Szombathelyi Törvényszék - Döntés feltételes szabadságról a kaposvári emberölési ügyben
Az elítéltek 14 év -fokozatváltás utáni- börtönbüntetésüket töltik társtettesként, előre kitervelten, különös kegyetlenséggel elkövetett emberölés bűntette miatt. A fogvatartottak 2018. november 24-én esedékes feltételes szabadságra bocsátására a Szombathelyi Országos Bv Intézet tavaly szeptemberben tett előterjesztést. A bíróság 2018. szeptember 11-én és 2018. november 14-én meghallgatta az elítélteket, igazságügyi pszichológus bevonásával elmeszakértői bizonyítást, pártfogó felügyelői vélemény készítését és iratok beszerzését rendelte el.
A 2008. május 24. óta fogvatartásban lévő elítéltek vonatkozásában az alábbiak voltak megállapíthatók:
Mindketten első bűntényesek, a cselekmény elkövetésekor 10. osztályos gimnazista tanulók voltak, ahogy a sértett is. Fogvatartásuk alatt összesen 46 alkalommal voltak intézetelhagyáson, jutalomban 33- illetve 46-szor részesültek, míg fenyítésük nincs. Több éve dolgoznak a bv. intézetben, 4,2 illetve 4,4-es eredménnyel leérettségiztek. A sértett szülei által indított kártérítési perben a vádlottakkal szemben megállapított összesen 8 millió Ft megfizetése a sértetti jogi képviselő nyilatkozata alapján teljes összegben megtörtént. Az igazságügyi pszichiátriai szakértői lelet és vélemény szerint az elítéltek személyiségszerkezete -a korábbi szakértői vizsgálatokkal összevetve- pozitív irányba változott, agressziót a pszichológiai vizsgálat nem jelez, a beilleszkedésre törekvés megállapítható.
Meghallgatásukkor egyikük azt adta elő, hogy tanulmányait -munka mellett- gépészmérnökként szeretné folytatni, míg a másik elítélt munkából szeretné összegyűjteni a tandíjat a tanulmányaira. Utóbbi művészi szinten kifestette többek között a börtön kápolnáját és a mentőállomás gyermekváróját. A pártfogó felügyelői vélemény szerint a fogvatartottak kapcsolattartása rendszeres és rendezett, lakhatásuk és megélhetésük biztosított, lehetőségük lesz munkát vállalniuk. Mindkettő elítélt nyilatkozatban vállalta külön magatartási szabályok betartását.
2019. január 1-jével módosultak a Bv. tv. feltételes szabadságra bocsátásra vonatkozó rendelkezései. A korábbi szabályozás szerint az elítéltet akkor lehetett feltételes szabadságra bocsátani, ha a szabadságvesztésnek a bíróság által meghatározott részét letöltötte és a büntetés végrehajtása alatt tanúsított kifogástalan magatartására, valamint arra a készségére tekintettel, hogy törvénytisztelő életmódot fog folytatni, alaposan feltehető, hogy a büntetés célja további szabadságelvonás nélkül is elérhető. A hatályos szabályozás ezek mellett további szempontokat is nevesít, így különösen vizsgálnia kell a bíróságnak az elítélt által elkövetett bűncselekményt, a kiszabott büntetés tartamát, az abból még végrehajtásra váró részt, az elítéltnek a bűncselekménnyel okozott hátrány jóvátételét eredményező vagy azt célzó magatartását.
Ezen mérlegelési szempontrendszer alapján kellett a bíróságnak állást foglalnia az elítéltek érdemességéről, feltételes szabadságra bocsáthatóságukról, így arról, hogy a büntetés célja a büntetés teljes végrehajtása nélkül elérhető-e.
A Btk. 106. § (1) bekezdése szerint a fiatalkorúval szemben kiszabott büntetés vagy alkalmazott intézkedés célja elsősorban az, hogy a fiatalkorú helyes irányba fejlődjön, és a társadalom hasznos tagjává váljon.
Kétségtelen, hogy az elkövetett bűncselekmény kiemelkedő tárgyi súlyú, a kiszabott szabadságvesztés hosszú tartamú, a végrehajtásból még hátralévő rész pedig mintegy három év. Ugyanakkor a fogvatartottaknak a végrehajtás alatt tanúsított -kifogástalan- magatartása, tanulmánya, korábbi büntetlen előélete, a kártérítés megfizetése, a törvénytisztelő életmód folytatására vonatkozó szándék, a befogadó és támogató környezet, a munkavállalási lehetőség, az utóbbiakat alátámasztó, megerősítő szakvélemény, pártfogó felügyelői vélemény, rendőri jelentések alapján lehetőséget látott a bíróság a feltételes szabadságra bocsátásra azzal, hogy pártfogó felügyelet elrendelése mellett az elítéltek számára külön magatartási szabályokat írt elő.
Mindkettő végzéssel szemben fellebbezést jelentett be az ügyész, ezért végleges döntést a másodfokú bíróság fog hozni, addig az elítéltek a bv intézetben maradnak.
Szombathely, 2019. április 8.
Szombathelyi Törvényszék Sajtóosztály