, hogy fiktív útiköltségelszámolásokat nyújtsanak be a szakszervezetnek, ezzel fizette ki a munkájukat és a tiszteletdíjaikat, megkerülve ezáltal az adófizetési kötelezettséget. Irodabővítés jogcímén saját magánlakását is bővítette és korszerűsítette szakszervezeti testületi döntés nélkül, többek között klímát szereltetett be, nyílászárót cseréltetett a házon, filagóriát építtetett a kertbe, fűtött kocsibejárót építtetett. Ezen bővítés és felújítás kb. 15 millió forintba került, melyet a szakszervezet pénzéből fizetett ki és számolt el. Bejelentés nélkül foglalkoztatott munkavállalókat, hogy az adófizetési kötelezettséget kikerülje, tiszteletdíjaikat pedig fiktív útiköltségelszámolással és fiktív segélyezéssel számolta el, ezáltal több mint 1 millió forint adót mulasztott el megfizetni. Több alkalmazott túlóráját is zsebből fizette, melyet fiktív segélykérelmekkel számolt el a szakszervezet felé. A többi alkalmazott vádlott a fenti ügyletekhez hamis okiratokat nyújtott be a szakszervezet felé és hamis elszámolás alapján vettek fel pénzt a szakszervezettől.

Az ítélet egyik vádlott vonatkozásában sem jogerős, az ügyész fellebbezést jelentett be súlyosításért minden vádlott vonatkozásában, míg az I.r. vádlott és védője felmentésért, a többi vádlott közül a jelenlévők egy része enyhítésért fellebbezett, a megrovásban részesített vádlottak tudomásul vették az ítéletet, míg az ítélethirdetéskor jelen nem lévő vádlottak a kézbesítéstől számított 8 napon belül fellebbezhetnek.  

Szekszárd, 2015. június 15.

A Szekszárdi Törvényszék Sajtóosztálya