Szombathelyi Törvényszék - embercsempészés bűntette
Beküldés dátuma
2016.03.08. - 14:06
Szervezeti egység
Szombathelyi Törvényszék
A Szombathelyi Törvényszék, mint másodfokú bíróság a mai nyilvános ülésen részben megváltoztatta a Szombathelyi Járásbíróság ítéletét R. N. és társai ügyében.
Az elsőfokú bíróság társtettesként, folytatólagosan elkövetett embercsempészés bűntette miatt -mint bűnszervezetben elkövetőket- az I. r. vádlottat 4 év 6 hónap, a II. r. vádlottat 4 év, a különös visszaeső III. r. vádlottat 4 év 6 hónap, a IV. r. vádlottat 3 év 4 hónap, az V. r. vádlottat 3 év 2 hónap, a VI. r. vádlottat 3 év, a VII. r. vádlottat 1 év 6 hónap szabadságvesztésre, valamint közügyektől eltiltásra, továbbá 6 vádlottat járművezetéstől eltiltásra, a szerb állampolgár VII. r. vádlottat pedig 5 év Magyarország területéről történő kiutasításra ítélte. A bíróság a kiszabott szabadságvesztéseket az I. r.-VI. r. vádlottak vonatkozásában fegyházban, míg a VII. r. vádlott esetében börtönben rendelte végrehajtani azzal, hogy feltételes szabadságra nem bocsáthatóak.
Az elsőfokú bíróság ítéletét az ügyész tudomásul vette, míg a vádlottak és a védők többek között a tényállás téves megállapítása miatt részben felmentésért, a bűnszervezetben elkövetés megállapításának mellőzése és enyhítés érdekében jelentettek be fellebbezést.
A másodfokú bíróság a Szombathelyi Járásbíróság ítéletét részben megváltoztatta, a II. r. vádlottal és a IV. r. vádlottakkal szemben kiszabott szabadságvesztések tartamát 3 évre, illetve 2 év 8 hónapra enyhítette.
A megállapított tényállás lényege szerint 2013. október végén -pontosabban meg nem határozható időben- az I. r. vádlott egy olyan államhatárokon átnyúló, feladatmegosztáson alapuló, összehangoltan működő, hosszabb időre szervezett bűnözői csoport -ismeretlenül maradt- szerb vezetőjével került kapcsolatba, amely csoport szervezetten foglalkozott külföldi személyeknek Szerbiából az Európai Unió területére való átjuttatásával úgy, hogy a szervezet tagjai -egymás tevékenységéről tudva, rendszeres haszonszerzésre törekedve, illetve vagyoni haszonszerzés végett- a migránsoknak segítséget nyújtottak az érintett államhatároknak engedély nélkül történő átlépéséhez.
A munkamegosztás alapján az -úti okmányokkal nem rendelkező- migránsokat külföldön a nyomozás során ismeretlenül maradt személyek gyűjtötték össze elsősorban menekülttáborok környékén, majd megszervezték a migránsok szerb-magyar zöldhatáron történő átjuttatását, és -a magyar állampolgárságú elkövetőkkel együttműködve- Magyarországról történő továbbszállítását, egyúttal a bűnözői csoport szerb vezetője biztosította a bűncselekmények anyagi fedezetét. valamint a végrehajtásért járó javadalmazást is.
Az embercsempészettel foglalkozó szervezet szerb tagjaival az I. r. vádlott állt -a más ügyben történt előzetes letartóztatásának idejének kivételével- közvetlen kapcsolatban, így minden esetben ő kapott értesítést a migránsok szállításának, érkezésének időpontjairól, továbbá a magyar közreműködők költségeit és a nekik járó díjazást részére juttatták el, és az ő feladata volt az illegális migránsok Magyarország területén történő átszállításának és Ausztriába vagy Horvátországba való kijuttatásának megszervezése, az ehhez szükséges elkövetők toborzása, majd a szervezet magyar tagjainak járó kifizetések rendezése is. A vádlottak 2013. december 22-től 2014. május 21-ig 12 alkalommal mintegy 150 fő különböző állampolgárságú -elsősorban szír- migránsnak nyújtottak segítséget az államhatárok engedély nélkül történő átlépéséhez.
Szombathely, 2016. március 8.
A Szombathelyi Törvényszék Sajtóosztálya