Szolnoki Törvényszék - Elsőfokú ítélet az újszülöttjét megölő anya ügyében
Beküldés dátuma
2017.03.07. - 13:59
Szervezeti egység
Szolnoki Törvényszék
Az ügyben első fokon eljárt Szolnoki Törvényszék 2017. március 6-án meghozott ítéletével tizennegyedik életévét be nem töltött személy ellen elkövetett emberölés bűntettében mondta ki bűnösnek, és 13 év 6 hónap fegyházbüntetésre, valamint 10 év közügyektől eltiltásra ítélte, azt a karcagi nőt, aki a nem jogerős ítélet szerint 2014. január 7-én este - otthona fürdőszobájában - megszülte gyermekét, majd végzett az újszülöttel. Az ítélet nem jogerős. Az ügyész 3 nap gondolkodási időt kért, annak megfontolására, hogy kíván-e fellebbezni, míg a vádlott és védője felmentésért jelentett be fellebbezést. Így az ügy másodfokon a Szegedi Ítélőtáblán folytatódik.
Az asszony nem először áll bíróság előtt. Tizenhét évvel ezelőtt, hasonló 1998 júliusában elkövetett tette miatt, újszülött megölésének bűntettében mondta ki bűnösnek, és 3 év 6 hónap börtönbüntetésre ítélte a Jász-Nagykun-Szolnok Megyei Bíróság.
Az újszülött megölését a magyar jog, hasonlóan számos európai ország jogrendszeréhez hosszú ideig enyhébben minősülő bűncselekménynek minősítette az emberölés alapeseténél. Míg az emberölés alapesetét 5 évtől 15 évig terjedő szabadságvesztéssel rendelte büntetni, addig az újszülött megölése 2 évtől 8 évig terjedő szabadságvesztéssel volt fenyegetett. Elsődlegesen ezzel magyarázható, hogy a vádlott hasonló cselekményéért korábban jóval alacsonyabb büntetést szabott ki a bíróság.
Ezen változtatott a magyar Országgyűlés, amikor a Büntető Törvénykönyvet módosította, és 1999. március 1-jével a gyermekek, köztük az újszülöttek megölését az emberölés minősített, az emberölés alapeseténél súlyosabban minősülő esetévé tette. A Btk. azóta változatlan rendelkezései szerint, immáron az emberölés alapeseténél is súlyosabban minősül, annak a cselekménye, aki a tizennegyedik életévét be nem töltött személy életét oltja ki. Az erre vetemedő személyekkel szemben a törvény 10 évtől 15 évig terjedő, vagy életfogytig tartó szabadságvesztés kiszabását is lehetővé teszi.
Szolnok, 2017. március 7.
Szolnoki Törvényszék Sajtóosztály