Szolnoki Törvényszék - Pénzbüntetésre ítélték a hamis ukrán jogosítvánnyal kisbuszt vezető sofőrt
Beküldés dátuma
2017.11.16. - 11:37
Szervezeti egység
Szolnoki Törvényszék
A Szolnoki Járásbíróság 2017. november 9-én meghozott, aznap jogerős ítéletében közokirat-hamisítás bűntettében mondta ki bűnösnek és 216.000 Ft pénzbüntetésre ítélte azt a 30 éves férfit, aki hamis ukrán „D” kategóriás jogosítvánnyal vezetett egy 16 személy szállítására alkalmas kisbuszt, holott ténylegesen csupán „B” kategóriás érvényes vezetői engedéllyel rendelkezett.
A rendőrök 2016. december 6-án hajnali 4.00 óra körül Törökszentmiklós egyik utcájában vonták közúti ellenőrzés alá a férfi által vezetett kisbuszt. A sofőr vezetői jogosultságának igazolására egy ismeretlen személy által, meg nem határozható időpontban és helyen készített, hamis ukrán felségjelzésű, alapanyagában, előállítási módjában, nyomdatechnikai és biztonságtechnikai elemeiben az ukrán hatóságok által kiadott vezetői engedélyektől egyaránt eltérő „D” kategóriás jogosítványutánzatot adott át nekik, mert ténylegesen csupán „B” kategóriás érvényes vezetői engedéllyel rendelkezett, amivel a kisbuszt nem vezethette volna.
A büntetőeljárás során fénymikroszkópos és fluoreszcenciás igazságügyi szakértői vizsgálatnak is alávetették a gyanús jogosítványt, ami alapját az okirat hamis volta beigazolódott. A bíróság közokirat-hamisítás bűntettében találta bűnösnek a férfit. Ezen bűncselekményt a hatályos jogszabályok szerint más esetek mellett az követi el, aki hamis közokiratot használ fel. A közokirat-hamisítást a törvény alapesetben három évig terjedő szabadságvesztéssel rendeli büntetni.
Szolnok, 2017. november 16.
Szolnoki Törvényszék Sajtóosztály