Szolnoki Törvényszék - Jogerős ítélet született a kunhegyesi kannabisz-termesztő házaspár ügyében
A Szolnoki Törvényszék másodfokú ítéletével a napokban jogerősen lezárult annak a házaspárnak a büntetőügye, akiknek kunhegyesi ingatlanában két évvel ezelőtt 15 tő kannabisz növényt, több mint félszáz kannabisz magot és csaknem fél kilogramm kannabiszt foglaltak le a rendőrök.
A férfi 2016 januárjától a június 12-én tartott házkutatásig a háza alsóépületében erre kialakított helyiségben, saját fogyasztásra 15 tő indiai kendert, ún. kannabiszt termesztett. A növényeket, melyekről a férfi által leszüretelt 454,59 gramm „termést” is megtalálták és lefoglalták a rendőrök, magról ültette és maga gondozta. A férfi felesége pedig 2016 tavaszán 56 db indiai kender-magot vásárolt, de ezeket nem ültette el, hanem lakóhelyén rejtegette.
A Büntető Törvénykönyv rendelkezései szerint bűncselekményt, kábítószerrel visszaélést követ el és bűntett miatt 1 évtől 5 évig terjedő szabadságvesztéssel büntetendő, aki kábítószert termeszt. Azt pedig, aki erre irányuló előkészületet követ el, szintén bűntett miatt 3 évig terjedő szabadságvesztéssel rendeli büntetni a törvény.
Az ügyben 2017. január 13-án emelt vádat a Karcagi Járási Ügyészség, a Karcagi Járásbíróság pedig 2017. szeptember 5-én hozott elsőfokú ítéletet. A férfit termesztéssel elkövetett kábítószerrel visszaélés bűntette miatt 1 év börtönbüntetésre ítélte és 2 évre eltiltotta a közügyek gyakorlásától, míg az asszonyt termesztésre irányuló elkészülettel elkövetett kábítószerrel visszaélés bűntettében mondta ki bűnösnek, amiért 1 év – végrehajtásában 2 évi próbaidőre – felfüggesztett börtönbüntetésre ítélte.
Az elsőfokú bíróság ítélete ellen az ügyész a kiszabott büntetés súlyosítása, míg a vádlottak és egyikük védője enyhítésért fellebbezett.
Az ügyben másodfokon eljáró Szolnoki Törvényszék 2018. szeptember 14-én meghozott másodfokú határozatában az elsőfokú bíróság ítéletét törvényesnek és megalapozottnak, a férfival szemben kiszabott szabadságvesztés büntetés tartamát azonban túlságosan alacsonynak találta, ezért azt az elsőfokon kiszabott 1 évről 1 év 6 hónapra felemelte. Az asszonnyal szemben elsőfokon kiszabott felfüggesztett szabadságvesztés megváltoztatására azonban nem került sor. Az ítélet jogerős.
Szolnok, 2018. október 03.
Szolnoki Törvényszék Sajtóosztály